Gayrimenkul sektörü yükselişe geçiyor!

Gayrimenkul sektörü yükselişe geçiyor! Gayrimenkul sektörü yükselişe geçiyor!

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, 2020 yılından itibaren gayrimenkul sektöründe daha fazla hareket ve daha fazla bir canlılık olacağını söyledi...


Gayrimenkul sektörü temsilcileri 2020 yılından umutlu. Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, 2019 yılının zorlu geçtiğini ifade etti. Avi Alkaş, "2019’un sonuna yaklaştığımız şu günlerde gayrimenkul sektörü çalkantılı süreci sonlandırmaya ve yeni çıkış yolları üretmeye çalışıyor. Gerçekleştirilen kampanyalarla konut satışları arttırılmaya çalışılıyor. Ticari gayrimenkulde oluşan stoklar ve doğmakta olan boşlukları aşmak için sektör paydaşları birbirleriyle dayanışma içerisinde karşılıklı anlayış koşullarını oluşturuyor, çözümler ardı ardına geliyor. Bir yandan da faizlerin düşmeye başlamasıyla birlikte tekrar satın almaların başlayacağını öngörüyoruz. Öte yandan yabancıların vatandaşlık hakkı için konut alma limitlerinin 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmesi hareketlilik getirdi. Tüm bunların gayrimenkul sektöründe olumlu yansımalarını bekliyoruz” diye konuştu. 

CANLILIK BEKLENİYOR

Hürriyet'te yer alan habere göre; Avi Alkaş, 2020'den itibaren gayrimenkul sektöründe daha fazla hareket ve daha fazla bir canlılık olacağının altını çizdi. 

Alkaş, sözlerine şu şekilde devam etti; "Bunu salt iyimserlikle değil eldeki verilerle de destekleyebiliriz. Bu yönde alışveriş merkezlerinde çok ciddi bir boşluk doğmamışlığı, öte yandan değişik ofis kiralama yöntemleriyle ve mal sahiplerinin destekleriyle, lojistikte devam eden hareketlenmeyle, nihayet turizmde de oluşan turist sayısındaki artışla otel yatırımlarında da tekrar 2023’e doğru belirli bir artışı öngörmek mümkün. 7’şer senelik devreler halinde oluşan süreçlerde artık çıkışa doğru gideceğimizi ve doluluklarında artmaya başlayacağını öngörüyoruz. 2020’nin böylesine bir dönüş yolu olacağının beklentisindeyiz"

BÜYÜK BULUŞMA

Avi Alkaş, RE360 Konferansı hakkında da bilgi verdi. Alkaş, "‘Gayrimenkulün Büyük Buluşması’ başlığı altında tüm paydaşlarının birlikte ortak akılla çözüm yolu bulacağı, birbirleriyle dayanışmalarını pekiştirecekleri, yurtdışından gelen uzman konuşmacılarla da derinlemesine bilgilerini aktaracaklarını öngörüyoruz. Dolayısıyla RE360 gibi bir etkinliğin ülkemize, sektörümüze çok yararlı olacağının sorumluluğu ve bilinciyle bu konudaki çabalarımızı olağanca hızıyla sürdürüyoruz” şeklinde konuştu. RE360 Gayrimenkul Buluşması’nın 10-11 Aralık tarihlerinde Swissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekleşeceğini dile getiren Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, konferans kapsamında yapılan işbirliğine dikkat çekti. Aközer, Hürriyet öncülüğünde gerçekleşen ve gayrimenkul sektöründe en iyilerin seçildiği ‘Sign of the City Awards’ ödül töreninin 11 Aralık’ta gerçekleşeceğini söyledi. Yonca Aközer, “İki günlük çok dolu bir içeriğin hakim olduğu bir konferans olacak. Yine gayrimenkulü yalnızca konut görmeyip, turizm yatırımları, lojistik yatırımları, yurtlar, otel yatırımlarını konu alacağız. Bunun yanı sıra mimarlar, teknoloji, hukuk yine RE360’ın kamu sektörünün de dahil olduğu bir platformda bir araya gelecek" şeklinde konuştu.