Ekim ayında kiraya yüzde kaç zam geldi?

Ekim ayında kiraya yüzde kaç zam geldi?

Gayrimenkul kiralamalarında, kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Kira artış hesaplamalarında kullanılan oranlar, TÜİK tarafından açıklanıyor. Peki, Ekim ayında kiraya yüzde kaç zam geldi?


Ekim ayında kiraya yüzde kaç zam geldi?

Gayrimenkul kiralamalarında, kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Kira bedelinde yapılacak zamlar, Borçlar Kanunu esaslarına göre hesaplanıyor.


Kanun gereğince, tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.


Kira artış hesaplamalarında kullanılan oranlar, TÜİK tarafından açıklanıyor. Peki, Ekim ayında kiraya yüzde kaç zam geldi?


Ekim ayında kiraya yüzde kaç zam geldi?


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,53 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,53 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,81 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,92 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,92 artış gösterdi.


Bu verilere göre, Ekim ayında kiraya yüzde 6,92 oranında zam geldi. Meskenlerde kiracıya yapılacak zam bu orandan fazla olamayacak.Üretici fiyat endeksi Eylül 2015!
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com