28 / 05 / 2022

kira zamları

kira zamları

Türkiye'de yaşanan konut sıkıntısı nedeniyle yükselen kiralar enflasyondaki artışla birlikte iyice yükselmeye başladı. TÜİK'in açıkladığı nisan enflasyon rakamlarından sonra kira fiyatlarındaki artış oranı da belli oldu.

Kira sözleşmesi 10 yıllık olan kiracı tahliye edilebilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde iş yeri kiracılarının zam ve tahliye gerekçelerini kaleme aldı.

Kiracı tahliye davası hangi şartlarda açılabilir?

Posta Gazetesi'nin köşe yazarlarından Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Kiracı tahliye davası hangi şartlarda açılabilir?'' sorunu yanıtladı. İşte o yazı...

2016 yılında kiraya ne kadar zam yapılır?

Mal sahibi evdeki kiracısına ÜFE oranlarında, işyerindeki kiracısına sözleşmede anlaştıkları oranda zam yapabiliyor. Peki, 2016 yılında kiraya ne kadar zam yapılır? İşte kira artış oranları 2016..

Kira zammı hesaplama Aralık 2015!

Ev ve dükkan sahipleri kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapma hakkına sahip oluyor. Peki, zam hesabı nasıl yapılır? İşte kira zammı hesaplama Aralık 2015..

Kira artışı kanunen neye göre yapılır?

Mesken ve işyerini kiraya veren mal sahipleri, sözleşmenin yıllık olarak uzaması halinde kira bedelinde artış yapma hakkına sahip oluyor. Peki, kira artışı kanunen neye göre yapılır? İşte yanıtı..

Kira zammı oranları Kasım 2015!

Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında yapılan kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Kira zam oranları TÜİK tarafından açıklanıyor. İşte kira zammı oranları Kasım 2015..

Ekim ayında kiraya yüzde kaç zam geldi?

Gayrimenkul kiralamalarında, kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Kira artış hesaplamalarında kullanılan oranlar, TÜİK tarafından açıklanıyor. Peki, Ekim ayında kiraya yüzde kaç zam geldi?

Kira zam oranları Ekim 2015!

Kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde yeni kira döneminde uygulanacak kira bedeli, enflasyon oranlarına göre hesaplanarak bulunuyor. Peki, kira zam oranları Ekim 2015 açıklandı mı? Kira zam oranları Ekim 2015 ne kadar?

Kira zam oranı Ekim 2015 ne kadar oldu?

Kiraya sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde zam yapılıyor. Kira bedeline yapılacak zam üretici fiyat endeksi oranlarından yüksek olamıyor. Peki, kira zam oranı Ekim 2015 ne kadar oldu?

Kiracıma ne kadar zam yapabilirim?

Kira döneminin sonunda herhangi bir ihtarda bulunulmaması durumunda sözleşme yenilenmiş kabul ediliyor. Bu noktada mal sahibinin kiracısına zam yapma hakkı doğuyor. Siz de kiracıma ne kadar zam yapabilirim, diyorsanız işte yanıtı...

Haziran'da kira zamları nasıl hesaplanır?

Taşınmaz mal kiralamalarında sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline enflasyon oranlarda zam yapılıyor. Peki, Haziran'da kira zamları nasıl hesaplanır? İşte Haziran ayı ÜFE ve TÜFE oranları..

Ev kirasına yüzde kaç zam yapılır?

Kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor. Mesken kiralamalarında kiracının evde 1 yılı doldurması halinde, kiraya zam yapılıyor. Peki, ev kirasına yüzde kaç zam yapılır?

Kirada zam oranı nedir?

Gayrimenkul kiralamalarında tarafların sahip olduğu hak ve sorumlulukları, Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Peki, mesken ve işyerlerinde kiracıya en fazla ne kadar zam yapılabilir? Kirada zam oranı nedir?

Kira zammı ne kadar olabilir?

Mesken ve işyeri gibi taşınmaz mal kiralamalarında, sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeli yapılacak zam ile yeniden belirlenebiliyor. Peki, kira zammı ne kadar olabilir? İşte kira zam hesaplamaları..

Kira zamlarında son dakika! 'Üst sınır' önerisi gündemde! Fahiş ev kiralarında sona mı gelindi?  

Yabancıya yapılan konut satışlarının ve kiralamaların fiyatları yükselttiği gündemden  düşmüyor. Sektörden kira zamları için 'Üst sınır' önerisi geldi...

Ev sahiplerine kötü haber! Yüksek kira artışları engellenecek! Kanun teklifi hazırlandı!

Ev sahibi ve kiracıların arasında yaşanan en büyük sorunlardan olan fahiş kira zamlarının önüne geçiliyor. Konuyla ilgili bir kanun teklifi hazırlandı...

Yüksek zam isteyen ev sahibiyle nasıl uzlaşılır?

Gayrimenkul Hukuku Derneği Av. Ali Güvenç, ev sahiplerinin istediği fahiş kira zamlarına ilişkin kiracı olan kişilerin neler yapabileceğine ve ne gibi yollar izlenebileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

İnşaat sektöründe neler oluyor? Konut krizi aşılacak mı?

Türkiye'de son dört yıldır yaşanan konut kıtlığı ve beraberinde gelen kira zamları vatandaşların tepkisine sebep oluyor. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas yaşanan durumu değerlendirdi.

Yüzde 50 zam isteyen ev sahibine hayır denebilir!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen kira zamları ev sahipleri ve kiracıları da karşı karşıya getirdi. Peki yüzde 50 zam isteyen ev sahibine hayır denebilir!

Hollanda'da konut azlığı ve kiralar protesto edildi!

Hollanda'da çok sayıda eylemci, ev bulma sorunu ve kira zamlarına yönelik protesto düzenledi. 

Brüksel'de kira zamlarını kontrol etmek için komisyon kuruldu!

Belçika'nın başkenti Brüksel'de aşırı ev kiralarını kontrol etmek için yeni komisyon kurulmasına karar verdi. 

Fahiş kira zamları mülk sahibi ve kiracıları davalık ediyor!

Fahiş kira fiyatları ev sahiplerini ve kiracılarını karşı karşıya getiriyor. Konut kiraları yükseldilçe mahkemelere taşınan ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıkları da arttı.

Fahiş kira zamları nasıl engellenir?

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Sinem Rumeli, bugünkü köşesinde fahiş kiraları kaleme aldı.

Fahiş kira zamları Diyarbakır'da kiracıları zorladı!

Diyarbakır'da uygulanan fahiş kira zamları kentteki kira zamları işyeri ve konut zamları kiracıları mağdur ediyor. 

Fahiş kira zamları karşısında ne yapılabilir?

Son zamanlarda kira fiyatlarındaki artış Türkiye genelinde gündem olmaya devam ediyor. Peki yükselen kira fiyatları karşısında ne yapılabilir? İşte detaylar...

Çin'den yüksek ev kiralarına kısıtlama!

Yüksek ev kiraları sebebiyle harekete geçen Pekin yönetimi, kira zamlarına sınır getirdi. Artık ülkedeki konut sahipleri kiralarını yüzde 5'ten fazla artıramayacak.

Kira fiyatları düşecek mi?

Son zamanlarda evliliklerin artması yüz yüze eğitime geçilmesiyle kiralık evlere talep artınca stok azaldı. Durum böyle olunca ev sahipleri kira ücretlerine fahiş zamlar yaptı. Peki bu artış ne zamana kadar devam edecek? Kiralar düşecek mi? İşte detaylar...

kira zamları Haberi

kira zamları

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Mayıs ayı kira artış oranı belli oldu. TÜFE’nin on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Mayıs ayı için yüzde 34,46 oldu.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Mayıs ayı kira artış oranları belli oldu. Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Mayıs ayı için yüzde 34,46 oldu. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, TÜFE 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 31,71, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,97 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 34,46 artış gerçekleşti.

İSTANBUL'DA KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 100'Ü GEÇTİ

Türkiye genelinde mart ayı sonu itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 127 seviyesinde...