tapu harcı nereye nasıl ödenir

tapu harcı nereye nasıl ödenir

Bir gayrimenkul alım satım işlemi için ödenecek tapu harcı "binde 20" üzerinden hesaplanıyor. Peki, tapu harcı nereye ödenir? İşte tapu harcı ödenen bankalar...

Tapu harcı nereye yatırılıyor?

492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı 4 sayılı tarife gereğince taşınmaz malların devir işlemleri için tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Bu harcı iki taraf da ödüyor. Peki, tapu harcı nereye yatırılıyor?

Tapu harcı yatırma yerleri!

Gayrimenkullerin tapu devir işlemleri için tapu dairesine belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Peki, bu harç nereye ödenir? İşte tapu harcı yatırma yerleri..

15 soruda tapu harcı!

Gayrimenkullerin devir işlemleri için tapu dairesinde belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Peki tapu harcı ne kadar, nereye ödenir, kim öder? İşte 15 soruda tapu harcı..

Tapu harcı ödenen bankalar!

Bir gayrimenkul alım satım işlemi için ödenecek tapu harcı "binde 20" üzerinden hesaplanıyor. Peki, tapu harcı nereye ödenir? İşte tapu harcı ödenen bankalar...

Tapu harcı nereye yatar?

Taşınmaz malların alım satım işlemleri için tapu dairesine gerekli belgeler teslim ediliyor ve tapu harcı ödemesi de yapılıyor. Peki, tapu harcı nereye yatar?

Emlak tapu harcı oranı 2015!

Emlak alım satım işlemleri, taşınmaz malın bağlı olduğu tapu dairesinde yapılıyor. Bu işlemin tamamlanabilmesi için de emlak tapu harcının da ödenmesi gerekiyor. Peki, emlak tapu harcı oranı 2015 nedir? Nasıl hesaplanır?

Tapu harcı hangi bankalara yatar?

Mesken, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların devir işlemleri tapu müdürlüğünde yapılıyor. Tapu devir işlemleri için belli oranda harç ödemesi yapılıyor. Peki, tapu harcı hangi bankalara yatar?

Tapu harcı gecikme faizi!

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. Peki, tapu harcı gecikme faizi nedir? Nasıl hesaplanır?

Satıcı ne kadar tapu harcı öder?

Taşınmaz malların alım satım işlemleri için Tapu Müdürlüğünde belli oranlarda harç ödenmesi gerekiyor. Peki, satıcı ne kadar tapu harcı öder? Tapu harcı oranı nedir?

Alıcı ne kadar tapu harcı öder?

Taşınmaz mal alım satım işlemleri, gayrimenkulün bağlı olduğu tapu müdürlüğünde yapılıyor. Bu işlem için alıcı ve satıcının gerekli evraklarla müracaat etmeleri ve tapu harçlarını ödemeleri gerekiyor. Peki, alıcı ne kadar tapu harcı öder?

Tapu harcı Kasım 2015!

Gayrimenkullerin alım satımı için alıcının satıcıya satış bedelini ödemesi yeterli olmuyor. Tapu Müdürlüğünde yapılan bu işlem için belli bir miktarda tapu harcı ödemesi de yapılıyor. Peki, tapu harcı Kasım 2015 ne kadar?

Emlak alan ne kadar tapu harcı öder?

Taşınmaz malların alım satım işlemleri, ilgili tapu dairesinde yapılıyor. Emlak satmak ya da gayrimenkul satın almak isteyenlerin karşısına bu süreçte bazı masraflar çıkıyor. Peki, emlak alan ne kadar tapu harcı öder?

Tapu harcı ödemesi nereden yapılır?

Gayrimenkullerin devir sürecinde tapu müdürlüğüne belli oranlarda tapu harcı ödemesi yapılıyor. Tapuda ödenecek harç, yapılan devrin türüne göre değişiyor. Peki, tapu harcı ödemesi nereden yapılır?

Tapu harcı için ne kadar ödeme yapılır?

Gayrimenkullerin alım satım işlemleri için tapu dairesinde belli oranlarda tapu harcı ödeniyor. Peki, tapu harcı için ne kadar ödeme yapılır? Tapu harcı için hesaplama nasıl yapılır?

tapu harcı nereye nasıl ödenir

tapu harcı nereye nasıl ödenir tapu harcı nereye nasıl ödenir

Tapu dairesinde ilk defa devir işlemi gerçekleştirecek olanlar, nereye ne kadar ödeme yapacağı konusunda bilgisiz olabiliyor. Bu ödenecek tutarın hesabı ve nasıl ödeneceği sanıldığı kadar zor bir işlem olmuyor.


Tapu harcı oranı "binde 20" olarak sabit olup, bu bedel taşınmazın satış değeri üzerinden hesaplanıyor. Taşınmazın değerinin düşük olması halinde harç da düşük oluyor. Değerin yüksek olması halinde ödenen harç da yüksek olarak hesaplanıyor. Bu bedeli alan ve satan ayrı ayrı ödemek zorunda oluyor.


Tapu harcı ödenen yerler

Tapu harcı işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde bankalar tarafından da tapu harcı tahsil edilebiliyor.


Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiş olup; Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk,...