emlakçı nasıl komisyona hak kazanır

emlakçı nasıl komisyona hak kazanır

Avukat Kadir Kurtuluş ile Stajyer Avukat Elif Hamzaçebi "5 Maddede emlakçı komisyon ücreti ödemesi"ni kaleme aldı. İşte detaylar...

Emlakçı yetki belgesi nereden ve nasıl alınır?

Emlakçı yetki belgesini emlak ticareti yapacak kişilerin alması gerekiyor. Emlak alım satımında hizmet kalitesinin artırılması ve haksız rekabet ve kayıt dışılığın önüne geçilmesi için yapılan düzenleme sonrasında emlakçı yetki belgesi almaları şartı bulunuyor.

Emlakçı komisyonu 2020!

Taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik taslağı kapsamında emlakçı komisyonu sınırlandırıldı. Peki, emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır? Emlakçı komisyonu yüzde kaç 2020? 

Emlakçı komisyonu hesaplama 2019!

Emlakçılar, taşınmaz mal alım satım ve kiralama gibi işlemlerde komisyon alıyor. Peki, emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır? Emlakçı komisyonu yüzde kaç 2019? Sizler için araştırdık...

Kıbrıs'ta 300'e yakın kaçak emlakçı var!

Kıbrıs'ta 300'e yakın kaçak emlakçı olduğunu belirten Hasan Sungur ülkede emlak sektörünün sorunlarının nasıl çözüleceği yönünde kapsamlı bir çalışmanın sonuna geldiklerini ifade etti.

Kapora nasıl yanar?

Kapora, emlakçı aracılığı ile gayrimenkul alımı sırasında emlakçıya verilen bir güvence bedeli oluyor. Peki, kapora nasıl yanar? Kapora hangi durumlarda iade edilir? Hangi durumlarda iade edilmez?

Emlakçıdan kapora nasıl alınır?

Emlakçı aracılığı ile yapılan taşınmaz mal alım satım işlemlerinde emlakçıya kapora veriliyor. Peki, satışın iptal olması durumunda kapora iade edilir mi? Emlakçıdan kapora nasıl alınır? İşte yanıtı..

Emlakçı simsar mıdır?

Simsar, taraflar arasında bir sözleşme kurulması imkânını hazırlıyor. Taşınmazlar konusundaki simsarlık sözleşmesi, yazılı şekilde yapılmadıkça geçerli olmuyor. Peki, emlakçı simsar mıdır? Simsarlık sözleşmesi nasıl yapılır?

Emlakçı kaporasının iadesi nasıl olur?

Bir gayrimenkulün satış, kiralama, pazarlama sürecini yöneten; bunların sözleşmesini yapan kişiye emlakçı deniyor. Emlakçı verdiği hizmet karşılığında kapora talep edebiliyor. Peki, emlakçı kaporasının iadesi nasıl olur?

Emlakçıya verilen kapora nasıl geri alınır?

Gayrimenkul alım-satım ve kiralama işlemlerinde eğer emlakçı ile iş birliği yapılıyor ise emlakçının verdiği hizmete karşılık kapora verilmesi gerekiyor. Peki, emlakçıya verilen kapora nasıl geri alınır?

Emlak komisyon faturası nasıl kesilir?

Gayrimenkul alım satım ve kiralama işlemlerinde aracılık yapan emlakçıların kazandığı danışmanlık bedelleri için fatura düzenlemeleri gerekiyor. Peki, emlak komisyon faturası nasıl kesilir? İşte emlakçı faturası...

Emlakçı iş takip sözleşmesi örneği!

Gayrimenkul satış ve kiralama işlemlerini takip eden emlakçıların yapmaları gereken sözleşmeler arasında iş takip sözleşmesi de bulunuyor. Peki, Emlakçı iş takip sözleşmesi nasıl yapılır? İşte emlakçı iş takip sözleşmesi örneği...

Emlakçı nasıl olunur?

Taşınmaz mal alıcıları ile satıcılarını biraraya getiren emlakçılar, taşınmaz malların daha hızlı bir şekilde alıcısına ulaşması için görev alıyor. Peki, emlakçı nasıl olunur? İşte emlak ofisi açmak için gerekenler...

Emlakçı komisyonu nasıl ödenir?

Emlak alım satım ve kiralama işlemlerinde alıcı ve satıcının emlakçı aracılığı ile buluşması ve anlaşmaları halinde emlakçıya komisyon bedeli ödeniyor. Peki emlakçı komisyonu nasıl ödenir?

emlakçı nasıl komisyona hak kazanır

emlakçı nasıl komisyona hak kazanır emlakçı nasıl komisyona hak kazanır

Belirli süreli kira sözleşmesi yaptınız ve kira süreniz doldu, emlakçınız kira sözleşmenizin uzaması durumunda tekrar komisyon ödemeniz gerektiğini söylüyor, bu durumda ne yapacaksınız? Yeni bir ev kiralamak istiyorsunuz, evinizi emlakçı vasıtasıyla buldunuz, ne kadar komisyon ödemeniz gerekir? Peki, emlakçı vasıtasıyla bulduğunuz konutu, emlakçıdan gizli ev sahibiyle kira sözleşmesi düzenleyerek kiralamanız durumunda emlakçıya komisyon ödemeniz gerekir mi? Bu yazımızda, emlakçı komisyon ücreti ödemesi konusunu hukuki açıdan inceleyeceğiz.

1. Emlakçılık mesleğinin hukuken tanımı nedir, emlakçı nasıl komisyona hak kazanır?

Öncelikle konumuzu daha iyi anlatabilmek adına emlakçılık mesleğinin hukuken tanımını inceleyelim. Emlakçı, simsardır. Peki, kanunen simsar ne iş yapar?

“Simsarlık sözleşmesi, simsarın taraflar arasında bir sözleşme kurulması imkânının hazırlanmasını veya kurulmasına aracılık etmeyi üstlendiği ve bu sözleşmenin kurulması hâlinde ücrete hak kazandığı sözleşmedir. Simsarlık sözleşmesine,...