arsa fiyatı nasıl belirlenir

arsa fiyatı nasıl belirlenir

Bir arsanız var ve satmak istediğinizi farz edelim. Ne kadara satmanız gerektiğini bilmiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz. Bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir, detayları...

Arsa tapu harcı hesaplaması nasıl yapılır?

Tapu harcı bedeli satış bedelinin yüzde 2'si oranında tahsil ediliyor. Peki, arsa tapu harcı hesaplama nasıl yapılır? İşte cevabı...

Binalarda arsa payı sorunu nasıl çözülür?

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''Binalarda arsa payı sorunu nasıl çözülür?'' sorusunu yanıtladı. İşte, Tamer Heper'in yazısı..

Müteahhit ve arsa sahibi arasındaki pay paylaşımı nasıl olmalı?

Tüm inşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Deniz Karataş bugünkü yazısında ''Müteahhit ve arsa sahibi arasındaki dengeli oran (yüzde) yani arsaya karşılık, daire-dükkan paylaşımı nasıl olmalıdır?'' sorusunu yanıtladı.

İstanbul'da arsa fiyatı dünya ile yarışıyor!

Dünyada arsası en pahalı 5 şehirden birinin İstanbul olduğunu belirten KLK Yapı Başkan Yardımcısı Atakan Kulak, bu durumun maliyeti artırdığını söyledi. Kulak, “5 dönüm için 20 milyonu gözden çıkarmanız gerek” dedi.

Arsa payının yeniden tanzimi için nasıl dava açılır?

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Arsa payının yeniden tanzimi için dava nasıl açılır?'' sorusunu yanıtladı. İşte o haber...

Miras kalan arsa satışı nasıl yapılır 2016?

Miras kalan tarımsal arazilerin satışında birtakım kısıtlamalar getirilmişti. Peki, miras kalan arsalar için aynı durum söz konusu mu? Miras kalan arsa satışı nasıl yapılır 2016? İşte yanıtı..

Arnavutköy Taşoluk'ta 504 metrekare arsa fiyatı milyon doları aştı!

İstanbul'un bir numaralı rant bölgesi haline gelen 3. köprü ve 3. havalimanına yakın civardaki arsa fiyatları rekor düzeyde arttı. Arnavutköy Taşoluk'ta 504 metrekare arsa 3 milyon 500 bin liradan satılıyor.

Arsa yatırımı nasıl yapılmalıdır?

Arsa ve arazi yatırımı uzun vadeli ve sabır gerektiren bir iştir.Doğru bir şekilde yapılan arsa ve arazi yatırımı,uzun vadede çok ciddi getiriler sağlayabilir. Peki arsa yatırımı nasıl yapılmalıdır?

Arsa tapusu bina tapusuna nasıl çevrilir?

Bir arsa üzerinde inşaat işleri devam eden ya da inşaatı tamamlanan yapılar, arsa tapulu olabiliyor. Peki, bina inşa edildikten sonra arsa tapusu bina tapusuna nasıl çevrilir?

Arsa tapu işlemleri nasıl yapılır?

Arsa tapu işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle ilgili tapu dairesinden randevu alınıyor. Peki, randevu alındıktan sonra ne yapılır? Arsa tapu işlemleri nasıl yapılır?

İmarlı arsa tapusu nasıl alınır?

Üzerine yapı yapılmasına izin verilen arsalar imarlı arsa oluyor. Peki, imarlı bir arsa satın almak istediğinizi düşünelim. İmarlı arsa tapusu nasıl alınır? İmarlı arsa tapusu devir işlemleri nasıl yapılır?

Arsa emlak vergisi hesabı nasıl yapılır?

Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmaz malın bağlı olduğu değer üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile tespit ediliyor. Peki, arsa emlak vergisi hesabı nasıl yapılır?

Greenist projesinde arsa fiyatı ev!

İstanbul Bahçelievler’de 174 dairelik konut projesi Greenist’le inşaat sektörüne giriş yapan Saray Grup, Greenist konutlarında fiyat artışına gitmedi, arsa fiyatına ev satmaya devam ediyor.

arsa fiyatı nasıl belirlenir Haberi

arsa fiyatı nasıl belirlenir

Bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir?

Arsalar, belediyenin imar uygulaması alanına giren toprak parçası olup yapılaşmaya müsait alanlardır. Bir arsanın fiyatı, bir kaç özellik göz önünde bulundurularak belirlenir. Öyleyse bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir?


Bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir?

- Toplam arsa alanı büyüklüğü (net ve/veya brüt parsel alanı), 

- Arsa payı ve mülkiyet yapısı (hisseli veya tek malik vs), 

- Yeri, bölgesi, konumu, çevre gelişimi, komşuları, yol bağlantıları, ulaşım imkanlarýndan yaralanma ve ulaţýlabilirlik durumu, gelecekte geliţim gösterme potansiyeli, manzarasý gibi özelikleri,

- Fiziksel özellikleri, yani boyutu, köţe etkisinde olup olmamasý, yola bakan cephesinin uzunluklarý gibi ţekilsel unsurlar, topografyası, zemin durumu, genel altyapı hizmetlerinden yararlanma imkanları, 

- İmar durumu, kullanım biçimi, imar hakları ve sağladıkları, 

- Satış şartları (peşin , vadeli gibi..),

- Arazi kullanım kısıtlamaları olup olmadığı, varsa...