Gayrimenkul sektörü futbolcuların gözdesi oldu!

Gayrimenkul sektörü futbolcuların gözdesi oldu!

Geçen yıllarda olduğu gibi 2015'te de konut satışları açısından iyi bir dönem geçiriliyor. Kısa sürede yüksek meblağlar kazanan futbolcular, ünlü şarkıcılar bildiklerinden şaşmayarak paralarını bu alana yatırıyor.Türkiye'de konut satışları hız kesmiyor. 

Geçen yıllarda olduğu gibi 2015'te de konut satışları açısından iyi bir dönem geçiriliyor. Hatta son üç yılın artış rekoru kırılmış durumda. Yıl içinde yaşanan pek çok ekonomik, siyasal ve sosyal dalgalanmalara karşın satışlar aynı ivmede devam etti. Orta ve üstü gelir grubunda evi olanlar mutlaka yeni bir ev için de yatırım yapıyor. Bu grubun çoğu fiyatı açısından ikinci el ev alma yolunu seçerken, diğer kısım ise yeni projelerdeki özellikle lansman gibi fırsatlardan faydalanmak istiyor. 


Futbolcunun gözdesi 

Gayrimenkul pek çok kesimden insan için önemli bir projelerde ise tamamı oturma amaçlı alım yapıyor. Yüzde 60'ı ilk evini alırken, yüzde 40'ı yine oturmak için alıyor ama ikinci, üçüncü evini alıyor." Evi dönüşen ev aldı 24 konseptli projelerini özellikle Halkalı ve çevresinde gerçekleştiren ve yeni projeleri de satışta olan 24 Gayrimenkul CEO'su Ahmethan Yılmaz, global ölçekte, döviz kuru, altın fiyatları ve menkul kıymetlerde yaşanan fiyat istikrarsızlığı ile halkın gayrimenkulü en güvenli yatırım aracı olarak gördüğünü söyledi. Yılmaz, "Son yıllarda hızlanan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla şehir merkezinde eski evlerde yaşayan insanlar, evlerinin yıkılıp yeniden yapılması yatırım aracı. Kısa sürede yüksek meblağlar kazanan futbolcular, ünlü şarkıcılar bildiklerinden şaşmayarak paralarını bu alana yatırıyor. Kartal başta olmak üzere Pendik-Tuzla hattında ve çeşitli merkezlerde büyük ölçekli projelerini sürdüren Dap Yapı, futbolcuların son zamanlarda en çok tercih ettiği firma oldu. Onlarca futbolcunun ev sahibi olduğu projelerde futbolcular dışında bölgede çalışan orta ve üst düzey yöneticiler, ulaşım başta olmak üzere proje içinde sunulan iş ve sosyal donatı alanlarına da dikkat ediyor. Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Oyun salonları, yürüyüş yolları, gezi alanları, açık ve kapalı yüzme havuzları, sauna ve duşlarıyla, güvenlik sistemleri, otoparkları ve rekreasyon alanlarıyla, insanlara yalnız 'başlarını sokacakları bir ev' değil, adeta bir çevre, bir yaşam biçimi sunuyoruz" dedi. 


Halkalı oturma amaçlı 

Teknik Yapı, İstanbul fikirtepe'de altıncı ruhsatını alırken, bölgede en hızlı satış yapan firma oldu. Fikirtepe'de ev alanların pek çoğu, 'yeni merkez' olarak gördükleri bölgede yatırım yapmak isteyenler. Diğerleri ise Bağdat Caddesi'nin alternatifi olarak gördükleri Fikirtepe'de daha sonra yaşamak için ev alanlar. Teknik Yapı'nın diğer projelerindeki profil ise şöyle: "Tuzla'daki projelerde satın alma yapanların yüzde 30'u bu bölgede iş yapan hostesler, sanayide çalışan insanlar, özellikle ulaşımla ilgili geldiler. Yüzde 30 civarında sayfiye olarak alanlar var. Geri kalanı ise yatırım ve oturum amaçlı alanlar. Halkalı'daki sürecinde yeni arayışlara girdiler. Bu insanların bir kısmı geçici de olsa kira vermek yerine ev almayı tercih ederken, bir kısmı da başkalarının yatırım için aldığı evlerde kiracı olmaya başladılar. Bu durum çevredeki konut satışlarının hızlanmasına neden oldu diyebiliriz" dedi. Konut satışlarındaki artış trendi, yıl içinde her ay kendini gösterdi. 2013'ten itibaren ise satışlar her yıl rekor kırıyor. Peki, dövizde dalgalanma, sınır olayları, seçimler, tatil derken bu konutları kimler alıyor? 


Kazan-kazan yöntemi 

Özellikle lansman döneminde ev alan yatırımcıların sayısı bir hayli fazla. Bu yatırımcılar 'topraktan girdikleri' evler için proje sonunda daha fazla prim elde etmiş oluyorlar, bu da bir anlamda kazan-kazan metodu olarak tanımlanıyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Deniz Şahinkaya, "Kazan-kazan derken, satın alacak kişi daha uygun fiyata konut sahibi olabiliyorken yatırımcı şirket de bir nakit akışı sağlamış oluyor. Dolayısıyla konut sahibi olmak için en uygun dönem pek tabi ki lansman dönemi" dedi. Şahinkaya, üst gelir grubunun yanında orta gelir grubunun da daha önce şehir merkezinden rahatlıkla konut alabildiğini vurgularken, şu anda orta gelir grubunun daha şehir dışında ya da ikinci el konutlara yöneldiğini söyledi. 


'Bu yıl oturum amaçlı alındı' 

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya de, 2015 yılında alımların yatırımdan çok oturum odaklı yapıldığını söyledi. Maya, "Konut fiyatlarındaki artışın belirli bir rakama ulaşması ve bu rakamın üzerine genel olarak geçtiğimiz yıllardaki kadar hızlı çıkılamayacağını düşünürsek, yatırım için alınacak konutlarda nihai tüketici çok daha ince eleyip sık dokumaya başladı gibi... Belli bir rakamın altında ve gelişme potansiyeli belirgin hale gelen bölgelerde yatırım amaçlı alımlar yine devam ediyor" dedi. Maya, çok olmasa da 'gelenek' olarak ev alımının hala sürdüğünü kaydetti. 


Bizim Çankırı