Gürsel Aksel Stadı 26 Ocak Pazar günü açılıyor!

Gürsel Aksel Stadı 26 Ocak Pazar günü açılıyor!

Göztepe'nin yeni stadı Gürsel Aksel  26 Ocak Pazar günü Göztepe-Beşiktaş karşılaşmasıyla ilk maça ev sahipliği yapacak...


Göztepe Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesindeki Gürsel Aksel Stadı, Süper Lig'de 26 Ocak Pazar günkü Göztepe-Beşiktaş maçıyla açılacak.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre;  TOKİ  tarafından 218 milyon 900 bin TL bedelle ihale edilen ve 9 Eylül 2017 yılında temeli atılan Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi'nin içindeki Gürsel Aksel Stadı, 26 Ocak Pazar günü saat 16.00'daki Göztepe-Beşiktaş maçıyla kapılarını seyircisine açacak.

Eski stat, 1949'da Göztepe Stadı adıyla hizmet vermeye başladı. Yeni stada 1978'de vefat eden sarı-kırmızılı ekibin efsane oyuncularından Gürsel Aksel adı verildi.

Yıkılmadan önce daha çok altyapı takımlarının antrenman yaptığı stat, İzmirspor'un o zamanki 2. Lig  maçlarına ve 3. Lig ile amatör maçlarına ev sahipliği yaptı.

Kapasite 25 bine yükselecek

Toplam 34 dönüm alan üzerine inşa edilen Gürsel Aksel Spor Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde stat dışındaki kafe, restoran, ticari alan, kulüp ve oyuncak müzesi, sağlık merkezi ve fitness salonu gibi yapılar ise ilerleyen dönemlerde faliyet göstermeye başlayacak.

Toplam 39 locanın yer aldığı ve saha zemininin hibrit çim olduğu statta led aydınlatmalar kullanılacak. Stadın çatısında 600 metrelik yürüyüş parkuru da bulunuyor.

Seyirci kapasitesi 20 bin 40 olan statta kale arkası tribündeki koltukların kaldırılmasıyla kapasite 25 bine yükselecek.

Türkiye'nin modern statları

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından daha önce Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon'a TOKİ, Bursa, Konya ve Manisa'ya da belediye protokolüyle statlar yapılmıştı.

Son dönemde birçok modern stada kavuşan Türkiye'de Gürsel Aksel Stadı'nın açılmasının ardından önümüzdeki süreçte toplam seyirci kapasitesi 193 bin 528 olan Adana, Çorum, Elazığ, Erzincan, Giresun, Hatay, İzmir-Alsancak, Karaman, Manisa-Turgutlu, Ordu ve Sinop'taki statlar tamamlanacak.

Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi ne zaman açılacak?