türkiye akkuyu nükleer santral

türkiye akkuyu nükleer santral

Ön etüt çalışmalarına başlanan 3. ve 4. nükleer santrallerin ihalelerinde, uzun menzilli füzede oldugu gibi ortak üretim şartı aranacak. Türk mühendisler süreçte aktif görev alacak...

Akkuyu NGS kapılarını ilk kez açtı!

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi olan ve yapımına devam edilen Mersin'deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali ilk kez kapılarını açtı..

Bülent Tüfenkci: Akkuyu Türkiye'nin gücünü gösteriyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yaptığı açıklamada, "Akkuyu Türkiye'nin gücünü gösteriyor" dedi.

TAEK Akkuyu NGS'ye inşaat lisansı verdi!

TAEK, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) birinci ünitesi inşası için "İnşaat Lisansı" verdi..

Akkuyu'da inşaat Mart'ta başlayacak!

Rus nükleer enerji şirketi Rosatom, Türkiye'de Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatına mart ayı başlarında başlanabileceğini söyledi.

Cengiz-Kalyon-Kolin Akkuyu’ya ortak oldu!

Rus Rosatom, 20 milyar dolarlık Türkiye’nin nükleer güç santrali projesi Akkuyu Nükleer’in yüzde 49 hissesini Cengiz Holding, Kalyon İnşaat ve Kolin İnşaat konsorsiyumuna satılıyor.

Akkuyu Nükleer Santrali inşaat ve üretim lisansı için başvuru yapıldı!

Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaat lisansı için 3 Mart'ta Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna ve elektrik üretim lisansı için de 28 Şubat'ta Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna başvuru yapıldı.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaat raporuna onay!

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Akkuyu Nükleer Güç Santrali için onay verdi. Santralin inşaat lisansı başvurusu ön şartı olan saha parametreleri raporu kabul edildi.

Bakan Albayrak Akkuyu için tarih verdi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak "Türkiye'nin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefine katkı sağlayacak Akkuyu NGS'yi inşallah, 2023'te hizmete almayı planlıyoruz" dedi.

Akkuyu için 2017'de inşaat lisansı başvurusu planlanıyor!

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi inşaat lisansı başvurusunun ardından öncelikle nükleer güvenlik dışındaki yapıların inşası için Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan (TAEK) sınırlı çalışma izni alınacak.

Akkuyu Nükleer Santral projesi hızlanacak!

Türkiye ile Rusya arasında 23. Dünya Enerji Kongresi’nde ele alınan bir başka önemli konu Akkuyu Nükleer Santrali oldu.

Akkuyu nükleer santrali hızlı ilerleyecek!

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesinde ilk somut adımlar, Akkuyu nükleer santralinde atıldı.İki ülke bakanlarının görüşmelerinde, bir süredir gecikeceği belirtilen proje için hızlı ilerleme kararı çıktı.

Putin'den Akkuyu Nükleer Santrali açıklaması!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Akkuyu nükleer santraliyle ilgili açıklamada bulundu. Putin Rusya'nın ekonomik çıkarlarına zarar verebileceği için, Türkiye ile nükleer santral anlaşmasını bozan taraf olmayacaklarını söyledi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi ertelenebilir!

Rusya Federasyonu hükümetine bağlı Analiz Merkezi’nin Stratejik Enerji Araştırmaları Direktörü Kurdin, Gazprom'un, Türkiye'ye sattığı gazı kesmeyeceğini söyledi. Kurdin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesiyle ilgili de konuştu.

türkiye akkuyu nükleer santral Haberi

türkiye akkuyu nükleer santral

Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak Türkiye’nin ilk nükleer santrallarının inşa süreci için geri sayım sürerken Başbakan Erdoğan’ın Rusya dönüşü işaretini verdiği üçüncü ve dördüncü nükleer santralların için de ön etüt çalışmaları başlatıldı. İhale süreci tamamlanarak 2023 yılına kadar inşa sürecine geçilmesi hedeflenen üçüncü nükleer santral projesi ile 2030’a kadar inşaa sürecinin başlatılması planlanan dördüncü nükleer santral projesinde, Çin’le ön mutabakata varılan “Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi” ihalesinde olduğu gibi ortak üretim şartı aranacak.  Yeni nükleer santralların, planlama, inşa ve enerji üretimi gibi tüm aşamalarında, Türk mühendisleri çalışacaklar. Projelerin, planlamadan üretime kadar her aşaması, ihaleyi üstlenecek yüklenici firmanın yanı sıra, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve TÜBİTAK’la birlikte yürütecek. 


ÜNİVERSİTESİ DE KURULACAK 


Sinop’ta sismik araştırma çalışmaları devam eden nükleer santral ihalesini Fransa ile...