Fikirtepeli mağdurlar Süreyya Operası önünde eylem yapacak!

Fikirtepeli mağdurlar Süreyya Operası önünde eylem yapacak! Fikirtepeli mağdurlar Süreyya Operası önünde eylem yapacak!

Fikirtepe’de 2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılan evlerin sahipleri seslerini duyurabilmek için Kadıköy Bahariye Caddesi'ndeki Süreyya Operası önünde sanatsal eylem yapacak.Kadıköy'ün Fikirtepe bölgesinde 2012 yılında imzaları atılan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılan evlerin sahipleri projelerin hala başlamaması nedeniyle mağdur oldu. Ev sahibi olacakken inşaat çukurunda bir çadır sahibi olan Fikirtepeli mağdurlar, seslerini duyurabilmek için Kadıköy Bahariye Caddesi'ndeki Süreyya Operası önünde sanatsal eylem yapacaklar.

Mağdurlar Cuma günü toplanacak 

Gerçek Gündem Gazetesi'nde yer alan habere göre, Fikirtepe’de Çadır Kent kurarak eylemler yapan hak sahibi mağdurlar, yeni yıla sanat eylemi yaparak girecek. Leke Fikirtepe Platformu tarafından düzenlenecek enstalasyon, 04 Ocak Cuma, saat 09:30’da Kadıköy’deki Bahariye Caddesi üzerinde bulunan Tarihi Süreyya Operası binası önünde düzenlenecek.

Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü Engin Akgüzel tarafından sosyal medyada paylaşılan davette şu ifadeler yer aldı: 

“04 Ocak Cuma, saat 9:30’da Bahariye Caddesi, Tarihi Süreyya Operası’nın önündeyiz…

Kentsel dönüşümde 2005 yılında pilot bölge seçilen Fikirtepe’de 65.000 hak sahibi mağdur. Evi yıkılan ve kira ödeyecek geliri olmayan vatandaşlar akrabalarının yanında, sokakta ve çadırda kalıyor. Bölgede faaliyet gösteren inşaat şirketleri iflasa sürüklendi. Bugün gelinen nokta itibariyle, devlet tarafından plansız bir şekilde başlatılan süreç büyük bir leke’ye dönüştü.

Sessizliği bozmak için…

– Fikirtepe’de evleri yıkılan mağdur vatandaşlara kanuna uygun olarak acilen kira yardımı yapılması,

– Fikirtepe’de maketten ev satın alarak mağdur olan vatandaşlara evlerinin en kısa sürede teslim edilmesi,

– T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecinin yönetilmesi ve projelerin tamamlanması,

– Fikirtepe’nin sorunlarını çözecek kanun çıkarılması,

– Tüm Fikirtepe projelerinin ve alt yapının tamamlanması,

– 5 yıllık bir program yapılarak kamuoyuna ilan edilmesi için,

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm mağdurları olarak, mağduriyetimizi T.C. Çevre Şehircilik Bakanlığı’na duyurabilmek amacı ile ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon çalışmamızın açılışını yapacağız. ‘Fikirtepe leke değil, eser olsun’ hedefi ile başlatacağımız ‘sessizliği bozmak için lekeye bir çivi de sen çak!’ konulu kampanyamızı açıklayacağımız etkinliğimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.”

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm çilesi!