İnşaat maliyetleri arttı mı 2022

İnşaat maliyetleri arttı mı 2022

İnşaat malzemelerinde yaşanan fahiş artışlar, sektörde taşeron problemini gündeme getirdi. Taşeron firmalar kendilerini uzun süre bağlayan anlaşmalardan kaçarken, pek çok firmanın proje ötelediği veya günlük fiyatlamayı tercih ettiği ifade ediliyor.

İnşaat sektöründen 2022 talepleri!

Yeni Asır Gazetesi köşe yazarı Gonca Elibol, bugünkü köşesinde inşaat sektörünün taleplerini kaleme aldı. İşte Gonca Elibol'un 'Lokomotif sektör inşaatta bazı talepler var' başlıklı yazısı...

İnşaat maliyetleri ne kadar arttı?

Resmi olarak açıklanan verilere göre inşaat maliyet endeksi, 2021 yılının Kasım ayında aylık yüzde 7,94 artış gösterirken, yıllık olarak ise yüzde 48,87 artış gösterdi.

İnşaat maliyetlerindeki akıl almaz artış ev almak isteyenlerin hayallerini yıktı! İnşaat maliyet endeksi 11 Mayıs 2022

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına yönelik İnşaat maliyet endeksi rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilerin akıl almaz şekilde attığını gören vatandaşların ev alma hayalleri yıkıldı. Peki 2022 İnşaat maliyetleri ne oldu? 2022 inşaat birim maliyetleri kaç arttı?

Yatırımcıların gözü İzmir'in kuzeyinde! Konut fiyatları 2 yılda yüzde 200'ün üstünde arttı!

444Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı Kurucularından Genel Müdür Bora Arslan, yaptığı açıklamada Egenin incisi İzmir'de nşaat sektörünün kentin kuzey aksına yöneldiğini dile getirdi.

İnşaat maliyet artışı inşaat sektöründe kriz yarattı! Maliyetler yüzde 90 arttı!

İnşaat maliyetleri özellikle son aylarda üst üste gelen zam haberleri ile gündemde yerini almaya devam ediyor. İnşaat maliyetlerindeki fahiş artışlar inşaat sektöründe kriz yarattı ve maliyetler yüzde 90 arttı. Peki İnşaat sektörü şuanda ne durumda? İşte resmi verilerle inşaat sektörü...

İnşaat maliyetleri yüzde 80 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmi olarak açıklanan rakamlara göre, inşaat maliyetleri rekor derecede artış gösterdi. İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar...

İnşaat maliyetleri artınca müteahhitler kiralık depo arayışına girdi!

İnşaat maliyetlerindeki artışlar stok yapmak isteyen müteahhitleri de depo arayışına girdi...

Ev fiyatları düşecek mi? İnşaat maliyetleri rekor kırdı!

İnşaat maliyetlerindeki yükseliş rekora imza attı. Hem maliyetler, hem de arz sorunu sebebiyle ev fiyatlarının arttığına vurgu yapan sektör temsilcileri, artık fiyatlarda gerilemenin mümkün olmadığına dikkat çekti.

İnşaat maliyetleri ve ev fiyatları daha da artacak!

İnşaat maliyetlerinin gelecek aylarda daha da artması öngörülüyor. Peki konut fiyatları artan inşaat maliyetlerinden nasıl etkilenecek?

İnşaat maliyetleri ve kira artışları sektörü nasıl etkileyecek?

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Orhan Turan yaptığı enflasyon rakamları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "İnşaat maliyetleri, kiralar arttı. Önümüzdeki süreçte konut problemi olacak" dedi.

İnşaat maliyetleri ev fiyatlarını uçurdu!

Çimentoda meydana gelen fiyat artışı konut fiyatlarını olumsuz bir şekilde etkiledi. İnşaat malzemelerindeki bu artış satılık ve kiralık ev fiyatlarının 2,5 kat artmasına neden oldu.

İnşaat maliyetleri konut fiyatlarını nasıl etkiledi?

İnşaat maliyetlerindeki artış son yıllarda bir hayli arttı. Özellikle emtia fiyatlarındaki durdurulamayan artış konut fiyatlarında tavan yapmasına neden oldu. 

İnşaat maliyetleri rekor seviyede arttı!

İnşaat maliyet endeksi, Haziran 2021'de ayında bir önceki aya göre yüzde 2,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,48 yükseldi. 

Türkiye konut ve kira fiyatlarının en çok arttığı ülke oldu!

Avrupa genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülkeler araştırıldı. Türkiye bu ülkeler arasında ilk sırada yer aldı. 

İnşaat maliyetleri 2021!

2021 yılında uygulanacak inşaat birim maliyetleri belli oldu. Peki inşaat birim maliyetleri ne kadar? İşte inşaat maliyetleri 2021...

İnşaat maliyetleri arttı mı 2022 Haberi

İnşaat maliyetleri arttı mı 2022

Yükselen maliyet ve enflasyondaki artış sebebiyle ortaya çıkan belirsizliklerle gayrimenkul şirketleri ve inşaat sektöründe taşeron bulma problemi gündeme geldi. Taşeron şirketlerin yükselen maliyetler sebebiyle kendilerini uzun vadeye sahip sözleşmelerle bağlamaktan kaçması dolaysıyla sektörde problemler yayılıyor.

Bazı şirketlerin çözüm için projelerini ötelediği ifade edilirken, bazı şirketlerinse taşeron firmaların malzeme fiyatlarını üstlenerek, günlük fiyatlama üzerinden sorunu çözmeye çalıştığı belirtiliyor.

“Beklenti enflasyonuna göre sözleşme isteniyor”

Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre; enflasyonundaki artışın birkaç ayda hızlanmasının fiyatlardaki dengeyi bozduğuna vurgu yapan Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, konuyla ilgili açıklamasında “Şu anda herkes bir fiyatlama zorluğu çektiği gibi, taşeronlar da bunu yaşıyor. Çünkü bir taşeron ‘İşi ben yaparım’ dediği zaman 1 yıllık, 3 aylık, 1 aylık bir taahhüde giriyor. Ancak kafasında ‘Ya...