Yıllık gelir vergisi beyannamesinde yapılacak indirimler 2014

Yıllık gelir vergisi beyannamesinde yapılacak indirimler 2014

Kira gelir vergisinde ödenecek vergi bedelinde bazı indirimler uygulanıyor. Peki, Kira gelir beyannamesinde yapılan indirimler nelerdir? İşte Gelir İdaresi tarafından hazırlanan kira geliri rehber esasları...

Gelir vergisi beyannamesi verme süresi için son gün yarın!

Mükelleflerin 2019 yılında elde edilen kazançlara ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini yarın gün sonuna kadar vermesi gerekiyor.

2020 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Mart’a kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin ödeme süresini uzattı. Peki kira gelir vergisi nasıl hesaplanır, yöntemi nedir? İşte merak edilen detaylar...

2020 kira gelir vergisi hesaplama!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Mart’a kadar verilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini 30 Nisan gün sonuna kadar uzattı. Peki kira gelir beyannamesi nasıl hesaplanır, nasıl verilir?

Gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süresi uzatıldı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Mart'ta dolacak yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini 30 Nisan gün sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Gelir vergisi beyannamesinin verilme süresi 31 Mart'ta dolacak!

Geçen yıl elde edilen kazançlara ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamesinin 31 Mart'a kadar verilmesi gerekiyor.

Yıllık gelir vergisi beyannamesi için son gün 1 Nisan!

2018 yılında sahip oldukları gayrimenkulleri de kiraya verenler veya elden çıkartanların Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi verilme süreleri 1 Nisan 2019 tarihine kadar uzatıldı. 

Kira gelir vergisi beyannamesi için son gün 25 Mart!

Geçen yıla ait yıllık gelir vergisi beyannamesi 25 Mart'a kadar verilebilecek. Vergi mükelleflerinin 25 Mart'a kadar gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor. 

Gayrimenkul gelir vergisi ödeme süresi bitti mi?

Bu sene 5 yıllık taşınmazını 2016'da elden çıkararak 11 bin TL'den yüksek kazanç elde eden vergi ödüyor. Peki, gayrimenkul gelir vergisi ödeme süresi bitti mi?

Yıllık Gelir Vergisi Beyanname Verme Süresi 2017!

2016 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme süreleri 31 Mart 2017 Cuma günü mesai saati bitiminde sona eriyor..

Gelir vergisi beyannamelerinde son 3 gün!

2016 yılına ait yıllık gelir vergisi beyannameleri için son 3 gün. Maliye Bakanlığı şu şekilde yazılı açıklama yaptı; "2016 yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ilk taksit ödeme süresi 31 Mart Cuma günü sona erecek"

Gayrimenkul gelir vergisi nereye ödenir? İşte seçenekler!

5 yıllık taşınmazını 2016'da elden çıkararak 11 bin TL'den yüksek kazanç elde eden kimseler 2017'de vergi ödüyor. Peki, gayrimenkul gelir vergisi nereye ödenir? İşte seçenekler..

Konut kira gelir vergisi hesaplama 2017!

Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının 3 bin 800 TL'nin üstünde olması halinde vergi ödemeleri gerekiyor. İşte konut kira gelir vergisi hesaplama 2017 örnekleri..

Gayrimenkul gelir vergisi beyannamesinde yarın son gün!

2015 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi yarın sona eriyor. Mükellefler, GİB internet sitesinden 'hazır beyan sistemi' ile de kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için beyanname verilebilecek.

Yıllık gelir vergisi beyannamesinde yapılacak indirimler 2014 Haberi

Yıllık gelir vergisi beyannamesinde yapılacak indirimler 2014

Kira gelir beyannamesinde yapılan indirimler nelerdir?

Kira gelir vergisinde ödenecek vergi bedelinde bazı indirimler uygulanıyor. Yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlere ilişkin indirimler Gelir Vergisi Kanunu kapsamında açıklanıyor.


Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Kira Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre, gelir vergisi matrahının tespitinde gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aşağıda belirtilen indirimlerin yapılabilmesi için yıllık beyanname ile bildirilecek bir gelirin bulunması ve yapılacak indirimlerin ilgili mevzuatta belirtilen şartları taşıması gerekiyor.


Buna göre indirim konusu yapılabilecek bazı hususlar şu şekilde sıralanıyor:


Kira gelir beyannamesinde yapılan indirimler nelerdir?

1. Şahıs sigorta şirketlerine ödenen primler ile bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları,


2. Eğitim ve sağlık harcamaları,


3. Bağış ve yardımlar, 


4. Sponsorluk harcamaları, 


5. Doğal afetler ile ilgili ayni ve nakdi bağışlar,


6. Türkiye Kızılay Derneğine ve Türkiye Yeşilay Cemiyetine makbuz karşılığı yapılan...