tüketici hakem heyetine nasıl üye olunur

tüketici hakem heyetine nasıl üye olunur

Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla oluşturulan hakem heyeti olan tüketici hakem heyetine üye olma şartları nelerdir? Üyelerde aranacak şartlar nelerdir?

Konut kredisi kullanan tüketici dosya masrafına faiz ödemeyecek!

Kahramanmaraş'ta, Onikişubat İlçe Tüketici Hakem Heyetinin verdiği dosya masrafı faizinin iadesi kararına banka tarafından yapılan itirazı reddeden Kahramanmaraş 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, 855 lira 44 kuruş faizin müşteriye ödenmesine hükmetti...

Konut kredisi çekenler dikkat!

Tüketici Hakem Heyeti, konut kredisi dosya masrafına itiraz eden tüketiciyi haklı buldu. Heyet, tüketicinin parasının iadesine karar verdi.

Tüketici hakem heyeti başvuru sınırı 2019!

Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6 ncı Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte tüketici hakem heyeti başvuru sınırı 2019...

Tüketici hakem heyeti parasal sınırı 2019!

2019 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurulara esas parasal değerler tespit edildi. 2019 yılı tüketici hakem heyeti parasal sınırı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı...

Konut kredisi çekenleri ilgilendiren iade kararı!

Tüketici Hakem Heyeti bankadan kredi çekenleri ilgilendiren çok önemli bir karar verdi. Tüketici Hakem Heyeti, bankadan kullandığı konut kredisinde kendisinden bin 500 liralık "full paket" ücreti aldığını fark eden tüketiciyi haklı bulup, parasının iade edilmesini istedi.

Tüketici hakem heyeti parasal sınırı 2018!

Tüketiciler, yaşadıkları parasal sorunlar için tüketici hakem heyetlerine müracaat edebiliyor. Peki, tüketici hakem heyeti parasal sınırı 2018 ne kadar oldu?

Tüketici hakem heyeti yönetmeliğinde değişiklik!

Bugünkü Resmi Gazete'de Tüketici hakem heyetleri yönetmeliğinde değiliklik yapılmasına dair yönetmelik yayımlandı. İşte yönetmelikte yapılan değişiklikler...

Tüketici hakem heyeti parasal sınırı 2017!

Tüketici hakem heyetlerine, para değeri belli bir sınıra kadar olan müracaatlar yapılabiliyor. Tüketici hakem heyeti parasal sınırı 2017 belirlendi..

Konut sahipleri için emsal niteliği taşıyan karar!

Aldığı evin Fransız balkonlarının camlarında kusur bulunduğu iddiasıyla İl Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuran Fevziye Yıldız, bilirkişi incelemelerinin ardından haklı bulundu. Balkon için gerekli olan 3 bin 186 liranın geri ödenmesine karar verildi.

Konut kredisi dosya masrafı iade dilekçe örneği 2016!

Bankalardan konut kredisi kullanan tüketiciler ne için talep edildiğini bilmeden ödedikleri dosya masrafının iadesini isteyebiliyor. İşte konut kredisi dosya masrafı iadesi için tüketici hakem heyetine verilecek dilekçe örneği 2016..

Tüketici hakem heyetine başvuru sınırı 2016!

Tüketici hakem heyetine ancak belli bir sınırdaki parasal değerler için müracaat edilebiliyor.Peki, 2016 yılı için bu sınır ne kadar oldu? Tüketici hakem heyetine başvuru sınırı 2016 ne kadar?

Bina inşaatı maliyet endeksi Ekim-Aralık 2015!

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (BİME), verileri 3 ayda 1 olarak Tüketici Hakem Heyeti tarafından açıklanıyor. İşte bina inşaatı maliyet endeksi Ekim - Aralık 2015 verileri..

Tüketici hakem heyeti avukatlık ücreti 2016!

Tüketici hakem heyetlerinde avukat aracılığı ile takip edilen işlerde, avukat ile müvekkili arasında çıkabilecek uyuşmazlıklarda ne kadar ücret ödenir? İşte tüketici hakem heyeti avukatlık ücreti 2016..

tüketici hakem heyetine nasıl üye olunur Haberi

tüketici hakem heyetine nasıl üye olunur

Tüketici hakem heyeti üye olma şartları!

Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla oluşturulan hakem heyetine, tüketici hakem heyeti deniyor. Başkanlığı illerde il müdürü, ilçelerde ise kaymakam veya bunların görevlendireceği bir memur tarafından yürütülen tüketici hakem heyeti;


a) Belediye başkanının konunun uzmanı belediye personeli arasından görevlendireceği bir üye,


b) Baronun, mensupları arasından görevlendireceği bir üye,


c) Satıcı veya sağlayıcının tacir olduğu uyuşmazlıklarda ticaret ve sanayi odasının ya da bunların ayrı ayrı örgütlendiği yerlerde ticaret odasının; satıcı veya sağlayıcının esnaf ve sanatkâr olduğu uyuşmazlıklarda, illerde esnaf ve sanatkârlar odaları birliğinin, ilçelerde ise en fazla üyeye sahip esnaf ve sanatkârlar odasının görevlendireceği bir üye,


ç) Tüketici örgütlerinin kendi aralarından seçeceği bir üye,


olmak üzere başkan dâhil beş üyeden oluşur. Başkan ve üyelerin yedekleri...