Faiz indirimlerinin ilk etkisi konut satışlarına yansıdı!

Faiz indirimlerinin ilk etkisi konut satışlarına yansıdı!

Merkez Bankası’nın ardından bankaların da faiz indirmesi kredi talebini canlandırdı ve faiz indirimlerinin ilk etkisi, konut satış istatistiklerine yansıdı... Ekonomide dengelenme süreciyle birlikte makro verilerde yakalanan performans ve Merkez Bankası'nın 1.5 ayda gerçekleştirdiği 7.5 puanlık faiz indirimi kredi piyasasına hareket kattı. Merkez Bankası'nın attığı adımların ardından başta kamu bankaları olmak üzere, bankacılık sektörünün konut ve ticari kredi faizlerinde yaptığı indirimler, kredileri zirveye taşıdı.

44 MİLYAR TL'LİK ARTIŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre, bankacılık sektörünün lira kredi hacmi 16 Eylül 2019 tarihi itibarıyla 1 trilyon 527 milyar lira ile tarihi zirveye çıktı.

Merkez Bankası'nın ilk faiz indirimini gerçekleştirdiği 25 Temmuz'dan bu yana lira kredi hacminde 21 milyar liralık artış oldu. 

Merkez'in 12 Eylül'deki faiz indiriminin ardından, lira krediler 2 işlem gününde 5 milyar lira arttı.

Sabah'tayer alan habere göre; Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi ise 2 trilyon 525 milyar liraya ulaştı. Kredi hacminde 9 Ağustos'tan bu yana yaşanan toplam artış 44 milyar lira oldu.

Faiz indirimlerinin ilk etkisi, konut satış istatistiklerine yansıdı. Ağustosta toplamda 110 bin 538 ile son 10 ayın en yüksek konut satışı gerçekleşti. İpotekli konut satışı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 168, Temmuz'a göre ise yüzde 161 artarak 34 bin 148 ile 14 ayın zirvesine çıktı.


Bankalar faiz indirmeye neden yanaşmıyor?

2019 Ağustos'ta 110 bin 538 konut satıldı!