konut fiyatlarında balon var mı

konut fiyatlarında balon var mı

Kamu bankaları aracığıyla konutta faizler düştü. İnşaatta stokların erimesiyle ''Konut fiyatlarında balon oluşur mu?'' soruları gündeme geldi...

Konut fiyatlarında balon var mı?

Gayrimenkul, Türkiye’de güvenli bir yatırım aracı olmayı sürdürüyor. Uluslararası Para Fonu IMF’nin son Küresel Konut İzleme Raporu’na göre Türkiye konut fiyatları artışında tüm dünyada 7. sırada yer alıyor.

Konut fiyatlarında balon yok, zirve var!

Konut fiyatları balon tartışmalarına rağmen yükseliyor. Küresel Konut Fiyat Endeksi’nde Türkiye, yıllık yüzde 18.6 artışla Hong Kong’un ardından ikinci sıraya oturdu, Avrupa’da ise zirveye çıktı.

Banu Kıvcı Tokalı: Konut fiyatında balon yok!

Konut fiyatlarında balon oluşturacak bir risk bulunmadığını söyleyen Halk Yatırım Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, “Konut, 2015'de büyümenin tekrar yüzde 4’lere inşa edilmesinde etkili olacak" dedi.

Konut fiyatlarında bir balon var mı?

Nobel ödüllü iktisatçı Robert Shiller, “Türkiye genelinde ortalama fiyatlarla bir konut balonu sinyali var mı?” sorusuna, “Türkiye'de konut fiyatlarından hareketle bir konut balonu olduğunu söyleyebilecek veri yok henüz” dedi

Otopark yönetmeliği ile konut fiyatları tavan yapacak!

Konut fiyatlarında meydana gelen yüzde 40'lık artışla beraber piyasası durgunlaştı. Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, yakın zamanda hayata geçirilecek olan otopark yönetmeliği ile ev fiyatların en az 100 bin TL artacağını dile getirdi. 

Satılık ve kiralık konut fiyatlarında rekor artış!

İstanbul’da 252 bin 353 adet konut stoku mevcut. Son zamanlarda artan kira fiyatları gündemden düşmüyor. Merkezi yerlerde konumlanan evlerin kiralarının ortalama en az 3 bin TL'den başlarken, konut fiyatları da yüzde 30 arttı.

Faik Öztrak'tan konut fiyatları değerlendirmesi!

CHP Sözcüsü Öztrak, son zamanlarda konut fiyatlarında meydana gelen artışlar hakkında yorum yaptı. 

Konut fiyatlarındaki artış nasıl engellenir?

İzmir dünya genelinde konut fiyatlarında ilk sırada yer alıyor. AK Parti İzmir Milletvekili Nasır, fiyat artışının arsa üreterek engellenebileceğini dile getirdi. 

Konut fiyatları neden yükseldi?

Pandemi sonrasında konut fiyatlarında gözle görülür artış yaşanıyor. Ekonomi yazarı Gözde Altıntaş konut piyasasındaki artışı değerlendirdi. 

İnşaat maliyetleri konut fiyatlarını nasıl etkiledi?

İnşaat maliyetlerindeki artış son yıllarda bir hayli arttı. Özellikle emtia fiyatlarındaki durdurulamayan artış konut fiyatlarında tavan yapmasına neden oldu. 

Moskova'da konut fiyatları yükselişe geçti!

Rusya'nın başkenti Moskova'da konut fiyatları tırmanmaya devam ediyor. Emlak şirketleri kent genelinde konut fiyatlarında yüzde 5 yükselme kaydedildiğini dile getirdi.

Türkiye konut fiyatlarında dünya lideri!

Reel bir yatırım şeklinde konutlar 11.5 senede yüzde 393’lük toplam getiriyi buldu. Hatta son bir senede Türkiye konut fiyatlarında dünya birincisi haline geldi. 

İngiltere'de konut fiyatları senelik bazda yüzde 13.4 arttı!

İngiltere senenin ilk çeyreğinde yüzde 1,6, senelik yüzde 6,1 daralırken, ülkede konut fiyatlarında aylık bazda yüzde 0,7 ve senelik bazda yüzde 13,4 yükseliş kaydedildi.

ABD'de konut fiyatlarında rekor artış!

Merakla beklenen rakamlara göre, ABD'de konut fiyatlarında Nisan'da 1987'den bu yana en yüksek artış görüldü.

2021'in ilk çeyreğinde konut fiyatlarında rekor artış!

“Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu” GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini 3'er aylık periyotlar şeklinde inceleyen ‘GYODER Gösterge Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2021 1. Çeyrek Raporu' yayınlandı. Rapora göre, 2021'in ilk çeyreğinde konut fiyatlarında rekor artış kaydedildi.

İstanbul'da konut fiyatlarında son durum ne?

Konut sektörü Kovid-19 salgınından etkilenen sektörlerden biri. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, İstanbul'daki konut fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İngiltere’de konut fiyatlarında son 7 yılın en hızlı artışı!

Açıklanan resmi rakamlara göre İngiltere’de konut fiyatlarında son 7 yılın en hızlı artışı görüldü...

konut fiyatlarında balon var mı Haberi

konut fiyatlarında balon var mı

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Deniz Sipahi, bugünkü yazısında ''Konut fiyatlarında balona dikkat edelim'' konulu yazısını kaleme aldı. İşte o yazı...

Devlet kamu bankaları aracığıyla doğru bir iş yaptı ve faizleri düşürerek inşaat ve otomotiv sektörüne hareket getirdi.

Otomotivde belki de son 50 yılın en iyi performansı yaşanıyor. Her markada sıra, ikinci elde de hareketlilik var.

İnşaatta da öyle...
Stokların erimesi güzel, yeni projelerde dilerim geçmişin yanlışları yapılmaz. Ama şu dikkatimi çekiyor. Faizler düştü ama ev fiyatlarında ciddi artışlar gözlemliyorum. “Arz talep” diyebilirsiniz. Belki öyle ama bana göre burada da bir balon oluşabilir. Öyle ev fiyatları var ki; çok pahalı bildiğimiz Londra’dan, New York’tan da pahalı ya da metrekare fiyatları onlarla yarışır.

Türkiye’nin cazip olması, gayrimenkullerinin değer kazanması elbette iyi bir şey... Ama insanlar...