11 / 08 / 2022

Fulya Hilton Sitesi'nde inşaat ne zaman başlayacak?

Fulya Hilton Sitesi'nde inşaat ne zaman başlayacak?

Beşiktaş Fulya'da 45 yıl önce yapılan Hilton Sitesi'nin kentsel dönüşüm projesi ihalesini Emay İnşaat ve ortağı almıştı. Şu ana kadar projeler çizilmiş ama henüz bir çivi bile çakılmamış.Sürecin daha da hızlanması gerekiyor. Ancak bir türlü yol alınamıyor...Kentsel dönüşüm projeleri İstanbul'da çok revaçta. Kadıköy Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerinin en büyüğünü oluşturuyor. Burada bir semt dönüşüme girdi. İstanbul'un değişik semtlerinde kentsel dönüşüm projeleri yürütülüyor.

Bunlardan birisi de Beşiktaş Fulya'da 45 yıl önce yapılan Hilton Sitesi'nde. Burası İstanbul'un en eski sitelerinden. 145 kat maliki bulunuyor. S.S. Hilton Sitesi işçileri Yapı Kooeratifi'nin ise 133 üyesi var. Sitede 17 blok var. Para’da yer alan habere göre; Buranın kentsel dönüşüm projesi ihalesini Kentplus Ataşehir, Kentplus Mimarsinan, Kentplus Kartal projeleriyle tanınan Emay İnşaat ve ortağı almış. Sitedeki kentsel dönüşüm tam yedi yıl önce başlamış. Şimdiye kadar 145 kat malikinden 115'i imzayı atmış. Şu ana kadar projeler çizilmiş ama henüz bir çivi bile çakılamamış. Bu süreçte 13 blokta yıkım kararı alınmış. Bugün bu kararın pek önemi yok. Çünkü ada komple kentsel dönüşüme girmiş. Sürecin daha da hızlanması gerekiyor. Ancak bir türlü yol alınamıyor, işin yavaş gitmesinin bir nedeni olarak da projenin bir yıldır çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda beklemesi gösteriliyor.

Tabii bir de Emay İnşaat'ın içine düştüğü durum var. Hatırlarsanız şirket 2018 sonunda konkordato ilan etmişti. Konkordato sürecinin de projenin ilerlemesinde etkili olduğu konuşuluyor. Hilton Sitesi kat malikleri yedi yıldır bekliyor. Umarız daha fazla beklemezler...

Fulya’daki Hilton Sitesi'ne riskli alan kararı!

KentPlus Yalova projesinin ihalesi iptal edildi!

Emay İnşaat konkordato istedi!