31 / 03 / 2023

politika faizi

politika faizi

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı beklentinin üzerinde geldi. Ekonomistler sıradan vatandaşın, dünya merkez bankalarının tersine bir politika uygulayan  Merkez Bankası'nın indirim kararından nasıl etkileneceğine dikkat çekti.

Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak?

Fed'in faiz kararı ile Amerikan doları diğer para birimleri karşısında daha da güçlenirken, yatırımcıların gözü kulağı Merkez Bankası'nın yarın açıklayacağı faiz kararında. Merkez Bankası faizi yatayda mı tutacak? yeni bir sürpriz mi yapacak? İşte tahminler...

Tüm gözler TCMB’nin ağustos ayı faiz kararında! Toplantıdan hangi faiz kararı çıkacak?

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin son yapmış olduğu anket sonuçları yayımlandı. Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketine katılan 19 kurum ve kuruluşun medyan beklentisi politika faizinin % 14 seviyesinde bırakılması yönünde.

politika faizi Haberi

politika faizi

Merkez Bankası'nın faizi düşürmesi piyasalar tarafından bekleniyordu hatta uzmanlara göre bu indirim piyasalar tarafından satın alındığı için pek bir etkisi olmayacaktı döviz kuru üzerinde ama Merkez Bankası bir kez daha şaşırttı ve faizi 100 baz puan yerine 150 baz puan düşürdü. Bütün dünyada küresel merkez bankaları resesyon riskini göze alıp faiz artırırken, TCMB seçimlerden önce faizi tek haneye çekme hedefine adım adım ilerliyor. Ekonomistlerden de bugünkü faiz indirimine dair ilginç değerlendirmeler geldi. İşte o ilginç yorumlar..

"Gidin yağ, pirinç alın"

Vatandaşa, politika faiz oranıyla borç para bulabilirseniz "Gidin yağ , pirinç alın" önerisinde bulunan Ozan Gündoğdu enflasyonun dar gelirliyi ezmeye devam edeceğini ve bu faiz oranlarının vatandaşlar için geçerli olmadığına vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı; "Merkez Bankası'nın bankalara kredi verirken uyguladığı...