İzmit Av Köşkü yıkım izni

İzmit Av Köşkü yıkım izni

Kültür Tepesi 2. Etap Projesi kapsamında Av Köşkü için Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan yıkım izni çıktı.

İzmit Cedit Mahallesi'ni bakanlık dönüştürecek!

Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili Çevre Bakanlığında toplantıya katılan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, dönüşüm projesinin yapımı için Çevre Bakanlığı ile prensip anlaşmasına vardı.

Kars Sarıkamış’taki tarihi av köşkü yıkılıyor!

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki asırlık ahşap av köşkü yıkılıyor. 121 yıl önce yaptırılan köşk her geçen gün ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı harabe hale döndü.

V. Murad Av Köşkü hamamının restorasyonuna tepki!

2014 yılında başlayan inşaat çalışmaları sonrasında V. Murad Av Köşkü'nün son görünümü tepki topladı. Hamam restorasyon sonrası ‘oldukça modern’ bir görünüme kavuştu. 

Selçuklu Av Köşkü'ndeki kazı çalışmalarında su sarnıcı bulundu!

Antalya Kemer'de Selçuklu Av Köşkü'nde yeniden başlanılan kazı çalışmalarında, su sarnıcı ve kanalizasyon sistemi ortaya çıkarıldı.

İzmit'teki adliye ve sağlık binası yıkıldı!

İzmit Belediyesi'nin Tarih Koridoru Projesi'nin onemli bir ayağı olan Av Köşkü'nün arka kısmında kalan eski Adliye binasının yıkımına başlandı.

İzmit Av Köşkü için yıkım izni çıktı!

Kültür Tepesi 2. Etap Projesi kapsamında Av Köşkü için Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan yıkım izni çıktı.

Sarıkamış'taki Katerina Köşkü turizme kazandırılacak!

Sarıkamış'ta Rus işgali döneminde Çar 2. Nikola tarafından yaptırılan 119 yıllık av köşkü ile müştemilatının otel olarak kullanılabilmesi için tahsis başvurusunda bulunan firma, ön izin belgesi aldı.

Kars Sarıkamış'taki Katerina Köşkü otel mi olacak?

Rus işgali altında kalan Sarıkamış’ta o dönem Rus Çarı 2. Nikola tarafından yaptırılan ve yöre halkı tarafından ‘Katerina Köşkü’ olarak bilinen ve kaderine terk edilen tarihi av köşkü, yıkılmamak için adete direniyor.

Katerina Köşkü 50 yataklı otel olacak!

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, Rus Çarı 2. Nikola tarafından yaptırılan ve yöre sakinlerince "Katerina Köşkü" olarak anılan 119 yıllık av köşkü turizme hizmet verecek.

Sarıkamış'taki Katerina Köşkü otel oluyor!

Sarıkamış ilçesinde Rus işgali döneminde Çar 2. Nikola tarafından yaptırılan tarihi av köşkü, restorasyonu yaptırılıp 50 yataklı otel olarak turizme kazandırılacak.

Sarıkamış Katerina Köşkü turizme kazandırılacak!

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde Rus işgali döneminde Çar 2. Nikola tarafından yaptırılan 119 yıllık av köşkü ile müştemilatının restorasyonu ve otel olarak kullanılabilmesi için tahsis başvurusunda bulunan firma, ön izin belgesi aldı.

Sarıkamış Katerina Av Köşkü yıkılıyor!

Kars’ın Sarıkamış İlçesinde bulunan Katerina Av Köşkü’ bakımsızlık ve sahipsizlikten dolayı yıkılıyor. Katerina Köşkü, otel yapılması için proje hazırlanmış ve ihaleye çıkarılmış ve ilgi görmemişti.

1995 yılında Av Köşkü'ndeki tarihi eşyalar çalınmış!

1995 yılında Sultan Abdülaziz'in Üsküdar Validebağ Korusu'ndaki Av Köşkü'nün ''Eğitim Lokali'' olarak açılışında, çini soba, kristal avizesi, çeşme musluğu gibi milyarlık eşyaların çalındığı ortaya çıkmış.

İzmit Av Köşkü yıkım izni

İzmit Av Köşkü yıkım izni İzmit Av Köşkü yıkım izni

İzmit Belediyesi’nin Kültür Tepesi projesi alanı içinde kalan, Av Köşkü (Saray Müze)’nin müştemilatı, geçmişte uzun yıllar İzmit Adliyesi, daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü olarak kullanıldı. Cumhuriyet döneminde yapılan binanın o yıllarda tescili yapılmadığı için tarihi yapı olarak görülmüyor. Bina için Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan yıkım izni çıktı. Yasal prosedürlerin tamamlanmasından sonra, binanın yaz aylarında yıkılması bekleniyor.


YIKIM İLE UYGULAMA AYNI ANDA YÜRÜTÜLECEK 


İzmit Belediyesi hazırladığı Kültür Tepesi projesinin ikinci ayağı olarak Tarihi Meydan projesini Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge kuruluna gönderdi. Projenin onaylanması halinde binanın yıkımı ile uygulaması aynı anda yürütülecek. Projenin kabul görmesi halinde önümüzdeki yaz aylarında çalışmalar başlayacak. TURİSTİK ALAN OLARAK HAZIRLANIYOR 


Saraybahçe olarak bilinen ve bugünkü adıyla Kültür Tepesi olarak halka kazandırılmaya çalışılan Kültür Tepesi projesi uzun süredir...