enflasyona göre kira artışı oranları

enflasyona göre kira artışı oranları

Gayrimenkul kiralamalarında yeni kira döneminde kiraya veren, kiracısına zam yapma hakkına sahip oluyor. Kira zammının enflasyon oranlarına göre yapılması gerekiyor. Peki, enflasyon oranına göre kira artışı nasıl hesaplanır?

İllere göre kira yardımları devam ediyor!

2020'nin ilk yarısında İstanbul’da bulunan hak sahiplerine 135 milyon 600 bin lira kira yardımı yapıldı. İşte illere göre kira yardımı tutarları...

5 soruda kira geliri vergisi 2. taksit ödemesi!

Gelir Vergisi Kanunu’na göre kira geliri elde eden mükelleflerin her yıl düzenli olarak beyanname vermesi gerekiyor. Gelir vergisi 2. taksit ödemesi için bugün son gün...

Reysaş GYO TEFE-TÜFE'ye göre kira artışı yapacak!

Reysaş GYO'nun depo kiralama bildirimine göre, kira ödemeleri aylık olup, kira bedelinde 1 yıllık periyotlarda (TEFE+TÜFE)/2 oranı dikkate alınarak artış uygulanacak.

Borçlar Kanunu'na göre kira sözleşmesine zam!

Taşınmaz kiraladıktan sonra hüsrana uğramamak için dikkatli olunması gerekiyor. Peki kira sözleşmesi imzalamadan önce nelere dikkat edilmesi gerekiyor? İşte Borçlar Kanunu'na göre kira sözleşmesine zam...

İş yeri kira artışı 2020!

İş yerlerinde enflasyona göre kira artışı uygulamasına 1 Temmuz 2020’de geçilecek. Bu tarih itibariyle işyerleri kiraları için yenilecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE oranı değerlendirilecek.

Kontrat yenileyecekler ne kadar kira ödeyecek?

İş yerlerinde enflasyona göre kira artışı uygulamasına 1 Temmuz 2020’de geçilecek. Bu tarih sonrasında işyerleri kiraları için yenilecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE oranı baz alınacak.

Bursa’da kira endeksi 3,54 puan arttı!

2019 yılı 3. çeyreğiyle ilgili kira endeksi verileri açıklandı. 3. çeyrek verilerine göre kira endeksi Türkiye'de bir önceki çeyreğe göre 1,43 puan azaldı.

Ekim ayı kira artış oranı TEFE TÜFE ne kadar?

Her ay açıklanan TUİK rakamlarını birçok kiracı sıkı bir şekilde takip ediyor. 2019 başından beri artışları 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) göre artırılmaya başlandı. Peki Ekim ayı TEFE TÜFE’ye göre kira artış oranları ne durumda? TUİK kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Berlin'de kiralar arttı!

Almanya’nın büyük şehirlerinde kiralar ortalama yüzde 2.3 artarken, konut fiyatları yüzde 6,7 yükseldi. Jones Lang LaSalle adlı danışma şirketinin verdiği bilgiye göre, kira artışında Berlin ilk sırada yer alıyor.

Enflasyona endeksli konut kredisi alınır mı?

Bankacılıkta enflasyona endeksli konut kredisi gündemde. Mevcut enflasyona göre bu kredide yüzde 1,75 faiz ortaya çıkıyor. Mortgage faizinde ise oran yüzde 1,60-1,70 bandında. Bu nedenle bu ürüne ilginin artması için enflasyonun düşmesi gerekiyor.

Kiracı kira sözleşmesini fesh ederse ne olur?

Kira sözleşmesini fesh eden kiracı için kolaylık sağlandı. Buna göre, kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulan kiracı, kira sözleşmesinden doğan borçlarından kurtulabiliyor. 

Kiracı fahiş artışa karşı dava açabilir!

Her ay açıklanan kira artış oranlarına göre kira bedelleri TÜFE'ye göre artacak. Fahiş kira artışında kiracı kira tutarının tespiti için dava açabilecek.

Aydın'da kira artışı kavgası: 1 ölü!

Aytunç Çağ ile üst katında oturan kiracısı Erhan Kahvecioğlu arasında iddiaya göre "kira artışı ve kirayı alamama" nedeniyle tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Çağ, bıçakla kiracısını yaraladı. Kahvecioğlu, müdahaleye rağmen kurtarılamadı...

enflasyona göre kira artışı oranları

enflasyona göre kira artışı oranları enflasyona göre kira artışı oranları

Enflasyon oranına göre kira artışı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul kiralamalarında yeni kira döneminde kiraya veren, kiracısına zam yapma hakkına sahip oluyor. Kiracılık hukukunu düzenlemelerine göre yıllık kira artışı enflasyon oranlarına göre yapılıyor.


Borçlar Kanunu Madde 344'te; "Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir." hükümleri yer alıyor.


Buna göre kira zammı ÜFE oranlarına bağlanıyor. Ancak, kanunda hangi ÜFE kullanılması gerektiği açıklanmıyor. Kanunda yalnız "Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli,...