döviz piyasasının gayrimenkule etkisi

döviz piyasasının gayrimenkule etkisi

Döviz piyasalarındaki hareketlilik ilk olarak gayrimenkul sektöründe görülüyor. Konut fiyatları önce duraksar, sonra enflasyon karşısında yavaş yavaş gerilemeye başlar.

Döviz borcu olan 120 AVM bankalara geçebilir!

JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, dövizli kiraların TL’ye dönüştürülmesi kararnamesi sonrası AVM’lerin 15 milyar dolar döviz borcu olduğunu açıkladı. Alkaş, yaklaşık 120 AVM'nin bankalara geçebileceğini söyledi.

Konut satışları 2019'da patlayacak!

İnşaatta 25 senelik tecrübeye sahip olan Seba İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Engin Keçeli, durgun seyreden konut piyasasının Nisan 2019'dan sonra uçuşa geçeceğini söyleyerek, "Çünkü faizdeki paralar gayrimenkule geri dönecek." dedi.

Döviz kurundaki artış sonrası büyük bir çimento ihracat hamlesi bekleniyor!

Türkiye çimento sanayi, Avrupa’nın en büyük üretim kapasitesine sahip bulunuyor. Sektörden döviz kurlarındaki yükselme sonrası büyük bir çimento ihracat hamlesi bekleniyor...

Döviz sözleşmeleri TL'ye dönerken akla takılanlar!

13 Eylül'de döviz sözleşmeleri yasaklanmış ve eski sözleşmelerin de 13 Ekim'e kadar TL'ye çevrilmesi zorunluluğu getirilmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 6 Ekim'de bu konuda bir tebliğ yayınladı ve kapsama giren ve girmeyen sözleşmeleri belirledi...

Döviz cinsinden TL'ye dönüşlerde arabuluculuk çözüm sağlıyor!

Uluslararası Arabulucular Derneği Başkanı Mehmet Akuğur, döviz cinsinden TL'ye dönüşlerde anlaşmazlık çıkması durumunda arabuluculuğun çözüm sağladığını söyledi.

5 maddede gayrimenkul sözleşmelerinde döviz yasağı!

Döviz cinsinden ve dövize endeksli sözleşmelerde TL dönemi başladı. Peki, alınan döviz yasağı kararı kimleri ilgilendiriyor? Kimler gayrimenkulde döviz kullanımına devam edebilecek?

Kamu yatırımlarına döviz istisnası!

Ev, işyeri, arsa satış ve kira sözleşmelerinde Türk Lirası dönemi resmen başladı. Düzenlemede bazı konularda istisnalar getirildi. Buna göre, mega projelerin sözleşmeleri döviz üzerinden yapılabilecek.

Desa Deri döviz kuru yüksek olan AVM'lerden çıkıyor!

Döviz kuru yüksek olan alışveriş merkezlerinden çıkma kararı alan Desa Deri ilk olarak Ankara Panora ve Antep Forum mağazalarını kapattı.

Ünlüler gayrimenkule yatırım yapıyor!

Eylül ayında gayrimenkule yatırım yapanların sayısı oldukça arttı. Ünlüler kazandıkları paraları gayrimenkul sektöründe değerlendiriyor. İşte Eylül ayında ev alan ünlüler...

Döviz cinsinden kira kontratları ne olacak?

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile gayrimenkul satışına döviz yasağı getirildi. Peki, döviz cinsinden kira kontratları ne olacak?

Kira sözleşmelerinde döviz kuru nasıl değişecek?

Kira sözleşmelerinde TL'ye dönüş 13 Ekim 2018 tarihine kadar yapılacak. Peki, kira sözleşmelerinde döviz kuru nasıl değişecek?

Balıkesir'de döviz bozdurup ev alana elektrik, su, doğalgaz bedava!

Balıkesir’de faaliyet gösteren bir inşaat şirketinin sahibi, daire satın almak üzere döviz bozduran vatandaşların evlerinin elektrik, su, doğal gaz, internet, tv, bina aidatı ücretlerini firma olarak karşılayacaklarını dile getirdi. 

Kiralıklarda döviz inadı!

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yürürlüğe giren döviz yasağı kararına rağmen, birçok internet sitesinde dolar ve Euro ile kiralık ilanları göze çarpıyor. Bu ilanların bazıları ise yasaktan sonra yayınlamış.

döviz piyasasının gayrimenkule etkisi

döviz piyasasının gayrimenkule etkisi döviz piyasasının gayrimenkule etkisi

Döviz piyasaları hareketlendiğinde ilk belirtilerin görüldüğü yer, gayrimenkul sektörüdür. Konut fiyatları önce duraksar, ardından enflasyon karşısında yavaş yavaş gerilemeye başlar.

Ekonomist Dergisi’nden Talat Yeşiloğlu’nun haberine göre; şirketlerin mali riskleri nedeniyle finans sistemi, kredi limitlerini daraltmaya çalışır, hatta kapatılmasını ister. Yeni projeler askıya alınır. Yürüyen projeler de şirketin likidite durumuna göre ya durdurulur veya hızla bitirilir.

Birinci seçenek daha ağır basar. Arzu eden, İstanbul başta olmak üzere, her gün yolunun geçtiği güzergahta, yukarıdaki tanıma uyan kaç proje olduğunu saysın.

Türkiye’nin şimdi, birkaç yıldır negatif sonuçlar üreten bu sürecin son aşamasında olduğunu söyleyebiliriz. Neden mi? Temel faktör, deprem korkusu. Bence çok haklılar.

Silivri, Manisa, ardından da Elazığ-Malatya hattında yaşanan deprem, Türkiye’nin büyük bir bölümünün deprem riskiyle karşı karşıya olduğunu tekrar anımsattı. Çare, ortalama yaşı 30...