Güvenli ortam gayrimenkul sektörünü uçuşa geçirecek!

Güvenli ortam gayrimenkul sektörünü uçuşa geçirecek!

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum 325 bin 780 adetlik satışa dayanarak gayrimenkul sektörünün uçuşa geçeceğini ifade etti. Kurum istikrar ortamının önemine dikkat çekti.Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, referandum sonrası oluşan güvenli ortamla sektörün uçuşa geçeceğini söyledi. Kurum, “Bunun öncü göstergesi 325 bin 780 adetlik ilk çeyrek satışı” dedi.


2017 yılı itibarıyla toparlanma sinyalleri veren gayrimenkul sektörünün özellikle 16 Nisan sonrasında oluşan istikrar ortamı ile yükselişe geçtiğini söyleyen Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, siyasal ve ekonomik istikrarın sağlayacağı katkıyla bu olumlu trendin devam edeceğini söyledi. Kurum, "2016 yılı ilk çeyrekte 303 bin 464 konut satışı yapılmışken bu sayının 2017 yılı ilk çeyreği için 325 bin 780'e çıktığını görmekteyiz. Yine aynı şekilde, 2016 Mart ayında 117 bin 205 konut satılmışken bu rakam 2017 Mart ayı itibarıyla 128 bin 932 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye genelinde sektörün yakaladığı bu ivmeyi biz Emlak Konut olarak ilk çeyrek satışlarımızda da görmekteyiz" şeklinde konuştu.


3 MİLYARLIK İHALELER HAYATA GEÇECEK

Murat Kurum, "Emlak Konut olarak ağırlıklı İstanbul'da olmak üzere, ihalelerini planladığımız çeşitli projelerimiz bulunuyor. Zeytinburnu, Küçükçekmece, Şişli bölgelerinde şehrimize değer katacak marka değeri yüksek proje çalışmalarımız sürüyor" dedi. Kurum, "Yaklaşık 1.5 milyon metrekare büyüklüğünde ekspertiz değeri 3 milyar TL'nin üstünde olan bu arazilerin ihalelerini tamamlayarak, önümüzdeki dönemde bu projeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.


2023 YILI SATIŞ HEDEFİMİZ 250 BİN KONUT 

Emlak Konut olarak 2003'den bu yana kararlı bir şekilde yatırımlarını artırdıklarını ifade eden Kurum, "Bu doğrultuda önümüzdeki yıllarda da yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Bu bağlamda Emlak Konut olarak 2023 yılı itibarıyla 250 bin konut satışı hedefimiz var ve bu hedefe ulaşmak için yatırımlarımıza devam edeceğiz" şeklinde konuştuYENİ DÖNEMDE YATIRIMCI CESARETLİ OLACAK


Güvenli ortam gayrimenkul sektörünü uçuşa geçirecek!KONUTDER Başkanı Altan Elmas, istikrarla yatırımların hızlanacağını söyledi. Elmas, "Bu süreç yatırımcıları olumlu etkileyecek, yeni yatırımlar hızla gündeme gelecek" dedi


KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, referandumda milletin sandığa giderek istikrarlı yönetiminin önünü açtığını belirterek, gayrimenkul sektörünün de bu istikrarla birlikte ivmesini artıracağını belirtti. İnsanların konut yatırımı yaparken, hem ekonomik hem de siyasal istikrarın olmasını beklediğini vurgulayan Elmas, "Uzun bir dönem devam edecek olan istikrarın sektörü olumlu yönde etkileyeceğine inanıyoruz. Ayrıca 1.5-2 milyar dolar olan yabancıya satış rakamları mütekabiliyet yasası ile 4.5 milyar dolara yükseldi. Referandumdan güçlü bir iradenin çıkması ve Maliye Bakanlığımızın verdiği yeni teşvik uygulamaları ile de gelecek 5 yılda yabancıya satışı yılda 10 milyar dolar seviyesine çıkaracağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.


YENİ DÖNEMDE FİNAN SAL DERİNLİK ARTIRILMALI

Yeni dönemde sektörün en önemli gündemlerinden birinin finansal derinliğin artırılması olacağını vurgulayan Altan Elmas, şöyle konuştu: "Gayrimenkul sertifikası, sukuk ve gayrimenkul fonu mevzuatını yeniden gözden geçirip sektörün kullanımının kolaylaştırılması gerekmektedir. Bu çerçevede gayretlerimizi artıracağız. Diğer bir hususta 'Tip İmar' yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesinde sektörün beklentilerinin karşılanması olacaktır. Bu yönetmelik kentsel dönüşümde önemli fonksiyon icra edecektir." Elmas, tüm sektör gibi Sur Yapı olarak yeni yatırımlara imza atacaklarını söyledi. Elmas, "2017'de İstanbul'un 6 ilçesinde 8 projeye başlama hedefimiz bulunuyordu. Referanduma kadar üç projeyi hayata geçirmiştik. Referandum sorasında da Semt Bahçekent'i satışa sunduk" şeklinde konuştu.


EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM

Yeni projeleri satışa sunmaya devam edeceklerini de vurgulayan Elmas, "Bu yılın sonuna kadar 2.7 milyar TL yatırım değeri bulunan 8 projede 2 bin 558 konut ve 148 ticari alan olmak üzere toplam 2 bin 706 bağımsız bölüm satışa çıkarmayı planlıyoruz. 2016 yılından satışı devam eden projelerimiz ve yeni projelerimizle birlikte portföyümüzde 3 bin 531 adet bağımsız bölüm yer alacak 3.6 milyar TL'lik portföy yürüteceğiz. Ayrıca Antalya Kepez-Santral Bölgesi'nde Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesine önümüzdeki aylarda başlayacağız. 2017 yılında 1 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu. Konut ve enerjide olduğu gibi perakende sektöründe de hızla çalışmaya devam ettiklerini belirten Elmas, "Metrogarden AVM ile Marka Rezidans ve AVM projemizi büyütme kararı aldık. Yakın zamanda Marka AVM'nin açılışını yapacağız. Bursa'nın en fazla mağazaya sahip alışveriş merkezi olan Marka AVM'de ulusal ve uluslararası markaları Bursalıların hizmetine sunacağız" dedi.


ENERJİ YATIRIMLARI TAM GAZ

Sur Enerji olarak da Mersin Silifke'de bulunan Elmalı RES santralinin bu yıl devreye alınacağını belirten Elmas, "Elmalı RES, Mut bölgesinde yer alan geleneksel santrallerden sonra bölgeye kurulan ilk Rüzgar santral olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca Mersin Gülnar ilçesinde yer alan Kurtini RES santralimizi de Eylül 2017 yılında devreye almayı planlıyoruz. Bu iki santralimizle 180 milyon TL'lik yenilenebilir enerji yatırımını faaliyete almış olacağız. İnşası devam eden HES projelerimizi de 2018 yılında faaliyete almayı hedefliyoruz" diye konuştu
Sabah