09 / 08 / 2022

Binali Yıldırım: Demiryolları da özelleşecek!

 Binali Yıldırım: Demiryolları da özelleşecek!

Yıldırım, yeni bir adım attıklarını ve bakanlığının kuruluş kanununda Demiryolları Düzenleme Genel Kurulu oluşturduklarını aktardıDemiryolları da özelleşecek'


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit körfez geçişi dahil) otoyolu projesi kapsamında yapılacak İzmit Körfezi Asma Köprüsü'nün üç boyutlu tam modelinin "Rüzgâr Tüneli" testi için geldiği İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen toplantıda, Türkiye'nin gelecek dönemde demiryollarına ağırlık vereceğini söyledi. 


"Serbestleştirmediğimiz tek alan demiryolları kaldı. Onu da serbestleştireceğiz" diyen Yıldırım, yeni bir adım attıklarını ve bakanlığının kuruluş kanununda Demiryolları Düzenleme Genel Kurulu oluşturduklarını aktardı. Binali Yıldırım, bu kurumun amacının demiryolu işletmeciliğine özel sektör de girdiği zaman hakem rolü oynamak olduğunu ifade ederek, "Yeni hatların sertifikasyonunu yapacak, ücretleri, tarifeleri, hatları belirleyecek, ruhsatları verecekv" diye konuştu. İkinci adımda amaçlarının Devlet Demiryolları Kanunu'nu değiştirmek olduğunu anlatan bakan, "Mevcut kanuna göre, devlet demiryollarının tekel hakkı var. Başkası demiryolu yapamıyor. Ayrıca yapılmış demiryollarına da işletmeci olarak girilmiyor. İmkân veren bir düzeltme yapacağız. Böylece demiryolları da karada, havada, denizde olduğu gibi herkesin hizmet alacağı, hizmet vereceği bir altyapı haline gelecek. Bazıları bunu özelleştirme gibi takdim ediyor ama burada özelleştirme falan yok. Tamamen sektörün, altyapının, herkesin genel hizmetine verilmesi" ifadesini kullandı. 


Sabah