07 / 08 / 2022

GEKA projeleri yeniden ele alındı!

GEKA projeleri yeniden ele alındı!

Kese Dağı ve Tarihi merkezlere bisiklet ile ulaşım fikir ve ön projeleri Pine Bay otelde yapılan kapanış toplantısında bir kez daha ele alındı.Kuşadası Kaymakamlığının önderliğinde, GEKA’nin desteğiyle gündeme getirdiği iki proje için kapanış toplantısı Pine Bay otelde yapıldı. Toplantıda her iki fikir projesini çizen mimarlar sunumlarını yaptı. Projelerle ilgili bilgiler verdi. Yapılan sunumlar sonrası söz alan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, projeyi duyduğu ilk günden bu yana heyecan içinde olduğunu, hayata geçirilmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını ve gerekli desteği vereceklerini söyledi. Kayalı, “Bu projeyi ilk duyduğumdan beri heyecan içindeyim. Her türlü desteği vermeye, ne gerekiyorsa yapmaya hazırız, Kuşadası Belediyesi adına üzerimize düşeni yapmaya söz veriyorum. Hatta ve hatta bu toplantı öncesi, projeyle ilgili, bölgenin imar planı konusunda  bazı adımlar attık. Bu projenin burada kalmaması, hayata geçmesi lazım. Projenin tamamının bir anda  gerçekleşmesi de çok önemli değil, ama yeter ki bir yerden başlayalım. Bu yaza doğru Kese Dağı’nı, Orman Bakanlığı’mızın izin verdiği kadarıyla mesire alanı olarak düzenlemesi adımlarını atacağız. Bisiklet yolunun  bir bölümü  hazır açılmış, burası çok küçük bir mali kaynakla düzenlenebilir. İnsanlarımızın daha çabuk benimsemesini sağlamak için bir an önce uygulamaya girmemiz lazım. Bu projeye katkı da bulunan tüm paydaşlarımıza ve emeği geçenlere Kuşadası Belediyesi adına çok teşekkür ediyorum”dedi.


Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy’da konuşmasında kentte yaşayan herkesin, kente karşı sorumluluğu olduğunu söyledi. Aksoy, “Bu şehirde yaşayan Simitçisinden başlayarak, emeklisine, memuruna, iş adamına, Kaymakamına, Belediye Başkanına kadar, hepimizin bu şehre, bu güzel doğaya, zorunluluklarımız, görevlerimiz var. Hangi konumda ve hangi noktada olursak olalım bu güzel coğrafyaya hepimizin ödevleri vardır. Yapmamakla ödevli olduğumuz işler var. Koruma anlamında yerine getirmekle ilgili ödevlerimizde var. İşte bu sorumlulukların hareketle arayış içindeyiz, bu şehre ne yapa biliriz? Bu arayışın sonucunda bu projeler gündeme geldi” dedi.


Kuşadası’nın kurvaziyer turizminde lider konumunda olduğunu söyleyen Kaymakam Muammer Aksoy, yapılacak tüm projelerin kurvaziyer turizmi ile bütünleşmesi gerektiğinin altını çizdi. Kaymakam Aksoy konuşmasında özetle şu görüşlere yer vardı: “Kurvaziyerde birinci sıradayız. Tüm hareketlerimiz bu en güçlü kurvaziyer alanında olmalı. Çok güçlü olduğumuz bir alanı hayatımızla bütünleştirip, ondan daha fazla yararlanma ve daha fazla kazanmamız gerekiyor. İşte oradan hareketle Kese Dağı çok önemlidir. Bu projeleri yapıyorsunuz ama olmayabilir yönünde eleştiriler gelebilir. Yolunu çizdiğiniz, genel hatlarını belirlediğiniz bir fikir sizin tarafınızdan belki uygulanmaz, ama başkası tarafından uygulanır. Biz olmazsak bakanlık ihaleye çıkarır, bir firma alır bunu yapar. Kazanan yine Kuşadası, kazanan yine ülkemiz olur. Önemli olan yapılmasıdır. Bu gün yaptığımız çalışmalarla bir adım daha attık. Projenin uygulanabilirlik analizlerini yaptık. Bu fikirler çok kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Sunumu yapılan projeler birebir böyle olmayabilir. Önemli olan yapılmasıdır. Bu projeler bundan sonraki çalışmalara fikir verecek. Yapımın her aşamasında sizlere, halkımıza sorulacak.  Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.


Yeni Kıroba