Gayrimenkulde dijital dönüşüm hızlandı!

Gayrimenkulde dijital dönüşüm hızlandı!Yabancı yatırımcılar da sağladığı kolaylıklar nedeniyle Türkiye’de bitcoinle konut almak istiyor.


Pandemi ile beraber gayrimenkulde dijital dönüşüm hızlandı. Sanal turlar, online tapular, dijital sözleşmeler sektörün vazgeçilmezi oldu. Yabancı yatırımcılar da sağladığı kolaylıklar nedeniyle Türkiye’de bitcoinle konut almak istiyor.

Gayrimenkulde dijital dönüşüm hızlandı!

Her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de dijitalleşmenin son yıllarda hızlandığını belirten Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Pandemi ile birlikte emlak sektöründe dijital dönüşüm hiç olmadığı kadar hızlandı. Artık evler, video, drone ve 360 sanal turlar ile gezdiriliyor. Yatırımcı gelmeden, danışmanlar daire içinden sunumlar gerçekleştiriyor. Dijital sözleşmeler yapılabileceği gibi online tapu almak da mümkün. Sanal gerçeklikle ev gezme gibi yöntemlerin de yaygınlaşması bekleniyor” şeklinde konuştu.

Bitcoinle ev

Kripto paraların da gayrimenkul alımlarında yaygınlaşmaya başladığını dile getiren Şule Alp, “Özellikle yabancı yatırımcılardan böyle talepler almaya başladık. Örneğin Çin, Bangladeş gibi birçok ülkede 50 bin doların üzerinde yurt dışına para çıkarma konusunda sıkıntı yaşanabiliyor. Bunun yanı sıra yabancı yatırımcılar, transfer ücretinin, kur farkının olmaması nedenleriyle Bitcoinle ödeme yapmak istiyor. Kripto para yatırımlarını risksiz ve güvenli bir alana çekip birikimlerini katlamak istiyorlar. Türkiye bu konuda büyük fırsatlar sunuyor”  şeklinde konuştu.

Gayrimenkulde dijital dönüşüm hızlandı!

Türkiye’de de yaygınlaşıyor

Yabancıların yanı sıra Türkiye’de de yaygınlaştığını dile getiren Alp, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kriptoparalara ilgi çok büyük. Şu an Türkiye, en çok kripto yatırımı olan ülkelerden biri. Bakanlıkların da bu konuda çalışmaları olduğunu biliyoruz.  İlgi her geçen gün artıyor. Kısa vadede dijital paralarla gayrimenkul alım-satımı konusunun kaçınılmaz olduğu görülüyor” dedi.

 

Bitcoin 54 bin dolara geriledi!