Hakkari'de terör mağduru aileler evlerine kavuştu!

Hakkari'de terör mağduru aileler evlerine kavuştu! Hakkari'de terör mağduru aileler evlerine kavuştu!

Hakkari Yüksekova'da Toplu Konut İdaresince (TOKİ) terör mağdurları için inşa edilen ve yapımı tamamlanan bin 256 konut, hak sahiplerine teslim ediliyor.Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından terör mağdurları için hayata geçirilen ve inşaatı tamamlanan bin 256 konut, hak sahiplerine teslim ediliyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere görei Hakkari Yüksekova'da huzur ve güvenliğin tesisi amacıyla 4 sene önce PKK'lı teröristlere yönelik olarak başlatılan, "Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu"ndan sonra teröristlerin neden olduğu mağduriyetin giderilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Terör saldırılarında konutları yıkılan ya da kullanılamayacak durumda olanlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı  TOKİ  tarafından Esenyurt Mahallesi'nde inşa ettirilen, doğal gaza uyumlu, çevre düzenlemeleri, park, taziye evi, cami, okul ve iş yerleri ile modern standartlarda inşa edilen 3 bin 63 konut, büyük ölçüde tamamlandı. Bunlardan inşaatı tamamlanan bin 256 konut hak sahiplerine teslim edildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle yoğunluk oluşmaması için konutlar günde 3 blok şeklinde sahiplerine teslim ediliyor. Ulaşımın rahatça sağlanması amacıyla yolların asfaltlandığı 1. etapta su, elektrik aboneliklerini yapan vatandaşlara irtibat bürosundaki işlemlerden sonra nahtarları teslim edildi. Sıcak yuvalarına kavuşan aileler büyük sevinç yaşarken, çocuklar da parkta oyun oynayarak eğlendi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazmi Yakar, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, vatandaşların bölücü terör örgütü mensuplarının çukur eylemleri sebebiyle mağdur olduğunu belirtti. Hasar tespit çalışmaları sonucu konutlarının ağır hasar gördüğü belirlenen vatandaşlar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut idaresi Başkanlığınca Yüksekova'da 5 bölgede 3 bin 63 konutun ihalesinin 2016 yılında gerçekleştirildiğini bildiren Yakar, şu şekilde konuştu:

"Bu konutlarda 1. bölgedeki 1. ve 2. etapta biten 1256 konut tamamlanmış olup bu konutların kuraları Yüksekova noterince 21 Eylül 2019 ile 4 Ocak 2020 tarihleri arasında kuralar çekilerek hak sahipleri olan vatandaşlarımız belirlendi. 1 Nisan 2020'de verilmesi planlanan konutlar Kovid-19 salgını nedeniyle bugüne ertelenmiştir. Bu konutlardan hak sahipliğini kazanan bin 187 konuttan 1. bölgedeki 1. etapta bulunan 468 konutun anahtar teslimini başlatmış bulunmaktayız. Salgın nedeniyle yoğunluğun oluşmaması için halkımızın gerekli tedbirlere özen göstermelerini istiyoruz. 2. etaptaki konutların dağıtımı için de ivedi bir şekilde anahtarlar teslim edilecektir."

Hak sahiplerinden Nadide Demir ise PKK'lı teröristlerin çukur eylemlerinde evlerinin yakıldığını dile getirerek "Çok mağdur duruma düştük. Devletimiz sağ olsun bize sahip çıktı. Bize konut yapıp, teslim ettiler. Anahtarlarımızı teslim aldık. Allah razı olsun bizi sahiplenen devlet büyüklerimizden." diye konuştu.

Zübeyit Aka da anahtarlarını aldıklarını ve evi gezdiklerini dile getirerek dairelerin güzel olduğunu söyledi.