Faizsiz konut şirketleriyle ilgili araştırma önergesi verildi!

Faizsiz konut şirketleriyle ilgili araştırma önergesi verildi!Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu’nda gerçekleştirilen değişiklik sebebiyle, tasfiye edilen şirketlerden alacağı olan binlerce vatandaş mağduriyet yaşadı.


Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu’nda gerçekleştirilen değişiklik sebebiyle, tasfiye edilen şirketlerden alacağı olan binlerce vatandaş mağduriyet yaşadı.

Sözcü Gazetesi'nden Başak Kaya'nın haberine göre; tasfiye edilen şirketlerden alacağı bulunan birçok kişinin mağduriyetlerin incelenmesi amacıyla CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın tarafından Meclis araştırma önergesi sunuldu. 

Faizsiz konut şirketleriyle ilgili araştırma önergesi verildi!

Yasada yapılan değişiklikle tasarruf finansman şirketlerinin denetim ve gözetimi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kapsamına dahil edildi. BDDK'ya başvuru yapan 35 şirketten 21'i BBDK'dan onay alamadı ve kapatılma kararı alındı. Aydın, yeterli şartları taşımayan şirketlerin “BDDK'ya başvuru yaptım” diyerek para toplamayı sürdürdüklerini vurguladı ve şu açıklamalarda bulundu:

Faizsiz konut şirketleriyle ilgili araştırma önergesi verildi!

400 BİN KATILIMCI

“Tasarruf finansman şirketindeki katılımcı sayısı yaklaşık 400 bin. Daha önce yaşanan konutzede olayı gibi bir tehlike söz konusu. Tasfiye edilen şirketlerdeki ev ve araba almak için yatırım yapan binlerce kişinin mağduriyetleri araştırılmalı ve çözüm bulunmalı.”

Faizsiz konut şirketleriyle ilgili araştırma önergesi verildi!

19.3 milyarlık borç icrada

Vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan borcu 2 -9 Temmuz tarihleri arasında 3.5 milyar Türk Lirası daha yükseldi ve 912.6 milyar Türk Lirası'na çıktı. 

Faizsiz konut şirketi mağdurları dikkat!

Faizsiz konut sektörünü neler bekliyor?

Tasarruf finansman şirketleri 8 soruda tüm detaylarıyla!

TMSF, 21 faizsiz konut şirketi için tasfiyeyi başlatıyor!