15 / 08 / 2022

Gaziray Projesi'nde son durum ne?

Gaziray Projesi'nde son durum ne?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziray Projesi'ndeki son durumu inceledi.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep'te kent içerisinde ulaşımı sağlayacak demir yolu hattı olan Gaziray Projesi kapsamında açılan tünellerde incelemeler yaptı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bakan Adil Karaismailoğlu, beraberindeki Bakan Gül ile yaptığı inceleme sırasında gazetecilere, Türkiye'nin en önemli şehirlerinden birisi Gaziantep'in adeta bolluk ve bereketin simgesi olduğunu söyledi.

Gaziray Projesi nde son durum ne?

O yüzden Gazianteplilerin refah seviyesini yükseltecek, milletin yararına olacak projeler için çalıştıklarını dile getiren Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde son 18 yılda altyapı ve ulaştırma alanında yapılan hamlelerin artarak devam ettiğini belirtti.

Ülkenin dört bir yanında hem kara yolu, hem hava yolu, hem de demir yolu alanında çalışmaların devam ettiğini dile getiren Karaismailoğlu, Mavi Vatan'da da çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Gaziray Projesi nde son durum ne?

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'nin ulaştırmanın her alanında adeta dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Şu anda hızlı demir yolu konusunda önemli çalışmalarımız var. İnşallah Gaziantep'in de içerisinde olduğu bu hattı vatandaşımızın hizmetine açacağız. Bununla ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. İnşallah yakın zamanda Gaziantep'ten hızlı trene binen bir vatandaşımız, kısa sürede Adana, Mersin, Niğde Konya, Ankara, İstanbul ve Edirne'ye ulaşabilecek. Bunun çabasını veriyoruz.  Gaziantep özelinde de önemli projelerimiz var. Bunların en kısa sürede bitirilmesi için istişarelerde bulunuyoruz. Bugün şantiye ziyaretlerimiz olacak. İnşallah Gazianteplilerin hak ettiği projeleri en kısa sürede hizmete açacağız."

Gaziray'ın kent için önemine değinen Bakan Karaismailoğlu, "26 kilometrelik hat var. İnşallah bunu yıl sonuna kadar bitireceğiz. Biliyorsunuz bugün belediyemizle çok önemli bir imza attık. Bu raylarda kullanılacak araçları TÜRASAŞ aracılığıyla yerli imkanlarla üreteceğiz. Yerli firma olması çok önemli. Çünkü önceki yıllarda bunun çok ciddi sorunlarını yaşadık, özellikle de İstanbul'da. Yedek parçasından bakımına kadar dışa bağımlıydık. Son yıllarda yaşadığımız gelişmelerle yerli imkanlarımızı kullanmaya başladık. Yeni hatlarımızda da yerli araçlarımızı kullanıyoruz. Zaten yüksek teknolojiyi ihraç eder duruma geldik. Sorumluluğumuzu biliyoruz, inşallah vaat edilen süreden daha kısa zamanda projeyi bitirip araçları kullanmaya başlarız." dedi.

Gaziray Projesi nde son durum ne?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de projede emeği geçen işçisinden mühendisine kadar herkese teşekkürlerini sundu.

Gaziantep'in Gaziray ile çevreci bir proje kazandığını dile getiren Gül, projenin kente hayırlı olmasını temenni etti. İlgililerin de eşlik ettiği bakanlar Gül ve Karaismailoğlu, tünel çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirip, tünelden otobüsle geçerek çalışmalar hakkında yetkililerden bazı bilgiler aldı.

Gaziray Banliyo Hattı'nın yüzde 85'i tamamlandı!