10 / 08 / 2022

Bir evin iskanı yoksa ne olur

Bir evin iskanı yoksa ne olur

Konut alma aşamasında olan vatandaşlar, bazı terimlerin anlamını araştırıyor. Kimi ev ilanlarında iskansız olduğu belirtiliyor. Peki, bir evin iskanı yoksa ne olur?

Bir evin iskanı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Herhangi bir daire ya da dükkan satın almayı düşünüyorsanız, ilgili gayrimenkulün iskan durumunu araştırmanız son derece önem teşkil ediyor. Peki, bir evin iskanı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

100 metrekarelik bir evin maliyet hesabı nasıl yapılır? İşte 2022 maliyet tablosu!

Son zamanlarda müstakil evlere duyulan merak iyice arttı. Kendi evini yaptırmak isteyenler genel olarak 100 metrekarelik müstakil bir evin maliyetinin ne kadar olduğunu araştırıyorlar. İşte hesaplama örneği...

Evin değeri nasıl belirlenir? Bir evin gerçek değerini öğrenmek için neler yapılır?

Bir evi almayı planlarken, birçok yöntem ile evin gerçek değeri belirlenebilir. Böylelikle de maddi zarara uğramaktan kaçınmak mümkün olabilir. Peki, Evin değeri nasıl belirlenir? Bir evin gerçek değerini öğrenmek için neler yapılır? İşte yapılması gerekenler…

Bir evin iskanı yoksa ne olur?

Konut alma aşamasında olan vatandaşlar, bazı terimlerin anlamını araştırıyor. Kimi ev ilanlarında iskansız olduğu belirtiliyor. Peki, bir evin iskanı yoksa ne olur?

Bir eve iskan neden verilmez?

İnşaat çalışmaları sona erdikten sonra alınması gereken iskan belgesi düzenleniyor. Ancak bazı binalar iskan belgesini alamıyor. Peki, bir eve iskan neden verilmez?

2022 yılında 100 metrekarelik bir evin maliyeti ne kadar olacak?

2022 yılında uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri belli oldu. Peki, 2022 yılında 100 metrekarelik bir evin maliyeti ne kadar olacak?

Zonguldak'ta heyelan sonucu bir evin duvarı yıkıldı! 

Zonguldak'ta yaşanan heyelanda bir evin yatak odası ve mutfak duvarı yıkıldı.

Bir evin maliyeti ne kadar 2021?

2021 yılı için uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri 1 Eylül'de belli oldu. Peki, bir evin maliyeti ne kadar 2021?

Bir evin maliyeti nasıl hesaplanır 2021?

2021 yılında uygulanacak inşaat maliyet bedelleri 1 Eylül tarihi itibariyle belli oldu. Peki bir evin maliyeti nasıl hesaplanır 2021? 

2021'de 100 metrekarelik bir evin maliyeti ne kadar olacak?

2021 yılında uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri belli oldu. Peki, 2021 yılında 100 metrekarelik bir evin maliyeti ne kadar olacak?

Samsun'da toprak kayması nedeniyle evin bahçesinde yarıklar oluştu!

Samsun'un İlkadım ilçesinde toprak kaymasının yaşandığı sokak trafiğe kapatıldı, bir evin çevresi ve bahçesinde de yarıklar meydana geldi.

Bir evin maliyeti ne kadar 2020?

2020 yılı için uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri geçtiğimiz Ağustos ayında belli oldu. Peki, bir evin maliyeti ne kadar 2020?

100 metrekarelik bir evin maliyeti ne kadar?

2020 yılında uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri geçtiğimiz Ağustos ayında belli oldu. Peki, 100 metrekarelik bir evin maliyeti ne kadar?

Bir evin iskanı yoksa ne olur Haberi

Bir evin iskanı yoksa ne olur

İskan, yapımı tamamlanmanan bir binaya alınması gereken belgelerden biri oluyor. İskan ruhsatu, inşaatı tamamlanmış bir binanın mimari projeye uygun şekilde yapıldığını onaylayan belgeye deniyor. İskan belgesi alınarak söz konusu gayrimenkulde oturma ve kullanma hakkına sahip olunur.

Yapı kullanma izin belgesi olarak da bilinen iskan belgesi kimi binalarda bulunmuyor. Halihazırda oturuma hazır hatta bazı dairelere taşınmış insanların olduğu yeni ya da eski binalar iskansız olabiliyor. Peki, bir evin iskanı yoksa ne olur? İskansız ev alınır mı? Kredi çıkar mı?


İSKAN NASIL ALINIR, KİM ALIR?

İskan, inşaat çalışmaları tamamlanan binanın ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını belirten; ruhsat bilgilerini, tapu kaydını, bağımsız bölümlerin cinslerini, numaralarını, metrekarelerini, sınıflarını, mal sahiplerini gösteren belgeye deniyor.

İskan alınabilmesi için öncelikle yapının ruhsatına uygun olarak tamamlanmış olması gerekiyor....