sit alanlarının korunması

sit alanlarının korunması

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, SİT alanlarının korunmasına ilişkin olarak Başbakan Yıldırım'a 7 soru sordu..

Meslek Odaları'ndan hassan alan uyarısı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğal sit alanlarını koruma ve kullanma koşullarını yeniden belirledi. Meslek Odaaları, Antalya’nın doğal sit alanlarının geleceğiyle ilgili endişeleri gündeme taşıdı.

Doğal sit alanlarıyla 86 proje tamamlandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sağlıklı çevre koşullarında yaşamın sağlanması ve "Potansiyel Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi"nin başlatıldığını ve bu çalışmaların 86'sında sona gelindiğini açıkladı.

Şanlıurfa'da tarım arazilerinin imara açılması tartışıldı!

Türkiye'nin tarihi güzellikleri ile bilinen illerinden biri olan Şanlıurfa'da tarım alanlarının ve tarihi sit alanlarının imara açılması tartışıldı. Konu, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) tarafından düzenlenen bir basın toplantısı ile yeniden gündeme getirildi.

Özel çevre koruma bölgeleri ve sit alanlarına 25 milyon TL'lik yatırım!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Öztürk yaptığı açıklamada "2018 yılı içerisinde ÖÇK bölgeleri ve sit alanlarının ıslahı, çevre düzenlemesi, restorasyonu için toplam 25 milyon 765 bin lira yatırım yapacağız." dedi.

Gökova Körfezi için imar tartışması!

DOĞA cenneti Akyaka, Turunç, Bördübet gibi koyların yer aldığı Gökova Körfezi’nde sit alanlarının daraltılarak deniz dahil imara açılmasına tepki geldi. 

Antalya'daki bazı SİT alanları meclis gündeminde!

CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, Antalya'nın bazı ilçelerindeki koruma alanlarının SİT statülerinin değiştirilmesi ile ilgili olarak soru önergesi hazırladı..

Sit alanlarına ilişkin 7 sorun mecliste!

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, SİT alanlarının korunmasına ilişkin olarak Başbakan Yıldırım'a 7 soru sordu..

Muğla Doğal Sit Alanları Araştırma Projesi iptal mi edildi?

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi'nin iptal edilip edilmediğini sordu..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan sit alanları açıklaması!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bazı basın yayın organlarında yer alan "Doğal Sit Alanları İmara Açılıyor" başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, sit alanlarının bilimsel kriterler ışığında yeniden değerlendirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Ayvalık'ta doğal sit alanlarının derecesinin düşürülmesine tepki!

AYVALIKLILAR, Türkiye'nin en büyük tabiat parkının olduğu, adaları ve doğal güzellikleriyle tanınan Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin yapılaşmaması, doğal alanlarının bozulmaması için sit derecesinin düşürülmesine karşı olduklarını açıkladı.

141 ovaya tarımsal sit koruması!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım arazilerinin korunması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında 49 ildeki 141 ovanın, koruma alanı ilan edildiğini belirterek "Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen bu ovalarımız artık 'tarımsal sit' gibi korunacak.

SİT alanlarının korunmasına ilişkin soru önergesi hazırlandı!

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, SİT alanlarının tasnifine ve korunmasına ilişkin soru önergesi hazırladı. Yedekci sorularını Kültür Ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya iletti..

Çorum İskilip'te arkeolojik sit alanı ilan edildi!

İskilip Kuz Köy ve Harun Köy arası Kızlan mevkiinde bulunan tarihi alanda tamamlanan araştırmalar sonucunda; 23.000 metrekare alan Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Mirası olarak tescillendi.

sit alanlarının korunması

sit alanlarının korunması sit alanlarının korunması

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, sit alanlarının korunmasına ilişkin soru önergesi hazırladı. Altıok sorularının Başbakan Yıldırım tarafından yanıtlandırılmasını talep etti.

Altıok önergesinde "Coğrafi özellikleri, kültür ve tabiat varlıkları ile ülkemiz arkeolojik, çevre, kentsel ve tarihi mekanlar çeşitliliği olarak zengindir. Kapadokya'dan Dilek Yarımadası'na, Hasankeyften Fırtına Vadisi'ne, Beyşehir Gölü'nden Tuzgölü'ne SİT alanı kapsamı içinde olan ve korunması gereken yüzlerce alan vardır." dedi.

SİT alanlarının doğal SİT alanı, kentsel SİT alanı, arkeolojik SİT alanı ve tarihi SİT alanı olmak üzere 4 kategoride toplandığını hatırlatan Altıok "Anayasa'nın 56. maddesine göre çevrenin korunmasını sağlamak devletin görevlerinden biridir. Ancak hükümet bu bölgelerde yapılaşmaya izin verecek kanun ve yönetmelik çalışmalarını yapmaktadır." diyerek SİT alanlarına ilişkin 7 soru sordu.

Altıok'un soruları

1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve...