kilis tarihi kalıntılar

kilis tarihi kalıntılar

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kazı alanlarının çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşları, tarihsel yapıların özgün izlerine zarar vermemek kaydıyla, evini onarabilmesi, uzak mesafede ev yapabilmesi iznini verdi

Kilis Valisi Recep Soytürk hastane inşaatını inceledi! 

Kilis Valisi Recep Soytürk yeni hastanenin inşaat alanında incelemelerde bulundu. Daha sonra Vali Sotürk, Oylum Höyük ve müze olarak dizayn edilecek Tarihi Sabunhane binasında incelemelerde bulundu. 

Beşiktaş Metrosu'nun açılışı gecikebilir!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, metro kazısı çalışmalarında tarihi buluntular bulunan Beşiktaş istasyonunda incelemeler yaptı. İstasyonun tarihi kalıntılar nedeniyle gecikerek açılacağını belirtti.

Kilis TOKİ 50 bin konut kura çekimi sonuçları isim listesi!

Kilis TOKİ 50 bin konut kura çekimi sonuçları isim listesi haberimizde yer alıyor. Projedeki konutlar için başvurular 19 Nisan tarihi itibariyle sona erdi.

Kadıköy'de otel inşaatında tarihi kalıntılar bulundu!

Kadıköy'de 21 katlı bir otel inşaatının temel kazısı sırasında tarihi kalıntılar bulundu. Zeminin hemen birkaç metre altında bulunan kalıntıların 2 bin yıllık olduğu düşünülüyor.

Kilis'te restore edilen Osmanlı hamamı gençlik merkezi oldu!

Kilis'te restore edilen geç Osmanlı dönemi yapıtlarından olan tarihi Tuğlu Hamamı, Tuğlu Gençlik Merkezi olarak hizmet verecek.

Bahçeşehir Üniversitesi'nde inşaat durdu! İşte nedeni!

Beşiktaş'taki Bahçeşehir Üniversitesi Güney Kampüsü'nde bulunan inşaat alanında tarihi kalıntılar tespit edildi ve inşaat durdu...

Ulaştırma Bakanlığından Haydarpaşa Garı'nda kazı açıklaması!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Haydarpaşa Garı'nda arkeolojik kazılara başlandığı ve tarihi kalıntılar bulunduğu haberleriyle ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Tokat'ta HES inşaatı sırasında tarihi kalıntılar bulundu!

Tokat'ın Zile ilçesinde HES inşaatı alanında tarihi buluntulara rastlandı. Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Muğla Milas’ta inşaat kazında tarihi kalıntılar bulundu!

Muğla'nın Milas ilçesinde bir inşaatın temel kazısında tarihi oda mezar kalıntıları çıktı. Kazı alanında çalışma başlatıldı.

Kemeraltı Çarşısı'nda inşaat çalışmaları durdu!

İZMİR’de tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda 4 ay önce yerine AVM yapmak için yıkılan binanın temelinde inşaat çalışmaları, ortaya çıkan tarihi kalıntılar nedeniyle durdurdu.

Kilis'te sit alanında bulunan tarihi evler yıkılıyor!

Kilis’te, SİT alanı içerisinde bulunan tarihi evlerin büyük bölümü, restorasyon yapılamadığı için bir bir yıkılmaya başladı. Vatandaşlar, SİT alanı içerisinde bulunan evlerin tehlike saçtığını belirtti.

Bilecik'teki dönüşüm çalışmalarında tarihi kalıntılar bulundu!

Bilecik'te kentsel dönüşüm çalışmalarında SGK binasının hemen yanında bulunan bir alanda yıkım çalışması sonrası hareketli dakikalar yaşandı. Eski bir binada yıkım işlemi yapılırken, temelde tarihi kalıntılar bulundu.

Kilis’teki tarihi çeşmeler bakım ve onarım bekliyor!

Kilis’te geçmişi asırlara dayanan çeşmeler ilgi bekliyor. Tarihi ve yeni çeşmelerin yoğun olarak bulunduğu kentlerden olan Kilis’te ki özellikle tarihi çeşmeler, ilgisizlik ve bakımsızlıktan tahrip oluyor.

kilis tarihi kalıntılar

kilis tarihi kalıntılar kilis tarihi kalıntılar


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kilis'teki Oylumhöyük kazı alanında incelemelerde bulundu. Günay, kazı çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra Oylumhöyük köylülerinin sıkıntılarını dinledi. 

Günay, daha sonra yaptığı konuşmada, 7 bin yıl önceki duvar kalıntıları kazılırken, vatandaşlara, buralara ağaç dikilemeyeceği, bakım yapılamayacağı ve çiçek dikelemeyeceğini söyleyerek zorluk çıkarılmaması gerektiğini ifade etti. Çalışmaları yaparken ''koruma ve kullanma dengesi koyacakları''nı dile getiren Günay, şöyle devam etti: 

Ünik eser varsa etrafını çevirip koruruz. 'Burada 5 bin yıl önce, 7 bin yıl önce bir yerleşim varmış' deriz. Ama o izlerin uzadığı periferi alanlarında vatandaşlarımızın yaşamasına imkan tanıyacağız. Tarihsel yapıların özgün izlerine zarar vermemek kaydıyla evini onarabilmesine, biraz daha uzak mesafede evini yapabilmesine, bahçesini düzenleyebilmesine, tuvalet yapabilmesine, kökleri derine gitmeden, kökleri yüzeyde ağaç dikebilmesi konusunda rahatlık vermemiz lazım....