GABORAS’tan İstanbul'un otopark sorununa bir milyon araçlık çözüm!

GABORAS’tan İstanbul'un otopark sorununa bir milyon araçlık çözüm!


İstanbul'da araç sahiplerinin en büyük sıkıntısı olan otopark sorunu için Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) Üst Yöneticisi (CEO) Kurtuluş Altun 'okul bahçeleri' çözüm önerisini açıkladı.


Megakent İstanbul'da kayıtlı araç sayısı 4 milyonu aştı. Bu durum ile birlikte otopark sorunu araç sahipleri için her geçen gün daha da büyük problem haline geldi. Söz konusu sorun için Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) Üst Yöneticisi (CEO) Kurtuluş Altun'tan araç sahiplerini sevindirecek 'okul bahçeleri' çözüm önerisi geldi.  

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; önerdiği proje ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların bahçelerini aktif olmadığı bir dönemde otopark olarak kullanarak sorunun ortadan kaldırılabileceğini söyleyen Altun, "İstanbul'da bakanlığa ait müsait okulların (2 bin 262 okul) bahçelerinde 4 katlı otopark yapılması halinde 1 milyon araçlık otopark kapasitesine ulaşılabiliyor. Bu alanların eğitim ve öğretim faaliyetlerinin olmadığı zamanlarda yeraltı katlı otopark olarak kullanılması sayesinde İstanbul'un otopark sorunu çözülebilir" şeklinde konuştu.  

Sokaklar girilmez halde

Özellikle akşamları bazı sokak ve caddelerde park edilen araçlar nedeniyle girilmez hale geldiğini dile getiren Altun, "Şu anda İstanbul'daki araçların kapladığı alan 9 ilçenin (Güngören, Beyoğlu, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa, Fatih, Kağıthane, Şişli ve Adalar) yüz ölçümüne eşit. Art arda dizildiklerinde ise 25 bin kilometre yol işgal ediliyor"dedi.

"İstanbul'un park sorunu çözülür"

İstanbul genelinde yapay zeka ve big data analizleri üzerinden büyük soruna çözüm bulmak adına çeşitli zaman aralıkları için 3 bin 149 okulu değerlendirdiklerini söyleyen Altun "Yaptığımız araştırmaya göre, 2 bin 262 farklı yerdeki okulların bahçesi otopark alanı olarak kullanmaya müsait. Milli Eğitim Bakanlığı'na ait bu okulların yapı ve kampüsler hariç otopark olarak kullanılabilecek alanları 11 milyon 236 bin metrekare. Hemzemin kullanımlarda 247 bin 207 adet araç kapasitesi ortaya çıkarken, yeraltında 2 kat otopark kullanımında 494 bin 414 adet araç kapasitesine, 4 kat kullanımında ise 988 bin 829 adet araç kapasitesine erişiliyor. Yani İstanbul'da bakanlığa ait müsait okulların bahçelerinde 4 katlı otopark yapılması halinde 1 milyon araçlık otopark kapasitesine ulaşılabiliyor" diyerek konuşmasını sürdürdü. 

 GABORAS’tan İstanbul

GABORAS CEO'su Altun, İstanbul'daki otopark sorunu için bugüne kadar çok çalışma yapıldığını ancak sorunun çözüme kavuşmadığını söyleyerek pandemi döneminde okullarda eğitim olmadığını ve bu nedenle okulların aylardır kapalı olduğunu dile getitdi. 

Okulların kapalı olduğu dönemlerde okul bahçelerinin otopark olarak kullanılmasıyla otopark sorununun çözüleceğini vurgulayan Altun, "Hem yaklaşık 1 milyon araçlık yeni otopark kapasitesine kavuşulabilir hem de bu alanların menkulleştirilmesiyle 30-40 milyar avroluk otopark menkul fon değerine ulaşılabilir. Hatta kendi kaynağını üretebilen, yeraltı katlı otopark sisteminin okul bahçelerinde hayata geçirilmesi İstanbul'un otopark sorununu çözebilir." dedi

İSPARK'ın 10 katı!

 İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ'nin (İSPARK) araç kapasitesinin 102 bin 312 olduğunu söyleyen Altun "İSPARK'ın özelleştirildiği dönemde ona 4 milyar avroluk bir değer biçilmişti. Araç kapasitesinin yaklaşık 10 katına tekabül eden böyle bir projenin üreteceği sosyal fayda ve değer ölçülemez. Bakanlık bütçesini katlar dahası 'Milli Eğitimin Dijital Çağını' tümüyle finanse eder." diye konuştu.

Türkiye'nin zengin gayrimenkul varlığının dikkate alınması gerektiğini söyleyen Altun, "Sayısız kamusal açık-kapalı alan ve mülkiyetlerinin menkul fonlaştırılmasında Varlık Fonu harekete geçmeli. Dahası bu kurumumuz kamu kullanımındaki gayrimenkuller ile banka gayrimenkul teminatlarının bile menkul fonlara dönüştürülmesinde ön ayak olmalı. Bu yapılırsa aranan taze kan bulunur. Ülkemizde kaynak var, bunun için enstrüman yok. Benzer enstrümanlar sermaye piyasası alternatif araçları olarak hem ekonomiye hem de banka borçlularına nefes aldırır. Biz sektör ölçüm ve menkul fon paketleri oluşturmada isteyen her kuruma katkıya hazırız"  diyerek sözlerini tamamladı.
 

GABORAS yüzbinlerce gayrimenkulün finansal durumunu analiz edebiliyor!