Gayrimenkul sermaye iradı ödeme dönemleri!

Gayrimenkul sermaye iradı ödeme dönemleri!

Mesken ve işyeri taşınmazlarını kiraya veren kimseler, belli koşullar altında gayrimenkul sermaye iradı vergisini ödemek ile yükümlü olabiliyor. Peki vergi mükelleflerinin gayrimenkul sermaye iradı ödeme dönemleri ne zaman?


Gayrimenkul sermaye iradı ödeme dönemleri!

Kira gelir vergisi olarak da bilinen gayrimenkul sermaye iradı vergisi, mesken ve işyeri taşınmazlarını kiraya verenlerin ödediği vergi olarak karşımıza çıkıyor. 


Kira gelir vergisi olarak da bilinen gayrimenkul sermaye iradı ödemeleri için öncelikle beyanda bulunulması gerekiyor. Ancak beyanı tüm kira geliri elde eden taşınmaz mal sahipleri vermiyor.


Vergi için her sene mesken ve işyerleri için ayrı ayrı istisna bedeli belirleniyor. Beyanname yalnız istisna bedelinden yüksek gelir elde eden gayrimenkul sahipleri tarafından veriliyor. 


Buna bağlı olarak vergi de, aynı şekilde istisna bedelinden yüksek gelir elde edenler tarafından ödeniyor.


Meskenlerin gayrimenkul sermaye iradı..

2013 yılı boyunca mesken kiralamalarından 3.200 TL'nin altında gelir elde edenler, vergi ödemesinden muaf tutuluyor. Bu istisna bedelini geçenlerin beyanname vererek, vergi ödemeleri gerekiyor.


İşyerlerinin gayrimenkul sermaye iradı..

2013 yılı boyunca elde edilen işyeri kira gelirinin her bir ortağın hissesine düşen miktarının 26.000 TL tutarı aşmaması durumunda, yine kişiler vergi ödemesinden muaf tutuluyor. Bu istisna bedelini geçenlerin beyanname vererek, vergi ödemeleri gerekiyor.


Gayrimenkul sermaye iradı iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Peki gayrimenkul sermaye iradı ödeme dönemleri ne zaman?


Gayrimenkul sermaye iradı 2014 dönemleri..

Verginin ilk taksiti Mart ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödeniyor. Buna göre 1 Temmuz ile 31 Temmuz tarihleri arasında gayrimenkul sermaye iradı mükelleflerinin ikinci taksit ödemelerini yapması gerekiyor.


GMSİ rehberi 2014!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com