türkiye büyüme oranları

türkiye büyüme oranları

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği yüzde 0,9'luk büyüme hızıyla Avrupa ülkeleri arasında Almanya, İtalya ve Norveç'i geçti.

Türkiye büyümede dünya lideri!

Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde çift haneli büyüme oranını yakalayarak Avrupa Birliği (AB), G20 ve OECD ülkelerine fark atarak lider oldu. 

Ali Babacan'dan 'Büyüme' açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan MÜSİAD tarafından düzenlenen Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'na katıldı."Dünyada yaşananlara rağmen Türkiye'nin 2014 yılını yüzde 3 gibi bir büyümeyle kapatması fena bir sonuç değil" dedi.

Mehmet Şimşek: Avrupa'nın 2. büyük ekonomisi olabiliriz!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye'nin rekabet gücünü, verimliliğini artıracak, Türkiye’yi hızlı büyüme patikasına oturtacak, yeni kapsamlı bir reform programı hazırladık. 25 alanda değişim ve dönüşüm öngörüyoruz" dedi.

Haluk Dinçer: 2015 büyüme açısından zor bir yıl olacak!

The Boston Consulting Group’un CEO Konferansı’nda konuşan TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, 2015’in büyüme açısından zor bir yıl olacağını belirtirken, özellikle eğitim konusunda uzun dönemde Türkiye için alarmların çaldığını söyledi

Moody's: Türkiye 2015'te yüzde 2.8 büyür!

Moody's'in Kıdemli Türkiye Analisti Alpona Banerji, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) olası faiz artışının kırılganlıkları artırabileceğini belirterek, "Türkiye ekonomisinin gelecek yıl yüzde 2,8 büyümesini bekliyoruz" dedi.

AB: Türkiye bu yıl yüzde 2.8 büyüyecek!

AB Komisyonu tarafından yayınlanan, '2014 Sonbahar Avrupa Ekonomik Tahminleri' raporunda Türkiye büyümesinin 2014 yılında yüzde 2.8, 2015 yılında yüzde 3.3 ve 2016 yılında yüzde 3.7 olacağı öngörüldü.

Yüzde 5'in altında büyüme işsizliği artırıyor!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun ( TİSK ) aylık ekonomi bülteninde, Türkiye'nin yüzde 5'in altında büyümeye devam etmesinin işsizlik oranının daha da artmasına neden olduğu belirtildi.

Mehmet Şimşek: Gelecek 10 yılda büyüme temel faktör olacak!

Maliye Bakanı Şimşek, "Gelecek 10 yılda büyüme temel faktör olacak. Büyümenin son 10 yıla göre kıt olduğu bir ortamda Türkiye gelecek 10 yıl içerisinde farklılaşacak" dedi

Türkiye yurtiçi taleple büyüyecek!

Meclis'e sunulan 2015 yılı Bütçe Kanun Tasarısı ve Bütçe Tahmin Raporu'na göre, gelecek yılki yüzde 4 büyümenin bütünüyle özel sekör yatırımları, stok değişimi ve tüketim artışından kaynaklanması tahmin ediliyor

Bakan Şimşek: Türkiye'nin yüzde 3,3'lük büyümeyi yakalaması başarıdır!

Maliye Bakanı Şimşek yaptığı açıklamada Türkiye'nin çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, " Türkiye'nin yüzde 3,3' lük büyümeyi yakalaması önemli bir başarıdır " dedi...

Ekonomiye iki güçlü ayar!

Yatırımların üretken alanlara yönlendirilmesi ile özel tüketimin ve cari açığın frenlenmesine yönelik olarak hükümet cephesinde bir süredir dile getirilen gayrimenkul değer artışının vergilendirilmesi, Orta Vadeli Program’da yer aldı.

IMF: Türkiye yüzde 3 büyüyecek!

IMF, bu yılki küresel büyüme beklentisini yüzde 3.3'e, gelecek yıla ilişkin beklentisini ise yüzde 3.8'e çekti. IMF'ye göre Türkiye ekonomisinin de 2014 ve 2015'te yüzde 3 büyümesi bekleniyor

Burak Tansan: Türkiye dünya ekonomisine damga vuracak!

Dünya Ekonomik Forumu'nun özel toplantısı İstanbul'da başlıyor. "Gelecekteki Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Ortaya Çıkarılması" başlıklı toplantı500'ün üzerinde iş dünyası, hükümet, akademi ve sivil toplum liderini bir araya getirecek.

Cevdet Yılmaz: Büyüme tahminimizden düşük gelecek!

Cevdet Yılmaz, yıl sonu büyüme rakamlarının Orta Vadeli Program (OVP) tahminlerinden bir miktar düşük geleceğini belirterek, "Ama fazla düşük değil. Yılın ilk yarısında yüzde 3,3 büyüme gerçekleşti" dedi.

Türkiye ekonomisinde rekor büyüme!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ikinci çeyreğe ilişkin büyüme rakamları açıklandı. TÜİK'in açıklamış olduğu verilere göre Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 21,7 oranında rekor bir büyüme kaydetti.

IMF Türkiye büyüme tahminini açıkladı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisi için 2021 yılının büyüme beklentisini yüzde 5.8'e düşürdü.

JP Morgan Türkiye'nin büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti!

Uluslararası yatırım kuruluşu JP Morgan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası kararlarını değerlendirdi. Değerlendirmiş olduğu raporda Türkiye'nin 2021 yılı GSYH büyüme tahminini yükseltti.

Avrupa Birliği ekonomik büyüme tahminlerini yükseltti!

AB tarafından, "Avrupa Ekonomik Tahminleri 2021 İlkbahar" raporu yayımlandı. Raporda Türkiye ekonomisinin geçen sene koronavirüs salgınına rağmen yüzde 1,8 büyüme gösterdiği. Türkiye ekonomisinin 2021 yılında yüzde 5,2, 2022 yılında da yüzde 4,2 büyüyeceği tahmin ediliyor.

OECD Türk ekonomisinin büyüme beklentisini iki katına yükseltti!

Küresel ve bölgesel ekonomilere dair 2021-2022 büyüme beklentilerinde yukarı yönlü revizyona giden OECD, Türkiye'nin 2021 büyüme beklentisini ikiye çıkartarak yüzde 5.9'a yükseltti.

Moody’s Türkiye’nin büyüme tahminlerini yükselttiğini bildirdi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahmininin yüzde 3,5’ten 4’e, 2022 yılı büyüme tahminini ise yüzde 4’ten yüzde 5’e yükselttiğini açıkladı.

İnşaat sektörü 2020'yi hızlı büyüme ile kapattı!

Türkiye İMSAD Ocak 2021 Sektör Raporu yayınlandı. Rapora göre, 2020 yılında ipotekli konut satışlarının payı yeniden önemli ölçüde arttı ve yüzde 38,2 oldu. İnşaat sektörü 2020'yi hızlı büyüme ile kapattı

İnşaat malzemesi sektöründe 2021’de yüzde 6-7 büyüme bekleniyor!

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Tayfun Küçükoğlu, 2020 yılında dalgalı bir grafik izleyen sektörde 2021'de yüzde 6-7 büyüme öngördüklerini belirtti.

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 büyüdü!

Türkiye ekonomisi, yeni tip koronavirüs salgınının etkilerine rağmen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 büyüme gösterdi.

Berat Albayrak: Son veriler ekonominin büyüme patikasına girdiğini destekliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son verilerin, Türkiye ekonomisinin büyüme patikasına girmesini destekleyecek şekilde rotasında ilerlediğini gösterdiğini söyledi.

IMF Türkiye'nin büyüme tahminlerini değiştirmedi!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye'nin büyüme tahminlerinde bir değişikliğe gitmedi.

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü.

Fitch Ratings: Küresel pandemi etkisinin ardından Türkiye büyümesini sürdürecek!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Direktörü Winslow, Türkiye’de bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren büyümenin artmasının, 2021 yılında ise yüzde 4,5’e ulaşılmasının beklendiğini söyledi.

türkiye büyüme oranları Haberi

türkiye büyüme oranları

Türkiye bu yıl ilk çeyrekte yüzde 2,3, ikinci çeyrekte yüzde 1,6 küçülürken, üçüncü çeyrekte yakaladığı pozitif ivmeyle yüzde 0,9 büyüme kaydetti. 

-Ekonomi üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 büyüdü

Söz konusu dönemde dünyada büyüme hızlarında yavaşlama görülürken, büyüme ortalaması Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında yüzde 1,6, Avro Bölgesi'nde yüzde 1,2, Avrupa Birliği'nde (AB) yüzde 1,3 olarak kayıtlara geçti.

Avrupa'da temmuz-ağustos-eylül döneminde en fazla büyüme kaydeden ülke yüzde 4,8 ile Macaristan oldu. Bu ülkeyi yüzde 4 ile Polonya, yüzde 3,7 ile Bulgaristan, yüzde 3,6 ile Litvanya, yüzde 3,2 ile Romanya takip etti. Üçüncü çeyrek GSYH verileri açıklanan Avrupa ülkeleri arasında daralan bir ekonomi olmazken, İtalya yüzde 0,3, Almanya yüzde 0,5, Norveç de yüzde 0,6 büyüme ile Türkiye'den daha düşük performans gösterdi.

OECD ülkelerine...