14 / 08 / 2022

satın alınan metrekareler

satın alınan metrekareler

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılı yapı ruhsatları verilerine göre konut fiyatları 2016'da yüzde 4,4 artarken en çok artış yine tek daireli binalarda gerçekleşti. Tek daireli binalarda metrekare değeri yüzde 10.8’le büyük ve çok odalı konutları solladı.

İpotekli ev satın alınır mı? İpotekli ev alınırsa ne olur?

İpotekli ev satın alınır mı? sorusu sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. İşte merak edilen detaylar!

Ev satın alırken hangi cephe tercih edilir? Hangi cephe ev alırken tercih edilmelidir?

Ev almak isteyenler ilk başta bazı kriterleri göz önünde bulundurmalıdır. Onlardan biri de evin hangi yönde olacağıdır. Ev satın alırken hangi cephe tercih edilir? İşte detaylar!

Avrupa tüm doğal gazı satın alıp fakir ülkelerin önünü kesiyor iddiası: İTO Başkanı uyarmıştı

Ameriknın en köklü gazetelerinden Wall Street Journal, Rusya'nın rubleyle gaz ödemesi talebini reddeden Avrupa'nın alternatif ülkelerdeki doğal gazın tamamını satın aldığını iddia etti. Avrupa'nın bu adımının fakir ülkelerin önünü kestiği ifade edildi.

Ev satın alacaklara şok! Sizin de başınıza gelebilir! Buna çok dikkat edin! 

Son zamanlarda kiralık konut sektöründe yaşanan sorunlar büyüyor. Peki satın alınan dairedeki kiracının çıkmaması durumunda ne yapılabilir? İşte Tamer Heper'in okuyucusunun sorusuna verdiği o yanıt...    

2B arazi satın alınır mı?

Türkiye sınırları içerisinde yer alan ve kadastro işlemi yapılarak orman vasfını yitirdiği belirlenen alanlara 2B arazi deniyor. Peki, 2B arazi satın alınır mı? 2B arazilerin satışı nasıl olur? İşte tüm merak edilenler...

Satın alınan evde kiracı varsa bu durumda ne olur?

Kişi bir ev satın aldığında birçok konu ile birden uğraşmak ve bazı problemleri çözmek zorunda kalabilir. Ancak eğer alınan evde bir kiracı oturuyorsa ve ev sahibi evine hemen taşınmak istiyorsa asıl büyük sorun burada bulunur. Peki, satın alınan evde kiracı varsa bu durumda ne olur? İşte yanıtı…

Alarko GYO, Mosalarko OJSC şirketinin yüzde 50 hissesini satın alıyor!

Alarko GYO'nun Mosalarko OJSC şirketinin yüzde 50 hissesinin satın alımı Rusya Federasyonu Moskova Ticaret Sicili'nde 27 Ocak 2022 tarihinde tescil edildi. 

Kredili ve peşin konut satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle ev hayali kuran kişiler kendilerine uygun evi bulmak için harekete geçti. Faizlerdeki indirimin satışları artıracağı öngörülüyor. Peki kredili ve peşin konut satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Satın alınan gayrimenkul 5 yıl içinde satılırsa ne olur?

Satın alınma tarihinden itibaren beş yıl içinde satılan gayrimenkullerin değer artış kazancı için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilir. Beyan edilecek rakam "safi değer artışı” hesaplanarak bulunur.

Ev satın alınırken ya da kiralarken bunlara dikkat!

AFAD'ın hazırladığı deprem farkındalık eğitiminde konut satın alınırken ya da kiralanırken bir evde nelere dikkat edilmesi gerektiği de detaylı olarak anlatıldı.

Belediye taşınmazlarından borçlarına karşılık Bakanlıkça satın alınanların sayısı TBMM'de!

2010-2021 yılları arasında belediyelere ait taşınmazlardan borçlarına karşılık Bakanlıkça satın alınanların sayısı meclis gündemine taşındı. CHP'li Ağbaba, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Bodrum'daki bir otelin Bakan Ersoy tarafından satın alındığı iddiası TBMM'de!

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir otelin Bakan tarafından satın alındığı yönündeki iddialar meclis gündemine taşındı. CHP'li Alban, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Satın alınan konutun tahliyesi nasıl yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper 'Bir daire satın aldım. Tapu işlemi yapıldı. Satıcı içinde oturuyordu. Sözlü olarak satıcıyı defalarca uyarmama rağmen çıkmıyor. Şimdi ne yapmam lazım? Geriye doğru kira bedelini alabilir miyim?' sorusunu cevapladı.

satın alınan metrekareler Haberi

satın alınan metrekareler

150 metrekarenin üzerindeki konutlarda KDV’nin yüzde 8’e çekilmesi ve kredi faizlerinin düşmesi büyük ev talebini artırdı. Satın alınan metrekareler 155’den 157’ye çıkarken, en çok değer artışı tek daireli binalarda oldu.


Bakanlar Kurulu kararıyla 150 metrekare üzerindeki konutlarda KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesi, konut kredisi faizlerinin yüzde 0,79’a kadar düşmesi ve vadelerin uzaması büyük ev talebini artırdı. Vatandaşlar, satın aldığı konutlarda metrekareleri son bir yılda 155’den 157’ye çıkartırken, fiyatlar da yüzde 7,2 artışla 922 liraya yükseldi. Tek daireli binalarda metrekare değeri ise büyük ve çok odalı evleri solladı. Bu evlerin metrekaresi yüzde 8,8 artışla, son bir yılda 812 liradan 884 liraya çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2016 yılı yapı ruhsatları verilerinden yapılan hesaplamaya göre, daire başına konut fiyatları son bir...