Kentsel dönüşüm yıkım kararına itiraz dilekçesi örneği

Kentsel dönüşüm yıkım kararına itiraz dilekçesi örneği

Kentsel dönüşümde yıkım bazen kat maliklerinin kararı ile gerçekleştirilirken, bazen de yıkım kararı ilgili yapıların bağlı bulunduğu belediyelerden gelebiliyor.Peki,kentsel dönüşümde yıkım kararına itiraz nasıl yapılıyor?

Kadıköy Şekerciler Apartmanı kentsel dönüşümle yıkılacak!

Kadıköy'de bulunan Şekerciler Apartmanı için kentsel dönüşüm dahilinde yıkım karar alındı.  Mimarlar ve kent araştırmacıları, binanın girişinde bulunan ve ressam Jale Yılmabaşar tarafından tasarlanan seramik panonun korunması için çağrı yaptı.

İstanbul'da kentsel dönüşümü etkileyecek yeni düzenleme!

İstanbul için imar planı teklifi hazırlandı. Teklif, kentsel dönüşümle yıkılıp yeniden yapılacak binaların daha önceki imar hakkından faydalanmasını içeriyor.

Bağcılar'da kentsel dönüşümle yıkılan Fetih Camii'nin temeli atıldı!

Konutlardan okullara ve ibadethanelere kadar bir çok alanda kentsel dönüşümün başarılı bir şekilde devam ettiği Bağcılar’da yenilenen son yer Fetih Camii oldu. 

Kentsel dönüşümde yıkılan ibadethanelerin yeniden yapılması için teklif verildi!

Kentsel dönüşümde yıkılan ibadethanelerin yeniden yapılması için Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi verildi...

İzmir Karabağlar kentsel dönüşümde yıkımlar sürüyor!

Karabağlar ilçesinde 4 katlı binanın yıkımı sırasında düşen molozlar, elektrik tellerine zarar verdi. Bozyaka Mahallesi'nde 2919 Sokak'ta, kentsel dönüşüm kapsamında yıkımı yapılan 4 katlı binanın son katındaki tuğla duvarın bir kısmı, büyük bir gürültüyle çöktü.

Burhaniye'deki tarihi CHP binası kentsel dönüşümle yıkılıyor mu?

Burhaniye’de CHP'nin tarihi binası kentsel dönüşümle yıkılacağı iddia edildi. CHP Genel Merkez Saymanı 22. Dönem Milletvekili olan A. Kemal Deveciler binanın restore edilmesi gerektiğini söyledi.

Kentsel dönüşümde yıkım planı zorunlu olacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamındaki yapıların, başta tehlikeli maddeler olmak üzere ahşap, demir, bakır, beton ve plastik gibi malzemelerin kaynağında ayrıştırılarak yıkılmasını zorunlu hale getiriyor.

Batman'daki kerpiç evler kentsel dönüşümle yıkılıyor!

Batman'ın çekirdeğini oluşturan kerpiç evler bir bir yıkılıyor. Daha çok eski semtlerde bulunan kerpiç evlerin çoğu beton yapılara dönüştü. İluh. 19 Mayıs, Yeni Mahalle ve Şirinevler'deki kerpiç evler kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıktırılıyor.

Adıyaman'da 100 yıllık evler kentsel dönüşümle yıkılacak!

Adıyaman Mara ve Musalla mahallelerinde yürütülecek olan kentsel dönüşüm ile birlikte Adıyaman’a özgü yapılar yıkılacak.

Adıyaman'a özgü yapılar kentsel dönüşümle yıkılacak!

Adıyaman Mara ve Musalla mahallelerinde yürütülecek olan kentsel dönüşüm ile birlikte Adıyaman’a özgü yapılar yıkılacak.

Tabakhane kentsel dönüşümde yıkımlar devam ediyor!

TRABZON Buyükşehir Belediyesi ekipleri, Tabakhane Kentsel Dönüşüm alanında yıkımlara devam ediyor. Alanda bulunan 688 binadan 600'ünün kamulaştırdığı proje kapsamında hak sahiplerine bugüne kadar 175 milyon TL ödeme yapıldı.

Samsun Kıran'da kentsel dönüşümde yıkımlar başladı!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, proje ve fizibilite çalışması tamamlanan Kıran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'ne gerçekleştirdiği ilk yıkımla başladı.

Isparta'daki Gülkent Evleri kentsel dönüşümle yıkıldı!

Gülistanda 48 konuttu Gülkent Evlerini kentsel dönüşüm kapsamında yıkan Ankaralı firma Mert SK, güvenilir daireler için temeli atarak, çalışmalara başladı.

Kentsel dönüşüm yıkım kararına itiraz dilekçesi örneği Haberi

Kentsel dönüşüm yıkım kararına itiraz dilekçesi örneği

Kentsel dönüşümde yıkım kararına itiraz

Kentsel dönüşümde, riskli olarak belirlenen yapıların belirlenen süre içerisinde yıkılması gerekiyor.Bu süreçte yıkım kararına itirazlar olabiliyor.


Yapı sahipleri itiraz etmek istiyorlarsa,onbeş gün içinde dilekçe yazarak şehircilik il müdürlüğüne veriliyor.Dilekçeye ek olarak riskli yapının maliki olduğunu belirten tapu fotokopisi, itiraz eden malikin nüfus cüzdanı fotokopisi ve tapu müdürlüğünden gönderilen tebligat örneği de bulunuyor.


İnceleme sonucunda riskli bina raporu kesinleşiyor ise, bu binanın yıkılması gerekiyor. 


Kentsel dönüşümde riskli olduğu kesinleşen yapılar için verilen yıkım kararına itiraz edilemiyor. Yıkım konusunda maliklerce herhangi bir karar alınmasına veya anlaşma sağlanmasına gerek kalmıyor.


Kentsel dönüşüm yıkım kararına itiraz dilekçesi örneği


Tarih: ..../ ..../....


İSTANBUL ALTYAPI VE KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜDÜRLÜĞÜ’NE


Konu: İtiraz


İstanbul ili, ............. ilçesi, ................ mahallesi, ........... sokak, no:.........., ................ apartmanı adresindeki ......... pafta, ........... ada, .............. parsel...