03 / 07 / 2022

İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi 2014

İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi 2014

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’nin açılışında, ülkemize kurulacak 2 nükleer santralin yıllık 7,5 milyar dolar enerji ithalatının önüne geçeceğini söyledi...

4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi 8-9 Mart’ta!

Nükleer alanda faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmaların biraraya geleceği 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi, 8-9 Mart’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek.

İstanbul’a Türk-Japon nükleer üniversitesi geliyor!

Japonlar İstanbul’da 100 milyon dolarlık fonla nükleer bilim ve reaktör mühendisliği eğitimi verilecek bir üniversite kuruyor.

Rusya İran'da iki nükleer santral inşa edecek!

Rusya'nın gelecek hafta İran'da iki nükleer santralin inşaatına başlayacağı açıklandı. Medyada yer alan haberlere göre, nükleer santraller Basra Körfezi kıyısındaki Buşehr'te inşa edilecek.

Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde sayılı günler kaldı!

Türkiye’deki nükleer santral yatırımları,yabancı yatırımcıların iştahını kabartmaya devam ediyor.Nükleer santral projelerinde yer almak isteyen yabancı yatırımcılar İstanbul’da üçüncü kez düzenlenecek Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde buluşuyor.

İstanbul 3. Nükleer Santraller Zirvesi, 8-9 Mart'ta!

İstanbul'da gerçekleştirilecek 3. Nükleer Santraller Zirvesi, 8-9 Mart 2016 tarihlerinde kapılarını sektör temsilcilerine açıyor. Nükleer güç santrali projelerinde yer almak isteyen Türk girişimciler için önemli fırsatlar sunuyor

İğneada'ya yapılacak nükleer santral tepki topladı!

Türkiye’nin 3’üncü nükleer santralının İstanbul'a 120 km mesafedeki cennet parçası İğneada’ya yapılacağı açıklaması, çevrecileri ayağa kaldırdı. Uzmanlar, “Korunan türler ve longozlar yok olur” uyarısında bulundu.

Akkuyu Nükleer Santral açılışı yapıldı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bugün itibarıyla eğer Akkuyu Nükleer Santrali devrede olsaydı 15 milyon nüfuslu İstanbul'un bütün elektriğini ve Türkiye'nin bütün elektriğinin yüzde 28'ini karşılıyor olacaktı" dedi.

Erdal Bahçıvan: Akkuyu nükleer santrali 8 milyar dolar getirir!

Enerji sektörünün önde gelen oyuncuları CNR Enerji İstanbul-Enerji ve Çevre Teknolojileri Fuar ve Konferansı'nda bir araya geldi. İSO Başkanı Bahçıvan, "İlk nükleer santral 7-8 milyar dolarlık yatırım doğuracaktır" dedi

Koray Tuncer: Türkiye kendi nükleer santrallerini yapacak!

İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi'si başladı. Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği Başkanı Koray Tuncer, Türkiye'nin bir gün kendi nükleer santrallerini yapacağını belirtti.

İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi yarın başlıyor!

İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi 19-20 Mart tarihlerinde düzenlenecek. Zirvede, nükleer konusunda deneyimli birçok yerli ve yabancı uzman konuklar bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Nükleer müzakereler İstanbul’da yapılacak!

İran ile sürdürülen nükleer müzakereler kapsamında İran, İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakan yardımcıları 29 Ocak’ta İstanbul’da bir araya gelecek.

Nükleer santraller yıllık doğalgaz ithalatını azaltacak!

Enerji Bakanlığı, Mersin ve Sinop’ta kuracağı 2 nükleer santral faaliyete geçtiğinde, yıllık doğalgaz ithalatını 7.2 milyar dolar azaltmayı ve 2030 yılına kadar toplam elektrik üretiminin en az yüzde 15’ini nükleer enerjiden elde etmeyi planlıyor

Rolls Royce nükleer yatırımı için Türkiye'de!

İstanbul Teknik Üniversitesi ( İTÜ ), dünyanın önde gelen firmalarından Rolls-Royce ile anlaştı. Rolls Royce ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında nükleer santraller ile yerli sanayinin entegresi hedefleniyor.

İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi 2014 Haberi

İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi 2014

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’nin açılışında, ülkemize kurulacak 2 nükleer santralin yıllık 7,5 milyar dolar enerji ithalatının önüne geçeceğini, bunun cari açığımızın yüzde 10-15'ine tekabül ettiğini ifade ederek, ‘’Türkiye’nin nükleer santral kurma serüveni gecikmiş bir serüvendir. Ne nükleer bilgi birikimi, ne nükleer kültür, ne de nükleer enerji santralleriyle ilgili üretim teknolojileri arzu edilen düzeyde olmuştur’’ dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle  İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi bürokrasi, akademi ve özel sektörden geniş katılım ile bu sabah başladı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı temsilen zirve açılını gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Türkiye’nin artık nükleer enerjiye geçişte kaybedecek zamanı kalmadığı mesajını verdi. Yıllar önce mühendislik alanında üniversite tercihi yaptığı dönemde nükleer alanında tek bir...