kira davası nasıl açılır

kira davası nasıl açılır

Bursa Hakimiyet köşe yazarı Avukat Veysel Tayyar bugünkü köşesinde koronavirüs salgını sürecinde kira ödemelerini kaleme aldı. 

Koronavirüs salgınının 'kira sözleşmeleri'ne etkisi!

Kira sözleşmesinin uyarlanması için taraflarca açılabilecek davalarda, yargılama süreci sonunda kira bedeli ifa zorluğunu meydana getiren mücbir sebep doğrultusunda yeniden belirlenebiliyor.

Yargıtay kararları kiracılar için emsal olacak!

Koronavirüs salgını kira ilişkilerinde de önemli sorunlara neden oldu. Salgın ardından kira problemlerinin dava olarak mahkemelere taşındığında birçok kira probleminin çözümü emsal niteliğine sahip olacak.

Kira davaları 1 Temmuz’dan sonra patlayabilir!

Koronavirüs nedeniyle iş yeri ve konut kiralarında ödemeler yapılamıyor. Hukukçular, geçtiğimiz yıl icra dosyaları arasında yüzde 1-2 civarında olan kira ödememe oranının bu yıl yüzde 20-25’lere kadar ulaşacağını düşünüyor.

Kiracılar dikkat! Kira ödemeleri nasıl yapılacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok hukuki ve ekonomik tedbirler alındı. Milyonlarca kiracı da kira ödemelerinin nasıl olacağını düşünüyor. İşte merak edilen o sorunun yanıtı...

Kapıcı konutunun rayiç kira bedeli nasıl belirlenir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kapıcı konutunun kıdem tazminatına dahil edilecek rayiç kira bedeli nasıl belirlenir?' sorusunu yanıtladı

Kira beyannamesi nasıl verilir?

Kira geliri elde edenler için beyan süreci 1-25 Mart 2019 tarihleri olarak belirlenmişti. Konutta yıllık 4 bin 400, iş yerinde ise 34 bin TL gelir elde eden vatandaşların ödeyeceği kira beyannamesi için süreç bitiyor. Peki, kira beyannamesi nasıl verilir? İşte merak edilen detaylar…

Altına dayalı kira sertifikası nasıl alınır?

Hazine tarafından geliştirilen altında dayalı kira sertifikası için 2018 başvuruları devam ediyor. Peki, altına dayalı kira sertifikası nasıl alınır?

Kira geliri nasıl beyan edilecek?

2018 yılı kira gelir vergisi beyanname verme ve ilk taksit ödeme dönemi dün başladı. Peki, kira geliri nasıl beyan edilecek? Kira geliri ne zamana kadar beyan edilebilecek?

5 soruda kira bedeli nasıl belirlenir?

Gayrimenkul kiralamalarında kiracılar, kiralama süresi boyunca belirlenen kira bedelini ödemekle mükellef oluyor. Peki, kira bedeli nasıl belirlenir? İşte yanıtı..

10 soruda kira depozitosu nasıl ödenir?

Taşınmaz mal kiralamalarında, kiracılardan ilk ayın kirası ile depozito bedeli peşin olarak isteniyor. Peki, kira depozitosu ne kadar ve nasıl ödenir? İşte 10 soruda kira depozitosu..

Kira artışının tespiti davası nasıl açılır?

Gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi ya da kiracı kira artışının tespiti için dava açabiliyor. Peki, kira artışının tespiti davası nasıl açılır?

Vasiyetin iptali davası nasıl açılır?

Vasiyetin iptali davası, tasarrufun iptal edilmesinde menfaati bulunan mirasçı veya vasiyet alacaklısı tarafından açılabiliyor. Peki, vasiyetin iptali davası nasıl açılır? Vasiyetin iptali davası hangi hallerde açılır?

Konut kira zammı nasıl hesaplanır?

Konutunu kiraya veren mal sahipleri, her sözleşme yenilendiğinde kiracısına zam yapma hakkına sahip oluyor. Ancak konut sahipleri istedikleri oranda zam yapamıyor. Peki, hangi oranda zam yapılır? Konut kira zammı nasıl hesaplanır?

Ortak tapu kira geliri nasıl vergilendirilir?

Ortak tapulu taşınmaz mallar kiraya verilebiliyor. Kira bedeli tek bir hesaba yatırılabildiği gibi, iki ayrı hesaba da yatırılabiliyor. Peki, ortak tapu kira geliri nasıl vergilendirilir?

Dövizli kira artışı nasıl yapılır?

Kira sözleşmeleri TL üzerine kurulabildiği gibi yabancı para üzerine de kurulabiliyor. Peki, bu şekilde kurulan sözleşmelerde yıllık zam yapılır mı? Dövizli kira artışı nasıl yapılır?

Konut ve işyeri kira artışı nasıl yapılır?

Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu kapsamında yapılan düzenlemelere göre konut ve işyeri kira artışı farklı şekilde hesaplanıyor. Peki, konut ve işyeri kira artışı nasıl yapılır?

kira davası nasıl açılır Haberi

kira davası nasıl açılır

Bursa Hakimiyet köşe yazarı Avukat Veysel Tayyar bugünkü köşesinde koronavirüs salgını sürecinde kira ödemelerini kaleme aldı. 

İşte Avukat Veysel Tayyar'ın 'Pandemi döneminde kira uyarlaması' başlıklı yazısı...

11 Mart 2020 tarihinde Türkiye'de ilk koronavirüs vakası görüldü. Aynı tarihte Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi ilan edildi. Bu tarihten itibaren, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de salgın tedbirleri alındı. Bunların başında yüzyüze eğitime ara verilmesi ve sokağa çıkma kısıtlamaları yer alıyor.

Bu süreçten kiralayan ile kiracı ilişkileri de olumsuz etkilendi. Her iki tarafta mağdur olabiliyor. Peki kiralayan ile kiracı ilişkilerinde hangi sorunlar çıkıyor? Bu sorunlar çözülebilir mi?

Kovid-19 pandemisi süresince kira ilişkilerine yönelik tek ve önemli düzenleme 7226 sayılı Kanun'un geçici 2. maddesi ile yapıldı. Buna göre 1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadar işleyecek iş...