Halide Edip'in köşkü Cengiz İnşaat'a gidiyor

Halide Edip'in köşkü Cengiz İnşaat'a gidiyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından dün satışa çıkarılan Türk edebiyatının ustalarından Halide Edip Adıvar'ın bir dönem yaşadığı Hüseyin Avni Paşa Korusu ve Köşkü'nü, Cengiz İnşaat aldı.


Koru ve köşkün yüzde 65'i için Eskidji tarafından düzenlenen açık artırmaya Sinpaş da katıldı. 19.2 milyon YTL'den başlayan açık artırmada en yüksek fiyatı 28 milyon 200 bin YTL ile Cengiz İnşaat verdi. 70 dönüm arsası olan korunun üzerinde 2 bin 900 ağaç kayıtlı. TMSF'nin dün satışa çıkardı aralarında Hüseyin Avni Paşa Korusu ve Köşkü'nün de bulunduğu muhammen bedelleri toplamı 105 milyon YTL'yi aşan 184 taşınmazın 54'ü satıldı. TMSF dünkü açık artırmalardan toplam 50 milyon YTL'yi aşan gelir sağladı. Satışı gerçekleştirilemeyen taşımazlar için ikinci ihale 30 Ekim'de gerçekleştirilecek.

BUGÜN DE MÜCEVHER SATACAK

ÖTE yandan TMSF, bugün muhammen bedelleri yaklaşık 4 bin YTL olan 15 adet mücevheri satışa çıkarıyor. TMSF tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre satışa çıkarılacak olan mücevherler arasında; altın zincir, pırlantalı yüzük, Bvlgari kolye, Rolex marka erkek orijinal saat, Sakıp Sabancı resimli saat bulunuyor. Menkuller, açık artırmada en çok artırana ihale edilecek. İhalede alıcı çıkmaması durumunda ikinci satış 26 Ekim'de tekrarlanacak.