İkinci eşe miras düşer mi

İkinci eşe miras düşer mi

Posta yazarı Tamer Heper, 'Babam ikinci evliliğini yaptı. Birinci eşi yani annem vefat etti. Tüm mal varlıkları annemin üstündeydi. Şimdi babam vefat ettiğinde yeniden resmi nikahla evlendiği eşine annemin üzerinde bulunan varlıklardan miras düşer mi?' sorusunu yanıtladı.

İkinci evlilikten olan çocukların miras hakkı nedir?

Posta yazarı Tamer Heper, '1991’de evlendim. Eşimin ilk evliliğinden iki kızı var. Eşim ev hanımı, 2020 Mart’ta öldü. İlk dairemizi benim kazancımla aldık., tapu eşimin adına. İkinci evi ikramiyemle aldım, yarı yarıya tapu ettik. Eşimin kızı hak istiyor. Hak iddia edebilir mi?' sorusunu yanıtladı.

İkinci eş mirastan yararlanabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Babam ikinci evliliğini yaptı. Birinci eşi yani annem vefat etti. Tüm mal varlıkları annemin üstündeydi. Şimdi babam vefat ettiğinde yeniden resmi nikahla evlendiği eşine annemin üzerinde bulunan varlıklardan miras düşer mi?' sorusunu yanıtladı.

Miras kalan tarla nasıl paylaşılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Annemin vefatından iki sene sonra eşi vefat etti. Biz ikisi ilk,ikisi ikinci eşten olmak üzere dört kardeşiz. Annemin babasından miras olarak kalan tarlaları var. Dört kardeş bu malları nasıl bölüşeceğiz?' sorusunu yanıtladı

Sağ kalan eşe ölen eşin malından miras kalır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Çocuksuz eşlerden biri öldüğünde, şayet ölenin malı aile birliği içinde kazanılmamışsa sağ kalan eşe ölenin malından miras kalır mı? Saklı payı olur mu? ' sorusunu yanıtladı.

İkinci derece mirasçılar dava açabilir mi?

İkinci derece mirasçıların mahfuz hissesi yoktur. Bu nedenle miras bırakan malvarlığından dilediği gibi tasarruf edebiliyor.

Mirasta payların değiş tokuş yapılması!

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babam vefat ettiğinde bir daire ve bir araç miras kaldı. Şimdi evin 1/4’ü ikinci eşe 3/4’ü bana kalacakmış. Ancak ben araçtaki payımdan vazgeçip evdeki payımı büyütmek istiyorum. Bunu nasıl sağlarım?' sorusunu yanıtladı

Salih Tatlıcı'nın 3 milyar dolarlık miras davası sona erdi!

Salih Tatlıcı’nın çocukları arasında devam eden 8 yıllık miras davası sona erdi. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, mirasın Tatlıcı’nın ikinci eşi Nurten Tatlıcı ve ondan olan oğlu Uğur Tatlıcı’ya kalmasına karar verdi. Tatlıcı'nın 3 milyar dolarlık serveti yıllardır mahkeme tarafından yönetiliyordu.

Miras vergisi 2. taksiti 2016!

Kendisine miras kalan ve ilk taksit ödemelerini Mayıs içerisinde yapan mirasçıların ikinci taksit dönemi bu ay başında başladı. Vergi için ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım'a kadar yapılabilecek.

Miras vergisi ödemeleri için son 5 gün!

Miras vergisinin ilk taksiti Mayıs, ikinci taksiti ise Kasım'da ödeniyor. Buna göre, miras vergisi ödemeleri için son 5 gün kaldı.

İkinci derece mirasçılar kimlerdir?

Miras Hukukuna göre vefat halinde, mirasbırakanın mirası yasal mirasçılarına kalıyor. Yasal mirasçılar yakınlıklarına göre derecelere ayrılıyor. Peki, birinci derece mirasçılar kimlerdir? İkinci derece mirasçılar kimlerdir?

Miras Atölyesi'nin ikinci etabı Şarköy'de başlıyor!

Büyükşehir Belediyesi 'nin kent tarihini gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen Miras Atölyesi Projesi'nin ikinci etabı Şarköy'de hayata geçirilecek. Uçmakdere Mahallesi'nde tescilli 52 adet yapının restore edilecek.

Mal varlığının yüzde kaçı ikinci evlendiğin eşe kalır?

Posta Gazetesi Ekonomi sayfası köşe yazarı Tamer Heper'in bugün ki köşe yazısında ikinci evlilikte eşe kalan miras ile ilgili okuyucusunun sorusunu cevaplandırıyor. İşte Tamer Heper'in bugün ki köşe yazısı;

Miras hukukunda zümre!

Miras hukukunda zümre üçe bölünüyor. Birinci, İkinci ve Üçüncü derecede zümre olarak mirasçılar ayrılıyor. Zümre sisteminde bir üst zümrede mirasçı yoksa alt zümreye hak düşüyor...

İkinci eşe miras düşer mi

İkinci eşe miras düşer mi İkinci eşe miras düşer mi

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun 'Babam ikinci evliliğini yaptı. Birinci eşi yani annem vefat etti. Tüm mal varlıkları annemin üstündeydi. Şimdi babam vefat ettiğinde yeniden resmi nikahla evlendiği eşine annemin üzerinde bulunan varlıklardan miras düşer mi?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Babam ikinci evliliğini yaptı. Birinci eşi yani annem vefat etti. Tüm mal varlıkları annemin üstündeydi. Şimdi babam vefat ettiğinde yeniden resmi nikahla evlendiği eşine annemin üzerinde bulunan varlıklardan miras düşer mi? l F.K.

Okuyucumun babası ikinci evliliğini yapmış, okuyucum ilk evlilikten olma çocuk. Vefat eden de ilk eş, anlatılandan anlaşılana bir açıklık getirmek isterim. Öyle anlıyorum ki baba,ilk eşinden yani okuyucumun annesinden boşandıktan sonra ikinci evliliğini yapmış.

Anne de boşandıktan sonra vefat etmiş. Bu...