kombi bozulursa kiracı mı öder

kombi bozulursa kiracı mı öder

Kiracı kira bedelinin yanı sıra bazı masrafları da ödemek ile mükellef oluyor. Kiracı, kiralananın olağan kullanımı için gerekli temizlik ve bakım giderlerini de ödüyor. Peki, kombi bozulursa kiracı mı öder?

Kombi bozulursa kiracı mı öder?

Kiracı kira bedelinin yanı sıra bazı masrafları da ödemek ile mükellef oluyor. Kiracı, kiralananın olağan kullanımı için gerekli temizlik ve bakım giderlerini de ödüyor. Peki, kombi bozulursa kiracı mı öder?

Kombi bakımı kiracıya mı ait?

Kiralanan evlerde yaşanan demirbaş sorunlar arasında kombi arızası hususu da bulunuyor. Kiracı ve mal sahibi bu masrafların kim tarafından ödenmesi konusunda anlaşmazlık yaşayabiliyor. Peki, kombi bakımı kiracıya mı ait?

Kiracı tahliye taahhütnamesi ne işe yarar?

Kiracı tahliye taahhütnamesi, ev sahibi ile kiracısı arasında imzalanıyor. Peki söz konusu taahhütname ev sahibine ve kiracısına hangi hak ve sorumlulukları veriyor? Kira tahliye taahhütnamesi ne işe yarar?

Kiracı çıkarma taahhütnamesi örneği!

Evinizi kiraya verdiğinizi ve kiracınız ile tahliye taahhütnamesi yapmak istediğinizi farz edelim. Peki, kiracı çıkarma taahhütnamesi nasıl düzenlenir? Noterde mi yapılır? İşte kiracı çıkarma taahhütnamesi örneği...

Kiracı tahliye davası örneği!

Borçlar Kanunu kanunu kapsamında yer alan kira hukuku esaslarına göre kiraya verenin tek taraflı irade beyanı ile sözleşme sona erdirilebiliyor. İşte kiracı tahliye davası örneği..

Zorunlu deprem sigortasını kiracı yaptırabilir mi?

Zorunlu Deprem Sigortası, meskenlere yönelik olarak oluşturulan bir sigorta ürünü olarak tanımlanıyor. Sigortayı ev sahiplerinin yaptırması gerekiyor. Peki, söz konusu zorunlu deprem sigortasını kiracı yaptırabilir mi?

DASK kiracı mı ev sahibi mi öder?

DASK, olası bir depremden sonra sağlıklı ve düzenli bir yaşama geçilme sürecinin daha hızlandırmak için yapılıyor. Peki kiradaki evin deprem sigortasını kim öder? DASK kiracı mı ev sahibi mi öder?

Kiracı DASK yaptırabilir mi?

Zorunlu Deprem Sigortası genel anlamıyla, belediye sınırları içinde kalan meskenler için geliştirilmiş bir sigorta sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Kiracı DASK yaptırabilir mi? İşte yanıtı..

Kiracı abonelik işlemleri!

Kiracı olarak bir mesken veya işyeri kiraladığınızı farz edelim. Bu durumda yapmanız gereken işlemler arasında birtakım abonelikleri üzerinize almak olacak. Peki kiracı abonelik işlemleri nelerdir?

Baykan Kombi’nin yüzde 100 yerli Kaskad Kazanları’na Tübitak desteği!

Türkiye’de tek özel yerli sermaye olarak kalan Baykan kombi, yaptığı Ar-ge projelerine aldığı Tübitak destekleriyle beraber Türkiye’yi yeni ürünlerinin ihracatı ile yurtdışında temsil etmeye devam ediyor.

10 yıllık kiracı tahliyesi için son 10 gün!

Borçlar Kanunu kapsamında yer alan on yıllık kiracıların tahliye edilmesine ilişkin yeni uygulama, 1 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla başlayacak. Buna göre, 10 yıllık kiracı tahliyesi için son 10 gün bulunuyor...

10 yıl oturan kiracı tahliyesi!

Borçlar Kanunu ile ev sahiplerine uzun yıllardır oturan kiracılarını tahliye etme hakkı verilmişti. 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren ev sahipleri "10 yıl oturan kiracı tahliyesi" hakkını kullanabilecek...

5 yılı dolduran kiracı tahliyesi!

1 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla ev sahipleri 10 yıllık kiracılar gerekçesiz tahliye edebiliyor. Kanun gereğince 5 yılı aşan kiracılar diğerlerinden 3 sene sonra çıkartılabilecek. İşte 5 yılı dolduran kiracı tahliyesi...

kombi bozulursa kiracı mı öder Haberi

kombi bozulursa kiracı mı öder

Kombi bozulursa kiracı mı öder?

Mesken ve işyeri kiralamalarında kiracı kira bedelinin yanı sıra bazı masrafları da ödemek ile mükellef oluyor. Kiracı, kiralananın olağan kullanımı için gerekli temizlik ve bakım giderlerini de ödüyor. Bu konuda yerel âdete de bakılıyor.


Kiracılık hukukuna göre; Kiracı, kendisinin gidermekle yükümlü olmadığı ayıpları kiraya verene gecikmeksizin bildirmekle yükümlüdür; aksi takdirde bundan doğan zarardan sorumlu oluyor.


Peki, kombinin bozulması halinde masrafı kim öder? Kombi bozulursa kiracı mı öder? Ev sahibi mi?


Kira sözleşme hükümlerin saklı kalmak üzere bağımsız bölüme ait demirbaş giderleri mal sahibi ödemek ile mükellef oluyor. Kombi konusunda ise yapılacak masraflar şu şekilde paylaşılıyor.


Demirbaşların iyi halde tutulmasını gerektiren masraflar kiracıya ait oluyor. Demirbaş içerisinde bulunan parçaların değişikliği ve kullanım ömrünü tamamlaması nedeni ile oluşan yüklü tamir masrafları...