Eyüpsultan Belediyesi Alibeyköy'de kaçak inşaat mı yaptı?

Eyüpsultan Belediyesi Alibeyköy'de kaçak inşaat mı yaptı?

Eyüpsultan Belediyesi’nin Haliç Koruma Alanı’ndaki İBB'ye ait arazide kaçak inşaat yaptığı öğrenildi. İBB, inşaatın durdurulması için belediyeye yazı gönderdi. İBB CHP Meclis Üyesi Gülsüm Polat, “Oldu-bittiye izin vermeyeceğiz” dedi.


Eyüpsultan Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetindeki arazide kaçak inşaata başladığı ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi, inşaatın kaçak olduğunu belirledi ve Eyüpsultan Belediyesi’nin çalışmaları durdurması talebinde bulundu. 

BirGün'den Uğur Şahin'in haberine göre; Eyüpsultan Belediyesi, İBB mülkiyetinde bulunan Alibeyköy Mahallesi’nde ‘28 ada 2 parsel’de ‘hizmet binası’ yapmak için inşaata başladı. Haliç Koruma Alanı kalan arazideki inşaat faaliyeti iki katını buldu. Fakat daha sonra arazinin Eyüpsultan Belediyesi’nin değil, İBB mülkiyetinde olduğu öğrenildi. İBB İmar Müdürlüğü de bölge sakinlerinin itirazı üzerine söz konusu arazide 15 Ağustos tarihinde tespit çalışması yaptı. İnşaatın kaçak olduğunu tespit eden müdürlük, tutanak tuttu ve çalışmaların durdurulması için belediyeye yazı gönderdi.

İVEDİ OLARAK DURDURUN

İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı İmar Müdürlüğü’nden Eyüpsultan Belediyesi’ne gönderilen yazıda, şu ifadelere yer verildi: 

“Eyüpsultan ilçesi, Alibeyköy Mahallesi 28 ada, 2 parsel sayılı yerde 15.09.2020 tarihinde başkanlığımız teknik ekipmanlarınca yapılan kontrolde, mülkiyeti başkanlığımıza ait olan söz konusu parselde kaçak olarak iki katlı yapı yapıldığı görülerek, ilgi arazi çalışması tespit formu düzenlenmiştir. Mülkiyeti Başkanlığımıza ait olan yerde Eyüpsultan Belediye Başkanlığınca yapılmakta olan kaçak inşai faaliyetin ivedi olarak durdurulması, yıkılarak parselin önceki haline getirilmesi ve başkanlığımıza 15 gün içerisinde teslim edilmesi hususunda gereği ve bilgilerinizi önemle arz ve rica ederim.”

Eyüpsultan Belediyesi Alibeyköy

DERE YATAĞINDA İNŞAAT YAPILMAMALI

Yaşananlarla ilgili BirGün’e açıklamalarda bulunan İBB ve Eyüpsultan Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Gülsüm Polat, “Bölgede oturan vatandaşların şikâyetleri vardı, ‘Tek kalan yeşil alana da bina yapıyorlar’ diye. Alan Haliç Koruma Bölgesi’ndeki Alibeköy Metro İstasyonu’na yakın bir yerde. Koruma alanında ve dere yatağında böyle bir yapı yapılmaması gerekiyor” diye konuştu.

İBB'nin Atatürk Parkı'ndaki kaçak yapıları için soru önergesi!