02 / 07 / 2022

Gökçeada Belediyesinin kaçak inşa ettiği belirlenen yapılar mühürlendi!

Gökçeada Belediyesinin kaçak inşa ettiği belirlenen yapılar mühürlendi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri, Kaleköy Balıkçı Barınağı üzerinde Belediyeye ait inşaat çalışmaları devam eden iki inşaattan birinin sit alanında kaldığını tespit ettiÇanakkale'nin Gökçeada ilçesinde Belediye tarafından hayata geçirilen iki yapı, kaçak olduğu gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından mühürlendi.

Bakanlık tarafından yazılı açıklamaya göre, Kaleköy Balıkçı Barınağı üzerindeki Gökçeada Belediyesine ait yapılar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerince 2 Haziran tarihinde incelenerek tutanak tutuldu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, tutanakta, balıkçı barınağı üzerinde dolgu alanında bir betonarme yapı ile kuzeydoğu tarafında arkeolojik sit alanında kalan ikinci yapının inşasının sürdüğü tespitine yer verildi. Bu yapılar hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından teknik inceleme raporu da hazırlandı.

- İnşaata devam edilmesi nedeniyle ikinci kez inceleme yapıldı

İl Müdürlüğü, söz konusu alandaki binalara ilişkin İmar Kanunu'nun 32. ve 42. maddeleri hükümlerince, gerekli iş ve işlemlerin yapılarak sonucunun bilgi verilmesini talep eden yazıyı Gökçeada Kaymakamlığı, Gökçeada Belediye Başkanlığı ve Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gönderdi.

İnşaatların sürdüğü şikayetleri üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tekrar bölgeye intikal etti.

Teknik ekip, yerinde yaptığı incelemeler sonucunda İmar Kanunu'nun 8/g maddesi kapsamında, Kıyı Kanunu ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefetten yapı tatil zabtı tutarak inşaatları da durdurdu.