Gayrimenkul fiyatları artacak!

Gayrimenkul fiyatları artacak! Gayrimenkul fiyatları artacak!

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 arttı. REIDIN CEO’su Kerim Bertrand, verilere değerlendirdi.


REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi açıklandı. Verilere göre, artış beklenti endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 artışla 98,0 oldu. Buna göre, önümüzdeki 3 aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarının artması bekleniyor. 

 

 

 

Gayrimenkul piyasasında belirsizlik

Yeni Akit Gazetesi'nde yer alan habere göre REIDIN CEO’su Kerim Bertrand, konu ile ilgili değerlendirmede bulundu. Bertrand, “Geçtiğimiz çeyrek itibarıyla döviz kurunda meydana gelen hızlı yükseliş, piyasadaki volatilite, TÜFE’nin beklentilerin üstünde gelmesi gibi unsurlar gayrimenkul sektörüne yönelik duyulan güveni de olumsuz etkilemiştir. Geçtiğimiz çeyrek dönemde gayrimenkul sektörüne olan güven kısmen kötümser bir beklentiye dönüşmüş durumdadır. Kredi faiz oranlarına ilişkin artış eğiliminin devam beklentisi ise yine banka ve finansal kuruluşlar için gayrimenkule duyulan güveni kısmen kötümser algıda bırakmıştır. Gayrimenkul danışmanları çerçevesinde baktığımızda ise gayrimenkule karşı duyulan güven endeksi kısmen iyimser kategorisinde kalsa bile, geçtiğimiz çeyrek döneme göre yaklaşık olarak 14 puan düştü. Bunu da yukarıda değindiğimiz gibi piyasalardaki belirsizliğe bağlayabiliriz” şeklinde konuştu.