29 / 05 / 2022

Gökçeada Belediyesi'ne ait iki kaçak yapı yıkılacak!

Gökçeada Belediyesi'ne ait iki kaçak yapı yıkılacak!

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde belediye tarafından kaçak inşa edildiği tespit edilen iki yapıyla ilgili yıkım kararı alındı. Kaleköy Balıkçı Barınağı üzerindeki Gökçeada Belediyesine ait yapılar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri tarafından 2 Haziran'da incelendi ve tutanak tutuldu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; tutanakta, balıkçı barınağı üzerinde dolgu alanında bir betonarme yapı ile kuzeydoğu tarafında arkeolojik sit alanında kalan ikinci yapının inşasının sürdüğünün tespit edildiği belirtildi. Bu yapılar hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından teknik inceleme düzenlendi. 

İl Müdürlüğü, söz konusu alandaki yapılarla ilgili İmar Kanunu'nun 32 ve 42. maddeleri hükümlerince, gerekli iş ve işlemlerin yapılarak sonucunun bilgi verilmesini talep eden yazıyı Gökçeada Kaymakamlığı, Gökçeada Belediye Başkanlığı ve Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gönderdi.

İnşaatların sürdüğü şikayetleri üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince yerinde yapılan incelemede, İmar Kanunu'nun 8/g maddesi kapsamında, Kıyı Kanunu ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefetten yapı tatil zaptı tutularak, 23 Haziran'da inşa faaliyeti durduruldu.

Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun toplantısında, belediyenin kafeterya inşaatlarının arkeolojik sit alanı üzerinde herhangi bir izin alınmadan başlatılması sebebiyle 60 gün içinde yıkılmasına karar verildi. 

Yıkımın yanı sıra inşaatları yapan ve yaptıranlar hakkında da Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasıyla ilgili alınan kararlar, Gökçeada Belediyesi ve ilgili kurullara iletildi. 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise konuya ilişkin teknik rapor düzenleyip, bunu Gökçeada Belediyesine yolladı. İmar Kanunu'nun 8/g maddesi gereğince teknik süreçleri takip ederek sonuçlandıracak Müdürlüğün, belediye tarafından inşaatların yıkılmaması durumunda yıkımı kendi ekipleriyle gerçekleştireceği belirlendi. 

- Belediye Başkanı Çetin'den açıklama

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu alanda bölge halkı ve ziyaretçilerin kullanması için çay bahçesi inşa etmek istediklerini söyledi.

Yıkım kararı verilmesinden üzüntü duyduğuna dikkat çeken Çetin, şöyle konuştu: 

"Ben bir belediye başkanı olarak bir yakınıma ya da arkadaşıma siyasi yetkimi kullanarak bir iş yapmışsam, onların menfaatleri için bir yapı yapmışsam, alınan kararlarda, verilen kararlarda sayın yetkililer sonuna kadar haklılar. Kaleköy'de daha önceki belediye başkanı tarafından demirden yaptırılan, zamanla çürümüş, perişan hale dönmüş bir çay bahçesini düzenlemek istedim. 40 metrekarelik bir alan burası."

Çetin, yıkım kararını uygulayacaklarını da belirtti.

Gökçeada'daki kaçak yapılar 60 gün içinde yıkılacak!