Gayrimenkul fiyatları bahar aylarında artacak!

Gayrimenkul fiyatları bahar aylarında artacak!

Yapı malzemelerinin fiyatlarının arttığını belirten Neva Prestij Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Öztürk, bahar aylarında konutlarda fiyat arışı beklediklerini söyledi.Yeni yılın gelmesiyle birlikte artan vergi oranları ve enflasyon farkı tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörünü de etkiledi. Yapı malzemelerinin fiyatlarının artışta olması ev fiyatlarının önümüzdeki dönemde yükseleceğine işaret ediyor. İnşaat sektörünün öncü firmalarından olan Neva Prestij Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Öztürk, bahar aylarında konutlarda fiyat arışı beklediklerini dile getirdi.


Yaşanması muhtemel fiyat artışlarına karşın, konut satışlarında bir düşüş beklemediklerini dile getiren Öztürk, 2016’nın Ocak ayında satışlarda %3’lük bir artış beklediklerini dile getirdi. Son yıllarda konut sayılarının artmasıyla inşaat firmalarının birbirinden cazip kampanyalar yaptıklarını dile getiren Öztürk’e göre, kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte yapılan nitelikli konutlar ev sahiplerinin yüzünü güldürüyor.


SEKTÖR CANLANACAK


Öztürk, “Neva Prestij Yapı olarak  30 yıllık aile şirketimiz, toplamda 2000’e yakın konut, otel ve benzinlik gibi ticari yapıların yanında, şu an Ankara’nın en gelişen bölgesi İstanbul Yolu, Eryaman semtinde Neva Panora ve Neva Prestij konutlarını yapmaktayız. Bunun yanında, konsorsiyum olarak 650 konut ve 10 dükkandan oluşan Armonia rezidanslarını bitirmekte olup, yeni aldığımız 30 dönümlük arazi üzerine Armonia Göksu projemizle yaklaşık 350 konutu daha bölgemize kazandıracağız. İnşaat sektörünün ilkbaharda sezonun açılması ile seçim önceki hızına kavuşacağını ve dolar ve malzemelerdeki artış sebebi ile konut fiyatlarının daha da yükseleceğine işaret ederek, konut fiyatları daha da yükselmeden yatırımcılara, konut almanın tam zamanı olduğunu söylüyoruz. Artan maliyet ve arsa fiyatları artık ülkemizde ucuz konut yapımını zorlaştırdı ama her zaman konut Türkiye’de en güvenilir ve en kazandıran yatırım aracı olarak kalacaktır.” diye konuştu.


FİYATLARA DENGE


Konut sahibi olanların istisnalar dışında zarar etmediklerini belirten Öztürk, Ankara’nın en hızlı gelişen bölgelerinden Eryaman’da projelerini konumlandırdıklarını belitti. Vergi artışları ve yapı malzemelerinde olan artışın inşaat sektöründe meydana gelen gelişmelerle dengeleneceği görüşünde olan Öztürk, bina yapımında kullanılan son teknoloji malzemelerin maliyetleri düşürdüğünü ifade etti.


PERLİT MALİYETİ DÜŞÜRDÜ


Son yıllarda inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan perlit madeninin bina maliyetlerini büyük oranda düşürdüğünü dile getiren Öztürk, perlit madeni kullanılan yapılarda ekstra mantolama malzemesine gerek kalmadığını söyledi. Kaliteli bir perlitin yanmaz özellikte olduğu ve 1000 derecelik ısıya 4 saate kadar dayanabildiğini dile getiren Öztürk, bina yapımında kullanılan ve yapı malzemeleriyle harmanlanan perlit madeninin standart yapı malzemelerine oranla onlarca kat hafif olduğunu dile getirdi.


KALİTELİ MALZEME


İnşa aşamasında olan Neva Panora ve Neva Prestij konutlarında da en kaliteli yapı malzemelerini kullandıklarını belirten Öztürk, geçmişte lüks sayılan nitelikli yapıların artık herkesin ulaşabileceği rakamlarla satışa sunulduğunu belirtti.


PROJELERE İLGİ BÜYÜK


Eryaman’da yapılandırdıkları Neva Panora ve Neva Prestij konutlarına da henüz inşa aşamasında olmalarına karşın şimdiden yoğun talebin olduğunu ifade eden Öztürk, tercih edilme sebeplerinin kaliteli yapıları uygun fiyata sunmalarından kaynaklandığını dile getirdi. “Kaliteli bir yapıda oturmak herkesin hakkı.” diyen Öztürk’e göre, kar marjını düşürerek, tüketicinin avantajları gözetilerek   satışa sunulan yapılar marka güvenirliğini ve bilinirliğini arttırarak  düşünülenin aksine firmaya zarar değil, yarar getiriyor. Sektördeki 30 yıllık tecrübesiyle Neva Prestijin temel ilkelerinden hiçbir zaman ödün vermediklerini belirten Öztürk, yıllardan beri inşaat sektöründeki öncü firmalardan olmanın önceliği tüketicinin ihtiyaçlarına cevap verebilmekten geçtiğini belirtti.


Star Ankara