04 / 02 / 2023

Gökdelenlerden 'şerefiye' bedeli

Gökdelenlerden 'şerefiye' bedeli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mashattan olarak adlandırılan bölgedeki gökdelenlerden 'şerefiye' bedeli almaya hazırlanıyor.Kadir Topbaş Büyükdere Caddesi, Sarıyer, Ayazağa, Maslak, Kağıthane ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bağlantısını sağlayacak Ayazağa Kavşağı'nda incelemelerde bulundu.

İncelemeler sırasında gazetecilere açıklamalarda bulanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla yapılan yol ve kavşak çalışmalarının gayrimenkul değerlerini artırdığını, bu nedenle büyük kuruluşlarının çalışmalara destek vermesi gerektiğini söyledi. Kaynak sıkıntısı çektikleri için yol ve kavşak çalışmalarında destek aldıklarını kaydeden Topbaş, İstinyepark bizim üç kavşağımızı yapıyor. Mashattan da buna katılmalı. Zamanında planlar yapılsaydı bölgedeki plazalardan, gökdelenlerden buradaki çalışmaların ve metronun bedelini alırdık” dedi. Topbaş, bu konuda yasal düzenleme talep ettiklerini, belli bir yerdeki taşınmaz malların artan değerleri üzerinden yerel yönetimlerin aldığı bir tür taşınmaz vergisi olarak adlandırılan şerefiye bedeli”ni bölgedeki büyük kuruluşları rahatsız etmeyecek boyutta katkı alınmasının gerektiğini belirtti.

METROBÜS HAZIR

Topbaş, trafiği rahatlatmak amacıyla hizmete konulması planlanan metrobüsün de Küçükçekmece-Avcılar arasında 15 Eylül'de çalışmaya başlayacağını söyledi. Topbaş, metrobüsün devreye girmesiyle bölgede çalışan minibüslerin değişik hatlara kaydırılabileceğini de sözlerine ekledi.  (Yeni Şafak)

 
Geri Dön