29 / 01 / 2023

yaşanabilir şehiryer

yaşanabilir şehiryer

ABD'li Forbes Dergisi Türkiye'nin şehirlerini yaşanabilirlik kriterlerine göre sıraladı. Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri sıralamasında İstanbul birinci sırada yer alırken bazı şehirlerin sıralaması ise sürpriz oldu.

Türkiye'nin en yaşanabilir üç şehri açıklandı! İşte listedeki sürpriz şehirler

ABD'li Forbes Dergisi Türkiye'nin şehirlerini yaşanabilirlik kriterlerine göre sıraladı. Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri sıralamasında İstanbul birinci sırada yer alırken bazı şehirlerin sıralaması ise sürpriz oldu.

Sıcaklık 46 dereceye kdar çıktı! Buğday tarlaları yanıyor fiyatlarda sürpriz artışlar yaşanabilir

Dünyanın ikinci büyük buğday üreticisi Hindistan'da etkili olan sıcak hava, tarım sektörünü de tehlikeye attı. Yazın yeni başladığı ülkede yaşanan aşırı sıcak hava nedeniyle buğday tarlaları kurumaya yüz tuttu. Buğday fiyatlarında kriz endişesi kapıda!

Emlak vergisinde sürpriz yaşanabilir!

Her 4 senede bir takdir komisyonu kurarak belirlenen emlak vergisinde bazı ilçelerde 10-15 kat artış yaşanabileceği belirtiliyor. 

Sinemalar için uyarı: Kira uyuşmazlıkları yaşanabilir!

Kovid-19 pandemisinden en fazla etkilenen alanlarda biri de sinemalar oldu. Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Genel Sekreteri Fevzi Genç, erken açılma gibi bir süreçte kiralık salonlarda kira uyuşmazlıklarının yaşanabileceğine dikkat çekti.

Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm ilkeleri neler? 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de yaşanan deprem sonrasında hayata geçirdiği Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Masası ile kentsel dönüşümde hayata geçirilecek ilkeler belirlendi. 

10 maddede yaşanabilir kentsel dönüşüm ilkeleri haritası!

CHP, Türkiye'nin deprem gerçeği ve yaşanabilir kent kültürünün korunması için yapılacak kentsel dönüşümün temel ilkelerini belirledi. CHP'nin kentsel dönüşümde temel ilkelerinin olduğu bir sonuç bildirgesi hazırlandı.

Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm masası kuruldu!

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’de yaşanan deprem sonrasında ‘Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Masası’ kurdurdu.

Büyük depremler yaşanabilir!

Önceki gün Siirt'te yaşanan deprem sonrasında uzmanlar tarafından uyarılar peş peşe geldi. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, bölgede daha büyük depremlerin yaşanabileceğini belirtti.

Feyzi Bingöl: Van bölgesinde 6'nın üzerinde büyük depremler yaşanabilir!

Jeoloji Profesörü ve Fırat Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, dün Van'ın Özalp ilçesinde meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "an bölgesinde olan Çaldıran fayı tektonik olarak aktif fayların olduğu bir bölge, bu bölgelerde her an 6'nın üzerinde depremler yaşanabilir” dedi

Konut satışlarında rekor yaşanabilir!

Kamu bankalarının konut kredi faizlerini tarihin en düşük seviyesine çekmesiyle koronavirüs salgının izlerini yılın ikinci yarısında hızla silebileceği belirtiliyor. Uzmanlar, "Konut satışlarında rekor yaşanabilir" diyor...

Ömer Alptekin: 7'ye yaklaşan depremler yaşanabilir! 

İÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Alptekin, Van depremini değerlendirdi. Alptekin, bölgede geçmiş zamanlarda 7'nin üzerinde depremler yaşandığını ve bundan sonraki süreçte de bunun yaşanma ihtimalinin olduğunu belirtti...

Kahraman Bulut: Kocaeli'de riskli 500 bina yıkılmadı aniden bir yıkım yaşanabilir!

Elazığ'da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından hasarlı binalar tekrar gündeme geldi. İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Kahraman Bulut; "Bizim faylarla değil, bundan sonra binalarla ilgilenmemiz gerekiyor" dedi...

1 Ocak'tan sonra tapu müdürlüklerinde yığılma yaşanabilir!

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bulunmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamayacağını hatırlatan İMDER Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, 1 Ocak'tan itibaren tapu müdürlüklerinde bir yığılma yaşanabileceğini söyledi.

yaşanabilir şehiryer Haberi

yaşanabilir şehiryer

Forbes Dergisi yaptığı araştırmayla Türkiye'nin en yaşanabilir şehirlerini sıraladı. ABD merkezli ekonomi dergisi Forbes'ın 94 ayrı başlığı değerlendirerek hazırladığı raporda, Türkiye'nin "yaşamak ve çalışmak" için en iyi şehirleri listesi belirlendi. Listede son yıllarda nüfusu adeta katlanan, konut fiyatları ve kiraların fahiş fiyatlara çıktığı İstanbul'un birinci sırada yer alması dikkat çekti. Forbes Dergisi yaşamak ve çalışmak için "en yaşanabilir" olduğunu tespit ettiği kentleri şu kriterleri göz önünde tutarak belirledi; yaşanabilirlik, yenilikçilik, hizmetlere erişebilirlik, üretim potansiyeli ve ticaret becerisi. Bu kriterlere göre listenin birinci sırasında İstanbul son sırasında ise Muş yer aldı. Listenin ilk üç sırasında; Türkiye'nin üç büyük şehri İstanbul, Ankara, İzmir'i takip eden  ikinci üçlü ise Tekirdağ, Kocaeli, Antalya oldu.

İŞTE FORBES LİSTESİNDE DİKKAT ÇEKEN SIRALAMA 

1- İSTANBUL

2- ANKARA

3- İZMİR

4- TEKİRDAĞ

5-...