03 / 06 / 2023

Gazipaşa'yı TAV işletecek

Gazipaşa'yı TAV işletecek

TAV Havalimanları Holding'in, Antalya Gazipaşa Havaalanı ihalesi'nde yıllık 50 bin dolar kira ve KDV ile karının yüzde 65'ini devlete vererek, 25 yıllığına işletme hakkı kazandığı bildirildi.

TAV Havalimanları Holding'ten yapılan yazılı açıklamada, Antalya Gazipaşa Havaalanı'nın 25 yıllığına kiraya verilmesi suretiyle işletilmesine ilişkin ihaleye TAV Havalimanları Holding'in en yüksek teklifi verdiği kaydedildi.


Yapımı 1999 yılında tamamlanan Antalya Gazipaşa Havaalanı'nın yıllık 500 bin yolcu kapasitesi, 2 bin 144 metre kare alanlı terminal binası ve 105 araç kapasiteli otoparkı bulunduğu kaydedilen açıklamada, TAV Havalimanları Holding'in, Antalya Gazipaşa Havaalanı İhalesi'nde yıllık 50 bin dolar kira ve KDV ile karının yüzde 65'ini devlete vererek, 25 yıllığına işletme hakkı kazandığı belirtildi.


Açıklamada, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) M. Sani Şener, Antalya Gazipaşa Havaalanı ihalesini kazanmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, şunları kaydetti: "Önümüzdeki beş yıl için stratejimizin bir parçası da butik havalimanları yaratmak. Bu havalimanları, uluslararası yolcusu bol buna karşılık yatırımı ve işletme gideri düşük maliyetli havalimanları olacak. Gürcistan'da kısa bir süre önce hizmete açtığımız Batum Havalimanı'nı da bu strateji ile hayata geçirmiştik. Şimdi aynı stratejiyi Antalya Gazipaşa Havaalanı'nda uygulamayı planlıyoruz. TAV Havalimanları Holding olarak, havalimanı işletmeciliğindeki deneyim ve bilgi birikimimizi, Türkiye'de ve bölgemizde butik havalimanları yaratılması ve geliştirilmesi ile bu sayede yeni uluslararası uçuş noktaları oluşturulması doğrultusunda kullanacağız."


Şener, Antalya Gazipaşa Havaalanı'na yapılacak yatırımla yolcu kapasitesini en üst düzeye çıkarmayı hedeflediklerini kaydederek, Gazipaşa Havaalanı pistinin uzatılması yoluyla Alanya ve çevresine hizmet eden uluslararası bir havaalanı haline getirilmesini hedeflediklerini bildirdi.
Geri Dön