Gayrimenkul Borsası dünyaya açılıyor!

Gayrimenkul Borsası dünyaya açılıyor! Gayrimenkul Borsası dünyaya açılıyor!

Gayrimenkul Borsası tarafından uluslararası iş birlikleri gerçekleştirmek için kurulan GABORAS Global ile Irak Bankalar Birliği arasında iş birliği protokolü imzalandı


Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) tarafından uluslararası iş birlikleri gerçekleştirmek için kurulan GABORAS Global ile Irak Bankalar Birliği arasında iş birliği protokolü imzalandı.

GABORAS tarafından yapılan açıklamaya göre, borsa yetkilileri, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından (MÜSİAD) bu yıl Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen 23. Uluslararası İş Forumu (IBF) kapsamında çeşitli temaslarda bulundu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Uluslararası iş dünyasına GABORAS Global'in hedeflerinin de konuşulduğu temaslar çerçevesinde, Irak Bankalar Birliği Başkanı Wadeea Al Handal ile Gayrimenkul Borsası Genel Müdürü Kurtuluş Altun bir araya geldi.

İkili arasında, Irak gayrimenkul pazarının geliştirilmesi ve dijitalleştirilmesi için iş birliği protokolü imzalandı.

Gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, Türkiye'nin yabancılara gayrimenkul satışını artırarak döviz girişini hızlandıracak girişimleri sürdüren Gayrimenkul Borsası AŞ yetkilileri, Bosna Hersek'in en büyük bankalarından Bosna Bank International'ın temsicileri ile de bir araya geldi.

Varlık Yönetimi ekranlarıyla yatırımcılara bilgi ve teknolojiyi hızlı, şeffaf ve güvenilir bir şekilde sunarak güven ortamında karar destek hizmeti sağlayan GABORAS sisteminin Bosna Hersek'te kurulması amacıyla temaslarını sıklaştırdı.


Tek ekran üzerinden tüm gayrimenkulleri yöneterek noktasal bilgi alma imkanı sağlanan platformu çok beğendiklerini dile getiren Bosna Bank International yetkilileri, çalışmaların derinleştirilmesi amacıyla İstanbul'a davet edildi.

- Çok sayıda ülkeden GABORAS'a davet

Yapılan açıklamada verilen bilgilere göre, Türkiye'deki kapsamlı çalışmalardan sonra komşu ülkeler tarafından know-how transferiyle ilgili davet edilen GABORAS, öncelikli olarak bölge ülkelerinde gayrimenkulün dijitalleşmesi konusunda altyapı modelleri oluşturmayı sürdürüyor.

GABORAS, vatandaşlık ve şirket kurma faaliyetleri konusunda ilk sıralarda yer alan ülke vatandaşlarının Türkiye'den güvenli bir ortamda gayrimenkul satın almasını da sağlıyor. Forumda, birçok ülke temsilcisi GABORAS'ı ülkelerine de davet etti.

Temsilciler, borsa yetkililerinden, "GABORAS sisteminin ve alt yapısının kurulması (kadastro sisteminin düzenlenmesi, tapu ve planlama faaliyetlerinin dijitalleşmesi, değerleme sisteminin hayata geçirilmesi), "kendi vatandaşlarının Türkiye'den gayrimenkul alımını güvenli GABORAS ortamında yapması" ve "gayrimenkul pazarlarında Türk firmalarıyla global iş birliği" gibi konularda bazı taleplerde bulundu.

 

Gayrimenkul borsası yabancı yatırımcının radarında!