Gayrimenkulde İzmir’in yıldızı parlıyor!

Gayrimenkulde İzmir’in yıldızı parlıyor! Gayrimenkulde İzmir’in yıldızı parlıyor!

Yeni otoyolla İstanbul ile mesafenin 3.5 saate inmesi, İstanbullu müteahhitlerin keşfi ve göç, İzmir’i konut sektörünü yükselişe geçirdi. İzmir'de konut fiyatları yüzde 18.66 arttı. 
Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre; Son zamanlarda İstanbul da dahil birçok ilden göç almaya başlayan İzmir’i İstanbullu müteahhitler de keşfetmeye başladı. 

 

İzmir'de konut fiyatları yükselişe geçti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı son Hedonik Konut Fiyat Endeksi raporuna göre, İzmir’deki konut fiyat artışı yıllık yüzde 18.66 ile İstanbul’u üçe katladı. Bu artış İstanbul’da yüzde 6.29, Ankara’da yüzde 7.23’te kaldı. 

 

Yol 3.5 saate inecek
İzmir’in konut sektöründe yükselmesinin birçok sebebi  bulunuyor. İzmir, yaşanabilirlik endeksinde 2016 yılında 10 sıra birden yükselirken, İngiltere menşeili Knight Frank’ın 2017’de yaptığı bir araştırmaya göre, dünyanın 150 metropolü arasında değerlilik sıralamasında sekizinci sırada yer alıyor.

 

Turizmde büyük potansiyeli bulunan İzmir, İzmir-İstanbul otoyolu sayesinde de değerine değer kattı. Otoyolun 2018 sonunda tamamlanmasıyla rakamların katlanarak artması bekleniyor.

 

Birim fiyat 2 bin 89 lira
2017 yılı Ekim ayında Türkiye’de hedonik yani kalite farkından arındırılmış konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0.94 oranında artış gösterdi, yıllık bazda nominal olarak yüzde 10.05 yükseliş görüldü. Konut fiyat endeksi yüzde 11.67 artarken, birim metrekare fiyatı 2 bin 89 lira olarak belirlendi.